octav

In plimbare pe Trans Rarau

Recommended Posts

De la Pojorata se face un drum in stanga spre Chiril. Acesta e Trans Raraul.

In completare, cam asa se vede Trans Raraul (DJ 175B) pe harta.

01.jpg

Te rog, poti se ne spui cate ceva despre inclinatia pantelor si lungimea lor.

In alta ordine de idei, sti ceva despre DJ 175 A care pleaca din Trans Rarau, trece pe la manastirea Sihastria Raraului si ajunge in Campulung Moldovenesc?

Nu in ultimul rand, multumesc pentru povestea plimbarii.

Pare un pic peste cota 1400, daca vrei un termen de comparatie grosso-modo:

TR.jpg

• Upvote 1

Cota 1400 este mai usoara. Panta nu trece de 8%. Aici ai bucati si de 14-15%(verificat pe Garmin)

Aici pe partea nordica panta medie este undeva la 7.5% iar pe Sudica 8.5%(desi reala este pe la un 9.5% pentru ca mai sunt niste scurte bucati de plat)

Pe sud este chiar o urcare tare tare, dar si foarte frumoasa.

Pana la Manastire este asfalt, dupa nu stiu, nu cred ca mai este asfalt. Probabil e un forestier bun.

Cam astea ar fi urcarile, partile mai grele:

https://www.strava.com/segments/1273060?filter=overall

https://www.strava.com/segments/7757745?filter=overall

Pai n-am tras Livane, dupa ce am bagat soferie 650km in 12h ma simteam mooort la picioare. Asa ca am avut timp de poze si explorat imprejurimi :)

Am uitat, se poate merge si pana la Rarau unde se mai urca cam 50m de nivel.

Pentru cei din zona de Sud e cam greu, dar cei mai de aproape chiar merita!

L-am notat si eu in lista de facut, cand o sa mai am drum in Moldova

Haios e ca incercasem sa o iau pe acolo acum vreo 2-3 ani, cu un Smart-Forfour, bazandu-ma doar pe harta. :D

Noroc cu niste localnici care m-au lamurit in ce stare era drumul.

Da, parea jale cum era inainte . Cred ca mergea, dar probabil faceai vreo 2-3 ore :D

Cred ca e foarte foarte frumoasa zona si de mtb, par niste drumuri frumoase prin zona. Data viitoare, sper sa am mai mult timp! 

L-am notat si eu in lista de facut, cand o sa mai am drum in Moldova

Haios e ca incercasem sa o iau pe acolo acum vreo 2-3 ani, cu un Smart-Forfour, bazandu-ma doar pe harta. :D

Noroc cu niste localnici care m-au lamurit in ce stare era drumul.

Un vehicul "smart" pentru TransRarau este "two wheeled vehicle", nu "smart for four" sau "smart for two".

Total de acord. :D

Pozele m-au convins sa merg acolo cat de curand.

Pe Rarau se poate ajunge cu Mtb-ul sau trebuie carat pe umar? Aceeasi intrebare si ptr micul circuit de la Pietrele Doamnei.

Micul circuit se face la pas fara bicicleta. Pe Vf. Rarau se poate ajunge cu mtb eventual putin push. Pentru cei cu mtb recomand urcare din Campulung est, ceva mai greu dar mai curat,fara masini. Este vechiul drum fost asfaltat ...  acum  perfect pentru mtb.

• Upvote 1

Impulsionat de acest topic, m-am hotorat sa merg si eu pe Transrarau. Asa ca am plecat cu un prieten ieri (4.07) la 5.30 dimineata din Botosani (acasa) si am ajuns sus, urcand partea nordica, la ora 12.42 (de-acasa de la mine pana sus sunt 132 km), trecand prin Suceava, Gura Humorului, Campulung Moldovenesc. Apoi acelasi drum la intoarcere. Total: 262 km, 11h 20min in sa + pauzele de rigoare si am intrat in Botosani pe la 21.15. Angrenaj 52/42 - 13-28. Eu... 54 kg :D . Bineinteles, am ajuns rupt in doua acasa, dar a fost frumos.

Daca weekend-ul asta nu am reusit sa ajung pe Transfagarasan la intalnirea ciclism.ro, am zis sa urc totusi un alt Trans.

Multumesc @@octav de impuls prin aceasta postare!

Mai jos, o poza cu mine impreuna cu bicicleta mea (Cilo - Columbus SLX) sus pe Rarau.

IMG_7840.jpg

• Upvote 8

Bravo @@mircea87 ; ma bucur ca ai ajuns si ca a ajutat cuiva ce am scris eu :) Tu esti mult mai aproape de TR, e un avantaj mare! Ai tras ceva la raportul 42-28, foartea grea si lunga tura pe care ai facut-o. Dar peisajele sunt de vis asa ca merita!

Speram sa mai ajunga lume si sa puna poze :) Mie cel putin mi-a placut mult iar urcarea dinspre Chiril as putea spune ca e una din preferatele mele (panta de 10% pe distanta lunga).