Frank

Gerolsteiner

Recommended Posts

Intendantii de la ARD (the German association of public broadcasters) si ZDF (Second German Television) au decis : in viitor vor renunta la transisiile in direct de la spectacolul TdF.

http://sport.ard.de/sp/radsport/news200810/16/ard_ausstieg.jsp

http://sport.zdf.de/ZDFsport/inhalt/10/0,5676,7391306,00.html?dr=1

.

Intendantii de la ARD (the German association of public broadcasters) si ZDF (Second German Television) au decis : in viitor vor renunta la transisiile in direct de la spectacolul TdF.

din cauza dopajelor actuale , in anul 2009 o sa se renunte si turul germaniei .

O decizie corecta, o decizie satisfacatoare.

Vor transmite ... ghicititi si voi ...

P.S. A sosit timpul sa dispara din medii trisorii, cioflingarii, ... :D

Vor transmite ceea pentru ce vrea sa plateasca spectatorul; nu finantam mafia trisorilor, punct ...

Edited by Frank

.din cauza dopajelor actuale , in anul 2009 o sa se renunte si turul germaniei .

Aici stirea oficiala :

http://sport.ard.de/sp/radsport/news200810/16/dtour_2009.jsp

P.S. In sfirsit "baietii" trebuie sa-si caute o meserie, trebuie sa invete cum omul "normal" isi cistiga existenta ... half time, full time etc.

Sportul trebuie sa devina din nou un hobby si nu o meserie; meseriasii ne-au aratat ca sint neam cu porcii :idea: o parte dintre noi tin cu porcii ...

Salutare, poate sunt offtopic da tre sa zic si eu ceva:

Sportul modern a devenit un mare spectacol, lumea vrea sa vada performante "supranaturale"/recorduri si acest lucru implica dopingu. Eu personal n-am nici un chef sa vad cum ciclistii urca un munte mai incet ca mine, sau cum a fost anu acesta in Tdf, unde ciclistii atacau si dupa 100 metrii numai puteau. In concluzie eu zic ca ciclismul va pierde multi spectatori cu atatea controale si ca un sport "curat" ar fi fff plictisitor...decat sa castige...

Ex: Usain Bolt (nu acuz ca a fost dopat) care a oferit un mare spectacol la olimpiada....sau rivalitatea Armstrong/Pantani/Ullrich in 2000 (care a adus o audienta mare ciclismului)

In concluzie daca se va continua cum lupta asta anti doping...nu ced ca generatia actulala se va mai uita la ciclism....asa ca mai bine ii lasa se sa dopeze....pt daca stai bine sa te gandesti ei nu defavorizeaza pe ceilanti ciclisti(ex: podiumul din 1997 din Tdf, unde toti 3 au fost dopati).

@Andy83

Nu ma apuc sa combat tot ce ai scris dar una din idei, de la care au si plecat celelalte concluzii (gresite) trebuie combatuta. Turul de anul asta(unul din cele mai curate din ultimii ani) a fost FOARTE interesant(si ma uit din '97). Tocmai faptul ca "se chinuiau" a dus la clasamentul strans si la surprize ce au facut sarea si piperul turului!

Sau, ca sa fie si mai interesante competitiile, ar putea face mama draga niste robotzi de vis care sa pedaleze la greu, si atunci o sa vedem spectacol!

In rest, naiba sa-l ia de sport / sportiv, daca nu s-a apucat din timp de fotbal, la ce sa-i mai dai gir si sa-l sponsorizezi / televizezi?

Dap, ai dreptate, fiecare are dreptul la o parere proprie, sunt bucuros ca tie(si la altii spectatori le-o placut tdf 2008) da trebuie sa te gandestii ca la altii nu le-a placut....pt ca na fost un mare spectacol..adica cand ataca Armstrong nu-l mai ajungea nimeni....

Poate ti-a placut faza: ca practic pana la ultimul contratimp nu se stia cine ar putea castiga turul....dar unora le-a placut cum ataca Ricco in munti

Asa si la olimpiada daca n-ar fi fost Bolt poate era mai strans finishul...

toate sporturile ar trebui sa fie curate ... castigatorii sa fie pe merit peste tot ... eu unul nu cred k Armstrong sa dopat k sa castige TdF dar si dak a facuto pentru mine tot mentor ramane :)) ... din cate am inteles anul acesta tata Lance vrea sa participe la toate cele 3 mari tururi (in Italia si Spania il va ajuta pe Contador sa castige iar in TdF vrea sa il castige) ... acum sa vedem dak se tine de cuvant si dak in primul rand poate sa duca 3 tururi pana la final :D

acum legat de acest topic ... toti trisorii sa fie exclusi pe o anumita perioada din viata sportiva indiferent de numele acestora ;)

andy aberezi. ciclismul a avut fani din totdeauna. daca te uiti la turul frantei numai ca sa vezi pe ce carboane sa dau ei si ce extraordinari sunt pe catarare te uiti degeaba. ciclismul nu are nevoie de oameni ca tine, nu e circ acolo, e o competitie intre oameni normali si SANATOSI. Celor pasionati nu le trebuie circ si paine cum le trebuie celorlalti, au nevoie doar de o lupta sincera si frumoasa.

Nu inteleg care e problema cu dopaju.

Cata vreme exista sanctiuni n-au decat sa se dopeze, cine o face e raspunzator. E ca si cum ai zice, gata de azi nu se mai practica prostitutia.

O sa se faca ambele.

sa se dopeze dar cand ii prind sa le ia pielea de pe ei ca sa isi doreasca sa nu se fi dopat niciodata , ciclismul nu are nevoie de dopati ca sa fie mai frumos el are nevoie de oameni care sa il practice din inima si sa mearga numai cu suc de portocale si atunci sa vezi spectacol ca nu o sa ai nici o idee despre cine poate castiga competitiile

Nu inteleg care e problema cu dopaju.

E si mai bine asa daca nu-ntelegi; nu te mai obosii ... :|

@frank

Tu ai vrut sa spui "lasa mai bine ramai prost, oameni prosti sunt mai fericiti"

Eu sunt de parere ca mai bine sa ii lasi sa se dopeze, oricum isi fac rau lor, nu mie.

dinamov, daca taceai filozof ramaneai. Aici nu vorbim despre noi, vorbim despre ciclism. Dopatii fac rau ciclismului, care are nevoie de oameni devotati, nu ca dopatii nu ar fii. E complicata treaba, dar trebuie privit in esenta si in ideea ciclismului.

bine ma.

viata e roz. continuati voi sa vorbiti inca 200 de pagini.

oricum o sa ajungeti sa spuneti ca "apa e uda" adica nimic nou.

Normal ca nu e bine sa se dopeze. parca ati fi niste mosi care vorbesc politica, oricum nu o sa schimbati nimic.

Lasa-i sa se dopeze pine le cresc coarne si le iese praf albastru pe nari, dar fare mediatizare si premii si spectatori maturi care asteapta o competitie cinstita si nu spectaol ieftin. Unii intendanti si institutii au tras consecintele; bravo lor. Prostovanii se vor casca in continuare fiindca le place sa fie mintiti si pacaliti si ... ce la vie, fiecaruia ce merita.

Le-ntorc curul si ma pling acolo unde platesc taxe pentru RadioTV fiindca n-am bani pentru finantarea unor escroci si a unui sitem putred.

Daca lumea o sa auda ca 10 ciclisti au fost gasiti dopati, o sa traga concluzia ca toti ciclistii se dopeaza. V-ar place sa strige lumea dupa voi "Bai dopatilor"?

teste la toata lumea,in fiecare luna sa le faca la toti...ciclismul este frumos si fara dopaj!!!eu cred ca mai sant acolo oamen cinstiti care ananca bine si iau doar vitamine...kestii naturale neinterzise!!!

cycling rulz!!! este un sport prea elegant ca sa-l strice media sau trishorii!!! parnaie direct si gata!!!de ce sa ia gloria la altii care se chinuie sa faca performanta si sa le dea medalia dupa un an sau doi cand i-a luat-o celui dopat...nu mai are nici un farmec,in mintea spectatorilor ala dopatu ramane smecheru'.