Mikutzul

First MTB bike in ages - buget minim 2.500 maxim 10.000

Recommended Posts

@@danlucian and the rest.

Mai trebuie sa imi cumpar ceva de la canyon de care as avea nevoie... Nu stiu, dar poate e ceva de care am nevoie si as vrea sa fac comanda cu totul.

Promit ca este ultima intrebare :)

Multumesc

Ureche de schimbator spate, daca nu dau ei de rezerva.

Ureche schimbator spate merita, dar doar daca e pe stoc, valabil pt orice altceva de pe site-ul canyon (accesoriu, piesa). Deabia asteapta nemtii sa iti intarzie comanda (daca ceva nu e pe stoc) pt ca au f multe solicitari se pare.

Cred ca ati uitat cat de incepator sunt :)).

Puteti sa imi dati un link?

Altceva nu mai trebuie?

Multumesc

Comanda doar bicicleta. Asa ai sanse sa-ti vina mai repede, ca nu se pot impiedica de vreun element lipsa din comanda.

Restul de lucruri ti le cumperi de pe la alte magazine, chiar din Romania, ca-s destule.

• Upvote 1

Cand faci comanda pt bicicleta, la un anumit pas iti apar si accesoriile: cele gratuite (cum ar fi pompa pt furca) si cele contracost, cum ar fi urechea pt cadru pt schimbator spate si parca mai erau cateva.

Eu mi-am comandat si urechea pt schimbator pt ca am inteles ca e bine sa ai o rezerva, dar am auzit ca uneori poate sa iti intarzie comanda din aceasta cauza... in rest, suport bidon, bidon, pedale, lumini, etc, mai bine comanzi de la noi pt a evita eventualele intarzieri.

Bafta!

Multumesc. Am inteles. Restul de la noi de pe meleaguri.

Am o noua problema acum. Am am masurat si masurat si caclulatorul ala al lor imi da un cadru marime M. WTF?

Masurile sunt asa in ordinea lor

inaltime 193 CM

greutate 130 KG (introdus maximul lor)

picior interior 83 cm 

torso 79 cm (introdus maximul lor)

umeri 53 cm (introdus maximul lor)

brat 67 cm

Nu stiu de ce am eu impresia ca e ceva gresit. Am masurat de nustiu cate ori.

Am nevoie de un sfat. Chiar M este ok??

Iti da M din cauza celor 83 cm masurati pe interiorul piciorului (care, inca o data! - mi se pare ciudat de putin, poate incorect masurat).

Am masurat cum au zis ei. Cu o linie intre picioare ca nu am boloboc si am rugat pe cineva sa masoare cu ruleta. Si acum inainte sa iti scriu am masurat si imi da 83. 

Poate sunt eu mai scurt in picioare.

Totusi, sa imi iau M??

Ai niste rezultate ale masuratorilor atat de ... freaky :P incat, daca as fi in locul tau, musai as proba ceva inainte si as nota dimensiunile bicicletelor probate.

Mergi undeva unde au biciclete la test ride (ex dealeri Merida, precum Veloteca) sau la un bike fit (ex Spokes) sa te lamuresti. Altfel cumperi "in orb" si e riscant.

Eu am o problema asemanatoare cu picioarele. Adica am 79-80 cm "inseam length" si inaltime de 1.79. Calculatorul ala al lor imi si zice ca am picioarele cam scurte pt inaltime si ma intreaba daca-s sigur ca am masurat bine. Mie imi da cadru "S". Si asta cel mai probabil din cauza masuratorii "Standover height (J)"  care la un cadru M e deja 80 cm, doar S se incadreaza intr-un 78 cm. Eu acum ma dau pe un Trek Top fuel marime L (19.5 inch). Mi-e puutin mare, ideal ar fi fost un 18 inch. Intentionez sa-l schimb, insa nu stiu cu ce. Ma uitam la Canyon ca alternativa, ca as trece la 29er cu ocazia asta si de acolo stiu si eu povestea cu masuratorile. Bicicleta mea actuala are un top-tube destul de jos, si ca atare nu am probleme deloc cu inaltimea cadrului. Insa e putin cam lung TT de 62 cm, motiv pt care i-am pus o pipa de 75mm in loc de cea de 100 originala. Asa mi-e bun pe lungime, dar ideal ar fi cadrul putin mai mic.

Mikutzul: daca ai conformatia ca mine, o sa te lovesti de urmatoarea problema:

- cadrele mici care au teava de sus a cadrului suficient de joasa incat sa nu te loveasca intre picioare or sa-ti fie prea scurte pe orizontala (adica lungimea intre sa si ghidon)

- cadrele mari care sunt bune la lungimea pe orizontala incat sa nu stai inghesuit, or sa fie prea inalte intre picioare.

Totusi, avand in vedere inaltimea ta, tu ai nevoie de un cadru minim L, insa cel mai probabil XL. Top-Tube (lungimea efectiva a cadrului pe orizontala) trebuie sa fie undeva pe la 62-64 cm. Un cadru M are lungimea aia de 58 cm. Si ala mi-ar fi bun mie, care am tot asa picioare scurte si corp lung.

Deci pe scurt: cauta un cadru L sau XL cu lungimea Top Tube de 62+ cm si care sa aiba "standover height" mai mic de 81-82 cm. S-ar putea ca fix Canyon-ul ala sa nu intre in categoria asta datorita geometriei..

Da, ai o problema reala daca inseam este 83. Tie ca lungime iti trebuie clar L, dar s-ar putea sa te verifice TT-ul la cele pretioase de fiecare data cand incaleci, pt un incepator e de cacao. Sfatul meu e sa iei L totusi si sa iei incaltaminte cat mai inalta ca sa ma castigi 1-2 cm. Eu am avut primul cadru de Mtb prea mare de 20" cu geometrie touring, adica cu tt scurt la 179 cu 83 inseam si la inceput a fost nasol, dar m-am obisnuit, cu cat stai mai mult in sa si faci mai putine opriri standover height-ul te afecteaza mai putin!

Oricum e o alegerea grea, s-ar putea sa trebuiasca sa te uiti in alta parte!

Calculatorul de la canyon e faimos ca iti potriveste cadrele doar pe inaltime in functie de standover si pe lungime nu are treaba. Mereu da cu minim o marime in minus.

Standover ca sa il masori corect stai cu spatele la perete in pozitia in care iti masori si inaltimea si pui o carte intre picioare si o ridici cat poti de sus, pe urma masori de la muchia cartii pana jos.

Caz in care modelele compatibile ar putea fi... alea mari de dama, ex Grand Canyon SLX de 19 :):

https://www.canyon.com/en/mountainbikes/bike.html?b=3644

Da, ai o problema reala daca inseam este 83. Tie ca lungime iti trebuie clar L, dar s-ar putea sa te verifice TT-ul la cele pretioase de fiecare data cand incaleci, pt un incepator e de cacao. Sfatul meu e sa iei L totusi si sa iei incaltaminte cat mai inalta ca sa ma castigi 1-2 cm. Eu am avut primul cadru de Mtb prea mare de 20" cu geometrie touring, adica cu tt scurt la 179 cu 83 inseam si la inceput a fost nasol, dar m-am obisnuit, cu cat stai mai mult in sa si faci mai putine opriri standover height-ul te afecteaza mai putin!

Oricum e o alegerea grea, s-ar putea sa trebuiasca sa te uiti in alta parte!

standover is overrated.

ii trebuie clar XL orice altceva e mult prea scurt pentru ca are trunchiul asa lung. mai ales alea de dama sunt imposibil de scurte.

Sustin tot ce a scris @@Trevizes in posturile de mai sus, pentru un incepator nu trebuie o bicicleta mai scumpa de 4000 - 4500, MTB FS este si dupa cum spune denumirea ei, MountainBike FullSuspension, pentru trasee de munte cu grad de dificultate mediu spre ridicat, in special coborari.

Recomand un cyclocross, mult mai rezistent decat un mtb, mai versatil si mult mai usor decat un mtb fs.

@@pinkbike are dreptate, mai masoara o data si corect...ridica cartea cat de sus poti!

Nu uita ca vei fi incaltat cand mergi pe bicla si mai castigi!

Unele articole de pe net zic sa masori cu picioarele putin departate, ca si cum ai sta cu o bicicleta intre ele, nu lipite ca atunci cand iti masori inaltimea. Oricum, nu o sa-i dea 90 la a doua masuratoare, daca s-a masurat de mai multe ori si tot 83 ii da.

Asa am zis si eu prima data cand am masurat: cum sa fie 79, ca ar trebui sa fie cam 85. Am mai masurat de N ori, sa fiu sigur si mereu imi da 79-80 cu indulgenta. La bicicleta mea, zice standover de 79 cm. In realitate, da, pe la jumatatea top-tube-ului ating. Daca insa stau cu fundul lipit de nasul seii, am 3-4 cm spatiu, ca top-tube-ul coboara destul de mult. Deci daca e o bicicleta cu un TT destul de inclinat, e ok si un stand-over egal cu cat ai piciorul, ca ai ceva loc.

Masuratoarea initiala am facut-o de N ori cu o linie intre picioare si descaltat.

Am urmat sfatul vostru si am luat o care si am varat-o cat am putut de mult, ce mai, am facut dragoste cu ea :)). In plus mi-am luat si niste incaltari unu pic mai inalte. Acum masuratoarea imi ajunge la 89 cel mai mult. Nu merge mai mult de atat decat daca imi bag cartea in.... :).

In cazul asta calculatorul imi zice clar L(19").

Deci daca e sa ma iau @@pinkbike asa cum zice ca acest calculator de la canyon da cu o masura mai mica si avand in vedere inaltimea mea trebuie sa merg catre un XL.

Daca nu mai sunt strong opinions ca nu este alegerea cea buna, azi fac comanda asa cum mi-ati zis fara alte accesorii ca sa nu imi intarzie comanda.

Eu zic sa dai comanda :D

89... alta treaba, suna mai realist. XL, da comanda :P

DONE, guys!!!!

Thank you so much.

Am facut comanda. O sa keep you posted cu delivery-ul. ;)

Dupa ce o si asamblez va scot pe toti la o bere asa cum am promis.

Sunteti toti de nota 10.

As veni eu la bere, dar stau cam departe :D. Sa ai noroc de ea sa vina la timp si ... da-i pedala.

Si mie la 1,85 m calculatorul lor mi-a dat marimea M dar am luat L si bine am facut :). Asa ca XL eu zic ca este ok pt inaltimea ta!

Bere? A zis cineva "bere"?
Când, unde, cum și în ce condiții? ;)

Păi, hai să ai noroc să nu-ți întârzie și "chip as păustăd" :p 

Eu am 1.74 si 83 inseam(descaltat). Am mers un pic pe un Canyon Nerve AL 29, marimea L si eram mult mai inghesuit decat pe o Merida TFS XC marimea M care are si ghidon mult mai ingust, de 58 cm (fata de 72 la Canyon).

Spatiu pentru "standover" era suficient, din cauza constructiei tubului de sus.

Pe un Canyon marimea M cred ca as sta numai bine de facut piata.