Recommended Posts

Salutare tuturor. 

Este vorba despre aceasta bicicleta

http://www.biciclop.eu/bicicleta-cross-travel-28-trekking-2014.html

Ma simt foarte bine pe ea, nu am probleme nici eu, nici bicicleta.

Chestia care vreau sa o modific/schimb este furca. Are din "nastere" furca Suntour cu suspensie fara blocare si parca as vrea sa o pot bloca.

Stie cineva daca se poate modifica cea existenta in acest sens? Parca nu as da inca 400-500 de lei pe una care sa se poata bloca.

Nu trebuie sa dai chiar 4-500 de lei pentru o furca de trekking cu blocaj.

https://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=23030

Eu am cautat ceva similar si mi-am luat o RST Neon noua, de pe net (adica bazar) cu 150 de lei.

Daca se poate "amenaja" o blocare la asta pe care o ai... nu ma pricep.

• Upvote 1

Cred că Dragzone face service la Suntour, încearcă la ei să vezi dacă o poți modifica.

Cu furca am si eu probleme, momente de forta care se duc in asfalt, pedalez puternic si vad cum ghidonul se duce-n jos, telescoapele se comprima si parca pedalez ca un chiscan,sap galerie in jos, in loc sa prind viteza. Ma gandesc sa intaresc arcurile, le pun un distantier sa fie mai rigide, ferme...

Eu las (sau uit) de multe ori furca mai sus mentionata pe deschis si nu simt ca ma trage inapoi (bicicleta e folosita pt turism).

Mai depinde si de taria arcului versus greutatea biciclistului, dar la mers lejer/plimbare nu ar trebui sa fie cine stie ce problema.

Dacă furca are oarece buton/maneta de preload încearcă să-l dai la maxim

Butonul ala nu face nimic.

Depinde de furcă, la mine se simte când îl dau la maxim..

Cu furca am si eu probleme, momente de forta care se duc in asfalt, pedalez puternic si vad cum ghidonul se duce-n jos, telescoapele se comprima si parca pedalez ca un chiscan,sap galerie in jos, in loc sa prind viteza. 

De ce ai impresia ca blocand furca miscarea aia s-ar traduce in mai multa viteza? 

Cel putin o pierdere de energie tot are.

daca energia aia se duce intr-un arc care flexeaza 3cm sau intr-o furca fixa care flexeaza 1-2mm insesizabil ea oricum se pierde, fie ca observi tu fie ca nu.

mai util e sa lucrezi la tehnica si sa inveti sa pedalezi doar din picioare si nu din corp.

• Upvote 1

Si eu am observat ca la sprinturi de la viteza mica, din picioare, ma deranjeaza comprimarea furcii, dar fiind un lucru mai rar intalnit la mine, nu ma deranjat atat de tare, am lock pe furca...si nu pot stii cand voi sprinta :) Dar un lock pe ghidon chiar ar fi util.

Blocajul e absolut inutil la nivelul asta. Dai sprinturi ridicat din sa?

Nu sprinturi, nu sar la trambuline, prin paduri si offroad merg rar, dar pentru asfalt, am vazut diferenta dintre o furca blocabila si cea pe care o am.

Intr-adevar, suspensia isi spune cuvantul in cazul denivelarilor, sau altor obstacole de pe asfalt.

Daca deranjul resimtit de tine e chiar semnificativ, ma gandesc ca oi avea arcul prea moale fata de greutatea ta.

Nu sprinturi, nu sar la trambuline, prin paduri si offroad merg rar.

In acest caz, de ce nu-ti iei o furca fixa de otel? Aluminiul ar fi poate prea rigid. Vezi ca exista furci "geometry corrected" cele mai ieftine facute de Surly sau Salsa. Cu atat mai mult, la bicicleta ta face sens una fixa. Totusi, daca NU faci sprint-uri ma intreb cum te poate deranja ca nu este blocabila.

Am fost la Dragzone, baietii foarte amabili, singura solutie ar fi o alta furca, ceea ce ar fi costat ceva. Dar, mi-au strans-o pe cea existenta si este mult mai bine asa. Butoanele acelea chiar au efect, contrar celor spuse de colegul, mai sus. Nu inseamna ca s-a blocat, dar s-a schimbat mult comportamentul pe asfalt.