Odden

Prima tura de cicloturism - Sfaturi?

Recommended Posts

Salutare,

In urma unor discutii lungi cu sotia, ne-am hotarat sa facem un concediu in zona Sighisoarei, unde vrem sa vizitam Bisericile Fortificate si alte obiective din zona. Este prima tura de cicloturism pentru amandoi. 

Am incropit un traseu pe Bikemap cu localitatile prin care vom trece. Pana la Rupea o sa ajungem cu trenul. (Rupea-Fișer-Bunești-Viscri-Dacia-Jibert-Lovnic-Grânari-Meșendorf-Criț-Mihai Viteazu-Cloașterf-Saschiz-Daia-Vulcan-Șapartoc-Albești-Sighișoara-Hoghilag-Dumbrăveni-Șaroș pe Târnave-Biertan-Copșa MAre- Valchid-Laslea-Mălâncrav-Sighișoara.) Nu stim absolut nimic despre starea drumurilor din zona, dificultate, pericole, etc.

Sotia este relativ incepatoare in ale bicicletei. Am facut in 2013 Sinaia-Dichiu iar in 2014 Sinaia-Bolboci. In 2014 am facut vreo 5 ore pe traseu. Erau portiuni unde sotia nu mai putea pe bicicleta si a trebuit sa mergem pe langa ele. Deci catararile nu sunt un punct forte. In rest, plimbari prin Bucuresti. 

Traseul incropit de noi este acesta:

http://www.bikemap.net/en/route/3062124-traseu-tura/

In ideea ca pe acest forum sunt multi cicloturisti dar si oameni care stau in zona Sighisoarei, va rog sa ma ajutati cu sfaturile voastre pretioase.

- Inca nu am am impartit traseul la zile. Sunt 202 km pe care planuim sa ii facem in 5-8 zile. Amandoi avem concediu in perioada 01-23 august, deci timp avem destul. Singurul lucru cert este ca vrem sa stam o zi in Sighisoara. Plimbare, odihna, etc. Sfaturi?

- O sa trebuiasca sa cumpar portbagaje si coburi. Aici sunt in ceata. Bicicletele sunt Kellys Viper si Univega Alpina HT 300. Ce portbagaje se potrivesc pe aceste cadre? Coburi? Sfaturi? :)

- Pe Kellys am cauciucuri Maxxis Detonator 1.5. O sa am probleme cu ele pe traseul asta?

- Bagajul de depanare contine: pompa, multitool cu inbusuri, leviere plastic, 4 camere de rezerva, WD40 mic si ulei de lant.  Am omis ceva important?

- Pentru enentuale ploi am luat din Decathlon asta http://www.decathlon.ro/suprapantalon-rain-cut-id_8073384.html si asta http://www.decathlon.ro/jacheta-rain-cut-id_8300325.html  

- O sa avem la noi si un antifurt banal. Sa le legam seara in curtile pensiunilor.Credeti ca avem nevoie de ceva mai sanatos?

- Bagajul o sa il facem cat mai light. Haine pentru pedalat si haine pentru plimbare/cina.

- Aveti ceva recomandari pentru cazare?

Va rog sa ma ajutati cu ceva sfaturi, completari, idei, sau orice credeti ca este necesar. Va multumesc.

De ce ai trasat drumul, o portiune destul de mare, pe European? Ai judetene fara trafic pe care sa faci tura in liniste, fara traficul ala infernal.

Socotind intre 40-50 km/zi, rezulta ca in 5 zile ati acoperi lejer 200 km, iar in 8 zile ati putea vizita si alte obiective in saua bicicletei (sau inca o zi doua de pauza, de trase de picior etc).

Am mers la Viscri si am inchiriat biciclete de acolo, de la Cornel, cu gand sa parcurgem Viscri-Bunesti-Crit-Mesendorf-Granari-Lovnic-Jibert-Dacia-Viscri..

Pentru persoane fara antrenament e mai greu dupa Mesendorf, urmeaza forestier cu ceva urcare si drumul intra in padure, pentru noi a fost greu de urmarit pe harta si ne-am intors.

Traseul a fost trasat asa, in mare. Sa am reper. In functie de ce sfaturi/idei primesc, o sa-l modific. O sa incerc sa evit DN-ul. Am auzit ca au terminat cei de la Fundatia ADEPT mai toate traseele din zona. O sa incerc sa cuprin cateva in traseul nostru. Ideea este ca avem timp de plimbare. Nu suntem presati de nimeni si de nimic. Sunt deschis oricarei idei.
Stiti un site, ceva, unde sa fac un traseu, in afara de bikemap si googlemap?

(...) Pana la Rupea o sa ajungem cu trenul. (...)

Cateva mentiuni am... Daca deja le stiai, cu atat mai bine! :) Rupea si Rupea Gara sunt doua asezari diferite; din Rupea Gara pana in Rupea cel mai bine ajungi pe un drum ocolitor, evitand E60-ul (plin de masini, camioane, TIR-uri). Daca plecati cu trenul direct de 5:53, vezi ca are doar 5 locuri de bicle, asa ca baga rezervare din timp, sa nu te trezesti ca vei fi tarifat in tren pt bicla la tariful de bagaj (adica 30 de lei de bicla pana in Rupea Gara!). Daca tot veti trece prin Rupea, castelul merita 30 de minute din timpul vostru, daca nu e o problema urcarea dealului. In rest, sunt destule locuri frumoase pe traseul vostru, depinde acum cum il vei desena in forma finala (nu as renunta la Biertan!).

Multumesc pentru pontul cu ocolirea prin Homorod. Din cate stiu si acolo este o biserica fortificata.

Stiam ca sunt doua localitati diferite si aveam in plan castelul, despre care am aflat de pe un blog.

E posibil ca cronicile TTS (tura tinutului sasesc) 1 si 2 sa fie o sursa buna pentru documentare.

• Upvote 1

Am vrut și eu să-i recomand asta. TTS2 nu prea e în zona dorită, iar TTS1 are doar primele 2 zile suprapuse oarecum peste traseul dorit. 

În schimb tocmai am primit o invitatie pe FB la un eveniment care o s-o bălăureasca exact prin zona aia.
Și traseul este absolut perfect pt @@Odden (are suprapuneri și cu TTS1 și 2, dar "intră" cumva ceva mai bine spre interiorul zonei faine)

Rămâne doar să "spargă" traseul respectiv în tranșe mai mici a.î. să poată fi accesibile și soției. (Oricum o dai, traseul are diferență de nivel destul de mare și n-are rost s-o chinuie... mai ales că sunt destul de multe zile la dispoziție)

Iată traseul:
http://ridewithgps.com/events/EBR-Transilvania-2#routes/7953845/preview
Precum se vede, traseul are foarte puține porțiuni de DN (Rupea Gară- Rupea și Sighișoara-Daneș)

Pentru cazări, îți pot da datele de contact de la Șoarș și din cetate de la Sighișoara. În ambele locuri e superb și proprietarii sunt niște oameni deosebiți.
În plus, mai am un contact de la o pensiune din Criț unde am adăstat și tareee bine ne-o fó :) 
Asta dacă plănuiești cumva traseul și cu trecere pe acolo.

• Upvote 2

@@Odden

De la Daia (Denndorf) n-as merga pe ruta Vulcan (Wolkendorf) – Sapartoc (Schorpendorf) - Albesti (Weißkirch) – Sighisoara (Schäßburg) ci pe ruta Apold  ( Trappold) – Saes (Schaas) - Sighisoara (Schäßburg) .

Nu ezita sa vizitezi biserica fortificata din Aplod – merita vazuta (mai ales dupa renovare)  

P.S Gästehäuser - (Aprilie 2015) / Case de oaspeti prin fostele case parohiale evanghelice.

Multumesc pentru sfaturi. 

Am reusit sa trasez traseele primelor 4 zile.

Ziua 1: Rupea Gara - Criţ (aici il rog pe @@MaC® sa ma ajute cu acel nr. de la pensiune. Multumesc)

Traseul este mai scurt pentru ca o sa ajungem in zona pe la ora 12. 

http://www.bikemap.net/en/route/3063781-ziua-1/#/z15/46.11575,25.03058/terrain

Ziua 2: Criţ - Şoarş (Din nou am nevoie de pont pentru cazare).

Sper ca traseul sa fie usurel. Ma gandesc sa plecam pe la 9 dimineata, iar pana seara... Hai ca avem timp.

http://www.bikemap.net/en/route/3063833-ziua-2/#/z13/45.92273,24.99475/terrain

Ziua 3: Şoarş - Saschiz. Asta este cel mai lung traseu. Diferenta de nivel nu ma incanta dar sper sa ii facem fata. Daca nu, cred ca ne gazduieste si pe noi cineva o noapte prin Apold sau Daia.

http://www.bikemap.net/en/route/3063847-ziua-3/#/z11/46.09561,24.91699/terrain

Ziua 4: Saschiz (Sper) - Sighişoara. Daca suntem prea obositi o sa mergem pe asfalt. Adica ne intoarcem in Apold si continuam spre Sighişoara prin Şaeş, aşa cum a sugerat @@Frank

http://www.bikemap.net/en/route/3063869-ziua-4/#/z13/46.14832,24.77537/terrain

Ziua 5: La pas prin Sighişoara. 

Ziua 6: Sighişoara - Criş - Mălâncrav - Biertan. Aici am ceva probleme cu traseul. Vad ca pe harta apare un drum intre Criş şi Mălâncrav dar nu il pot selecta pentru a crea un traseu. Se pare ca o sa vad la fata locului. Daca nu...

Pentru Zilele 6 si 7 ma mai documentez. Cert este ca ziua 7 trebuie sa includa retur la Bucuresti. 

Bun.

Șoarș.

Casa Andrada. Ai datele de contact acolo (d-na Anca Batiu). Google maps

Puteți și mânca acolo, e super... Nouă ne-a dat și sandvișuri pentru drum în dimineața în care am plecat mai departe.

Sighișoara

Pensiunea Cristina și Pavel Faur.  Sunt în centru, în cetate, foarte aproape de Scara acoperită. https://www.google.ro/maps/@.219113,24.791084,3a,75y,172.52h,97.47t

La ei n-am mâncat, dar fiind în cetate aveți pe alese...

Criț

Pensiunea Rozalia, dna Rozi. Mâncarea e fabuloasă. :) Pagina FațăCarte

Sper să vă ajute.

Îți pot da un link cu harta rutieră a zonei pe care am scanat-o, e posibil sa se vada mai bine partea de traseu din ziua 6.

Da, daca poti, da-mi harta. Nu stiy cat de bine o sa se vada pentru ca singura legatura intre Cris si Malancrav este facuta de un drum peste dealuri. Asta am vazut pe google map. Pe bikemap imi arata un drum colorat insa nu ma lasa sa fac traseul pe acolo... Ciudat.

Daca nu aflu nimic pana spre august o sa merg pe DN. 13 km... Sper sa functioneze aura nevestei, ca tot repara casele Domnului :)

Legat de bagaje:

Am gasit trei modele de coburi pe net, care ma incanta. Imi trebuiesc pentru ambele biciclete. Deci 2 perechi.

Am gasit cateva modele pe un site romanesc de vanzari, cu preturi intre 89 si 135 de lei. Din pacate nu pot pune poze pt. ca nu ma lasa ciclism.ro Imi da o eroare...

Ideea este ca nu stiu daca necesita un anumit tip de portbagaj. Ma puteti scoate putin din ceata la capitolul asta??

M-am lamurit singur citind topicul destinat bagajelor. Scuze pentru intrebarea pusa unde nu trebuia.

@@Odden

Intre Sighisoara si Dumbraveni as lua trenul [Regio nr. 3501, pleaca din Sighisoara la ora 09:14 si ajunge la Dumbraveni la ora 09:50].

Am parcurs odata motorizat bucata Dumbraveni - Sighisoara si tin minte ca nu mi-a placut pentru bicicleta [ceva urcari, drum ingust, trafic destul de intens, etc].

Daca tot ajungi pana la Saros pe Tarnave, ar fi pacat sa ratezi Mediasul, unde sunt ceva lucruri de vazut.

Adica in loc sa te intorci la Sighisoara [pe unde ai trecut deja] poti continua alergarea pana la Medias.

Din Medias, poti lua un tren Regio pana la Sibiu, iar de la Sibiu ai tren direct [iR 12622, cu posibilitatea trasportului bicicletei].

Este adevarat ca de la Medias la Bucuresti stai toata ziua in tren, insa asta este situatia in RO.

Din ceea ce vad pe CFR Calatori, de la Sighisoara la Bucuresti n-ai niciun tren care sa permita trasnportul bicicletei [ca te intelegi cu nasu' e alta poveste].

Bafta.

Are dreptate @@gibonu, in loc sa parcurgi sectoare de european mai bine le "sari" cu trenul si castigi altele pitoresti pe bicla.

Multumesc. La ideea asta nu ma gandisem. Cred ca este cea mai practica.

Incepusem sa iau in calcul ideea deplasarii cu un microbuz pana in localitatile pe care voiam sa le vad cu bicicleta dar ma enerva DN-ul.

Asa ca, ideea trenului este excelenta.

@Odden

In completarea echipamentului de ploaie, acei sosoni numiti in engleza "shoe cover" sau "bike gaiter" sunt foarte utili, deoarece protejeaza foarte bine incaltaminte de ploaie, umezeala, etc.

Folosesc de cativa ani asa ceva si n-as pleca in tura fara ei.

Ca sa iti faci o idee (probabil exista si alte firme producatoare sau site-uri de unde ii poti achizitiona):

http://www.bike24.de/1.php?content=8;navigation=1;product=8579;page=1;menu=1100,1501,1120;orderby=2

Daca te ajuta la documentare, cateva vorbe despre Dumbraveni si Medias (plus alte locuri pe care tura ta nu le atinge):

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/10965-tura-pe-valea-tarnavelor/?hl=%20valea%20%20tarnavelor

Bafta.

In completarea echipamentului de ploaie, acei sosoni numiti in engleza "shoe cover" sau "bike gaiter" sunt foarte utili, deoarece protejeaza foarte bine incaltaminte de ploaie, umezeala, etc. Folosesc de cativa ani asa ceva si n-as pleca in tura fara ei.

Subscriu :D

De foarte mare ajutor, mai ales daca ai ghinion si prins 2 zile la rand cu ploaie. Sau 3 :). Sa aduni noroi si apa in incaltari e foarte neplacut. 

Noi am făcut, anul trecut, un traseu de la Sulina la 2 Mai, pe drumuri pline de spini, și vă recomand benzile antipană ZEFAL. Pot fi procurate, probabil, din mai multe locuri, dar eu le-am luat de la Maros: http://www.marosbike.ro/accesorii-anvelope/banda-antipana-zefal-z-liner-26-34mm.html
Există în două dimensiuni, pentru 26' și 29' și se vând la pereche. Se montează foarte ușor, între anevolpă și cameră.
Nu sunt foarte ieftine, dar merită!
Sunt, de fapt, niște benzi dintr-un plastic în care dacă vrei să înfigi ceva, chiar foarte ascuțit și cu forță, se deformează, dar nu se perforează.
Atenție la FURTUL BICICLETELOR!

Petrecere frumoasă.

• Upvote 1

@Alexandru Mitache

In primul rand, bine ai venit pe forum.

In al doilea rand, multumesc pentru sugestia cu bezile antipana.

In al treilea rand, in masura in care se poate, mi-ar face mare placere (cu siguranta si altora) sa citeasca povestea turei de la Sulina la 2 Mai.

Multumesc.

@Alexandru Mitache

In primul rand, bine ai venit pe forum.

In al doilea rand, multumesc pentru sugestia cu bezile antipana.

In al treilea rand, in masura in care se poate, mi-ar face mare placere (cu siguranta si altora) sa citeasca povestea turei de la Sulina la 2 Mai.

Multumesc.

Bine v-am găsit. Căutam demult un site sau un forum de acest gen.

O să postez și tura dobrogeană, dar și pe cele din zona Rupea-Viscri.

Am făcut deja două: una în 2013, singur, pe traseul Rupea - Viscri - Jibert - Ticușu - Hălmeag - Șercaia - Ohaba - Vlădeni - Codlea - Ghimbav - Brașov și alta în 2014, cu soția, pe traseul Rupea - Viscri - Jibert - Șoarș - Rodbav - Cincu - Merghindeal - Dealu Frumos - Netuș - Brădeani - Apold - Sighișoara.

Anul acesta, în 18 zile, am făcut tarseul Argelès sur Mer - Ventimiglia, pe coasta Mediteranei. O aventură!

• Upvote 3

@Alexandru Mitache

Ma bucur ca ai gasit acest forum si asteptam povestile de tura (mai ales cea de pe toata costa franceza a Mediteranei).

Pentru ca abia ai venit pe forum, imi permit sa te rog ca povestile de tura sa le postezi in sectiunea dedicata lor, adica aici:

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/forum/92-plimb%C4%83ri-ture-c%C4%83l%C4%83torii/

Bafta.

Sambata sunt la Crit sa vad startul la TBT Race si apoi vreau sa ma duc cu bicla pana la Sighisoara. Cum drumul pe DN este exclus vreau sa intreb aici care ar fi cel mai direct traseu. Din ce vad eu pe harta ideal ar fi sa ies in Daia ( nu gasesc un asemenea drum ) si apoi sa continui spre Vulcan, Aurel Vlaicu si Sighisoara. Sau din Daia sa merg spre Apold si pe asfalt spre Sighisoara din nou. Intrebarea este daca stie cineva un forestier, poteca intre Crit si Daia sau care ar fi varianta care sa nu ma scoata la 100km tura. Multumesc.

Dupa ce pleaca concurentii, poti sa mergi dupa ei :

"pacus, on 30 Jul 2015 - 18:28, said:

.... Startul se vada in directia Daia si va urma un drum forestier o bucata destul de lunga cat sa apuce sa se "intinda" plutonul inainte sa se intre pe poteca ingusta!"