turnul

Bucuresti - Ruse - Krushuna - Devetachka - Canionul Emen - Veliko Tarnovo

Recommended Posts

Având experiente anterioare, şi socotind interesul scăzut ptr turele în Bulgaria, ma voi margini doar la menționarea structurii planului, detaliile venind la cerere.

Traseul

http://www.bikemap.net/en/route/3085608-ruse-tarvovo/

Obiective:

Cascada Krushuna;

Pestera Devetachka;

Canionul Emen cu ce implica;

Veliko Tarnovo, cu ce se poate, muzee, cetati, biserici, manastiri etc in functie de timpul ramas.

Întoarcere, pana la Ruse, eventual cu trenul, sau cu bicla, apoi la Bucuresti.

30 iunie - 5-6 iulie.

Media de viteza 20-spre 24 in functie de bagaje.

Ramane de discutat, daca la cort sau la pensiuni. 

Un prieten care vine doreste pensiuni, fie. Insa astept sa vad daca e sigur.

• Upvote 1

@turnul

Ar fi util sa oferi si detaliile turei.

Macar in ideea ca raman aici si pot fi utile altora, in viitor.

De la Bucuresti la Giurgiu/Ruse cum ajungi?

Daca te ajuta, vad ca sunt 7 trenuri pe zi pe bucata Veliko Tarnovo - Ruse. Doar unul este direct, pentru restul trebuie sa schimbi in Gorna Oriahovica.

Oricum, vad ca bulgarii au gandit bine mersul trenurilor, pentru ca nu se sta prea mult in Gorna Oriahovica.

Ca sugestie, daca nu l-ai vazut pana acum si daca programul turei permite, ar fi canionul Hotnitsa, oarecum aproape de Veliko Tarnovo.

Bafta.

Am stat destul pe mersul trenurilor bulgaresti, e simplu.

Vreau ca tura sa aiba ceva sare si piper si de aceea nu vreau stabilita in toate detaliile lucru care e si imposibil. Daca ar veni vreo 5 oameni atunciv batem in cuie tot cazare sau cort obiective zile etc.

De Honitsa stiam si de multe altele care sunt avute in vedere dar toate vor fi discutate dupa atingerea celor 4 obictive mentionate care sigur se incadreaza in planul celor 6 sau 7 zile.

Bucuresti - Ruse pe 2 roti.
In functie de oameni sau de disponibilitati etc luam trenul Ruse - Veliko Tarnovo, ori la dus ori la intors ori ambele.
Pe scurt marea problema nu sunt detaliile turei ci interesul.

Daca cineva are timp in perioada aceea si vrea in principiu tura in Bulgaria ma poate intreba. Esenta e ca merg/em prin locuri dintre cele mai frumoase care cuprind toate tipurile de obictive turistice (nu glumesc) exceptand marea. Numai despre Veliko Tarnovo sunt de scris zeci de randuri .... Ideea e de a vizita cat ne tin pedalale si timpul .... Am multe ture in BG si stiu ce zic.

@turnul

La propunerile de tura, pentru a starni interesul unor potentiali participanti (indiferent de locul in care se desfasoara tura), conteaza foarte mult cum prezinti marfa.

Cand ma duc la piata sa vand cartofi, pun cartofii pe taraba ca sa ii vada potentialul client.

Daca pun pe taraba doar un afis cu "vand cartofi" insa cartofii sunt la mine acasa, cam putin probabil ca potentialul client sa vina sa vada marfa.

Cam asta sta treaba si cu propunerile de tura si cu " interesul scăzut" pentru participare.

Ca sa nu fiu inteles gresit: nu trebuie postat aici traseul pe ore, ora la care ne spalam pe dinti sau insirat cu linie tot ceea ce este de vazut in Veliko Tarnovo.

Insa cateva detalii despre locurile prin care trece tura ar fi utile.

Cam asta sta treaba si cu propunerile de tura si cu " interesul scăzut" pentru participare.

Ai si tu dreptatea ta si regulile tale/forumului. Insa, ca sugestie, ar trebui mizat si pe turele discutabile, in sens pozitiv. De foarte multe ori traseele sunt modificate pe parcurs, cu deosebire cele lungi, si, de aceea, nu as vrea sa hranesc oamenii cu iluzii.

Desigur pot puncta obictivele, le pot descrie, dar nu asigur suta in suta atigerea lor.

Astfel, deja un prieten a anuntat ca vine. Lucrurile se schimba:

Foarte probabil luam tren Ruse-Veliko si dus si intors. Desi nu prefer si dus, pentru ca se schimba traseul. 

Vom sta la pensiuni, fara rezervare.

Am mai modificat putin

http://www.bikemap.net/en/route/3093698-ruse-tarvovo/

Obiective:

Cascada Krushuna si Pestera Devetachka

Se include aici si Musina, un loc mai putin vizitat

http://bulgariatravel.org/en/object/384/Devetasko_plato_zashtitena_zona

http://www.guide-bulgaria.com/NC/veliko_turnovo/pavlikeni/musina

Emen canyon

http://bulgariatravel.org/en/object/277/Emenski_kanion_zabelejitelnost

si Hotnitsa

http://www.guide-bulgaria.com/NC/veliko_turnovo/veliko_turnovo/hotnitsa

Asta in mare

Daca se ia trenul Ruse-Veliko Tarnovo, innoptam unde se poate si plecam spre Emen si spre celelalte, dupa putinta.

Varianta a doua (care oricum se va combina cu prima in ultima instanta) e sa vizitam vreo 2 zile Veliko Tarnovo, apoi vom merge spre Kilifarevo

http://bulgariatravel.org/en/object/380/Kilifarevski_manastir

Arbanassi

http://bulgariatravel.org/en/object/17/Arbanasi

si alte cateva manastiri din jurul orasului Veliko Tarnovo, respectiv "ecopoteci" in zona si apoi spre Emen si celelalte, dupa care inapoi la tren la Veliko Tarnovo sau direct pe doua roti spre Ruse si Bucuresti.

Concluzii?

Vreau aventura, spontaneitate si incredere.

Zona e prea bogata pentru a face un traseul clar delimitat pe zile.

Am vazut ca destui aloca trei zile pentru Veliko Tarnovo. O zi dus una intors si una de vizitat. Asta din lipsa de timp si pentru a folosi weekendul doar. Dar e o varianta disperata cumva, pentru mine cel putin, chiar daca placuta pentru ei.

Ai si tu dreptatea ta si regulile tale/forumului

Regulile sunt ale formului, nu ale mele.

ar trebui mizat si pe turele discutabile, in sens pozitiv. De foarte multe ori traseele sunt modificate pe parcurs, cu deosebire cele lungi

Desi ma repet, nu am sustinut niciodata ca trebuie postate aici absolut toate detaliile turei, de la ce ora iti tragi izmele pe tine dimineata pana la cate minute aloci pentru vizitarea obiectivului X.

Doar am spus ca niste detalii nu strica.

Concret, multumesc pentru postrarea acestor detalii, adica postul nr. 5 este mult mai cuprinzator fata de postul nr. 1.

Foarte probabil luam tren Ruse-Veliko si dus si intors

Ca sugestie, de ce nu luati la dus trenul de la Ruse pana la Polski Trambesh?

Am parcurs de multe ori motorizat bucata Ruse - Byala - Veliko Tarnovo si mi s-a parut un drum destul de aglomerat, plin de trafic greu (TIR-uri si autocare), un drum care nu prea se preteaza pentru bicicleta.

Bafta.

Interesant. Dar oricum si la Byala si la Veliko Tarnovo ajung pe drumuri foarte bune fara tiruri etc deci aproape paralel cu drumul "oficial" catre Veliko Tarnovo.

Pana acum am cunoscut pe doua roti doar drumul pana la Byala si e ok. Acum vad ca trenul face cam 3 ore ceea ce e fff plictisitor pentru mine.

O sa caut un autocar mai degraba. Nu conteaza pana la urma. Mai cugetam.

Pana acum am cunoscut pe doua roti doar drumul pana la Byala si e ok. Acum vad ca trenul face cam 3 ore ceea ce e fff plictisitor pentru mine.

Pana la Byala trenul de la Ruse (toate trenurile sunt directe) face maxim o ora jumate. 

Intr-adevar, de la Ruse la Veliko Tarnovo trenul face 3 ore, cu schimbare la Gorna Oriahovica (exista doar un singur tren direct, face doua ore jumate, insa pleaca la ora 06:45 de la Ruse).

Bafta.

Pana la Byala trenul de la Ruse (toate trenurile sunt directe) face maxim o ora jumate. 

Intr-adevar, de la Ruse la Veliko Tarnovo trenul face 3 ore, cu schimbare la Gorna Oriahovica (exista doar un singur tren direct, face doua ore jumate, insa pleaca la ora 06:45 de la Ruse).

Bafta.

Multam. Ultima ideea tare e ca sa ia trenu pana la Gorna Oriahovica, iar apoi mai sunt 4 km pana la celebrul Arbănași/Arbanassi. Si apoi sa incept toate celelalte!

@turnul

N-ai pentru ce.

Intr-adevar, este mult mai eficient sa iei trenul pana la Gorna Oriahovica si de acolo sa incepi tura.