Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Moshu

Avid elixir 3 franare fata cu vibratii si zgomote

Recommended Posts

Detin un Cross G30 nou si de cateva zile a aparut o problema la franarea pe fata. Cand apas mai tare vibreaza si scartaie. Imi puteti spune ce sa ii fac? Sa ard placutele? Sau sa le schimb cu unele organice?

E normal sa ai putin zgomot la placute noi pana se "aseaza" pe disc pt. ca suprafetele de contact nu au aceasi forma! Dureaza pana placuta ia forma dscului...

Dureaza..insemnand cam cati km aproximativ? :D

Daca vrei sa le ajuti, ori te cobori pe niste pante destul de zdravene cu frana trasa, ori foaie mica, pinion mare, tragi frana cat sa se miste putin roata si dai pedale pana ajunge limba la chain stay.

Din experienta mea cu Elixir 5, franelele sunt zgomotoase si pot avea vibratii mai ales cu placute metalice.

Nu am cautat o solutie miraculoasa ca sa rezolv acesta problema, pentru ca mi-au creat alte necazuri mai mari decat zgomotul  :)

O sa mai merg cu ea asa sa vad cum se comporta daca nu o sa incerc cu unele organice..fiind si mai ieftine din ce stiu.

Salut, am schimbat placutele cu unele organice, zgomotele au disparut dar pe spate "carnea" de pe placute este mai groasa la placutele noi si stau foarte apropiate de disc? Cum le mai pot departa 1 2 mm de disc? ...Precizez ca levierul manetei este foarte tare!

Cu leviere de plastic. Impingi pistonasele inapoi. Sunt bune cele folosite la schimvarea rotilor

Am desfiletat putin de la levier din reglajul cu imbus. E ok acum...cand se aseaza placutele le mai reglez!

Salut! Desi nu a mai postat nimeni de ceva timp, o sa fac eu acest lucru. Ma confrunt cu aceasta problema la a mea bicicleta, Devron H6.7. Am fost la service anul trecut (aveam parcursi cu ea vreo 200 km) si mi s-a zis ca este normal. Acum, dupa inca 500 km (adica 700 in total), zgomotul la franare este inca prezent. Insa, pe spate totul este in regula. E normal sa faca asa "galagie"? Daca da, aveti idee cam peste cat timp va disparea?

Curata placutele. Verifica suruburile etrierului si prinderea discului.

De asemenea verifica saibele dintre etrier si furca sa nu fie crapate.

Multumesc!

Bicla este in garantie, mi-e teama sa umblu pe acolo, mai ales ca nu ma pricep la asa ceva. Dar o sa caut, o sa ma documentez, iar daca nu sunt operatiuni complexe, o sa le aplic chiar eu.