jonnie007

Sfat anvelope asfalt 29`er

Recommended Posts

Daca ai latime interna a jantei 19 sau mai mică, poti merge pe http://www.bike-discount.de/en/buy/continental-grand-prix-4000-s-ii-28-622-black-107541/wg_id-246.

Mai slick de atat nu cred ca poti gasi pt MTB si are Vectran breaker + greutate f mică... probabil ca vei scădea 1 kg din greutatea bicicletei...un mare avantaj daca vrei sa cari tractorasul pe urcări pe sosea! 

Continentalele alea cu balon 28 sunt riscante, el cred ca are jenti de minim 21. Insa orice cauciuc de trekking cu balon 37-42 o sa fie ok.

• Upvote 1

Insa la 930 g bucata... sunt proiectate pentru confort pe macadam tasat, nu recomandarea ideala de sosea. 

Nu sunt 100%, dar janta alexrim dc 5.0 de pe trail 7 e de 17c, in consecinta nu vad de ce Conti-ul sa nu mearga, dimpotriva. Recomandarea o fac pentru ca pe my-bike-to-be, canyon pune pe janta 19c anvelopa 622-28. Pt 100+ km pe sosea o anvelopa de 622-28 e un mare castig pt un MTB!

In alta ordine de idei, in momentul in care mi-am luat slickuri pt 26 am mers pe 42mm(26x1.6) pe crossride 19c, de frica, desi colegi de forum imi recomandau kojak 1.35; de asemenea am fost la tura cu cineva care avea montat pe crossride ritchey tomslick 26x1.0 si pe asfalt nu a avut nicio problema cu ele! Concluzia: fara frica!

Anvelopele trekking sunt in general grele si cu rezistenta mare la rulare, singura care cred eu ca merita este Scwalbe Marathon supreme maxim 32 daca vorbim de ture lungi 100+ km pe sosea!

Cheers!

• Upvote 1

La mine pe anvelope scrie 29 x 2.0 ...si sunt niste wtb nine line. merg si astea pe 28?

28=622=700=29

Dada, janta ta e de 28 inch, asa au toate 29erele! Ce ai putea tu sa verifici inainte de a lua o anvelopa 28mm latime e latimea interioara a jantei! Adica dai jos anvelopa, iei o rigla/subler si masori! Daca e mai mica de 19mm linistit poti lua Continentalul pe care l-am recomandat! Are 235gr si vectran breaker...nu poti gresi! La anvelope in general nu merita sa te zgarcesti (daca o faci, o sa le tot schimbi si vei aduna o gramada de cauciuc fara mare valoare), dpmdv e cea mai importanta componenta de siguranta activa a unei bicle!

Nu ma zgarcesc de nicio culoare! Continentalu' ala mi se pare insa foarte slick...

Traveller tradu-mi te rog ca ma depaseste ecuatia aia! :D

Adică toate numerele înseamnă aceeași lucru, cauciucuri de 28, de 29, 622 sau 700

Rotile de cursiera, trekking si MTB 29er au acelasi diametru, de 622 mm.

Cauciucurile declarate de 622 x..., 700 x..., 28 x... si 29 x... merg montate pe astfel de roti, depinde numai de latimea interioara a jentii ce balon merge.

Ce anvelope recomandati pentru ture pe asfalt la un 29`er?

Nu stiu daca rxista si pe 29-er, dar recomand cu caldura maxxis detonator. Am avut, am abuzat de ele 2 sau 3 ani, si le-am vandut ca noi… cu o singura pana in 3000km.

• Upvote 1

Nu ma zgarcesc de nicio culoare! Continentalu' ala mi se pare insa foarte slick... :D

Daca tu cauti ceva exclusiv pt ture lungi pe sosea iti trebuie ceva "foarte slick"!

cu detonatoare m-am dat peste tot, si pietris superascutit si mare... eu daca as vrea ceva rapid, tot aia asi lua.

Capu face, capu trage! Trebuie mai intai sa te hotarasti daca esti interesat de anvelopa de asfalt asa cum intrebi in primul post sau nu stii exact ce vrei si atunci trebuie sa schimbi titlul topicului!

O anvelopa pt eficienta maxima pe asfalt e slick cum e si conti-ul si detonator-ul, restul sunt povesti. Anvelopa de trekking este ...pt trekking...iar cea de ciclocross...pt disclina sportiva numit ciclocross.

Recomand schwalbe kojak, au si pe 28'', f rapide, dar trebuie sa pedalezi cu grija pe alte suprafete decat asfalt bun. Eu am pe 26''.

Numai bine!

Adrian

Pune detonatoare, si mergi peste tot fara griji…

Greaper...traim in Romania in caz ca nu aflasi! :)

am plecat pe asfalt si m-am trezit cu piatra...era un tronson de drum pe care se lucra...si habar nu aveam.

De asta intreb de anvelope de asfalt, insa care ar face fata si pe drum pietruit.

Mai sunt anvelope care impaca si varza si capra!

Aici discutam...schimbam opinii...nu dam examen la NASA!

Si o spun pe un ton extrem de prietenos.

Ce dreaq sunteti asa agresivi?!

Va mai coplesesc cu o intrebare...pt o anvelopa 28x2.0 50-622 ce camera se potriveste?