Sign in to follow this  
kiarfuzzy

Cade lantul de pe foaia mare

Recommended Posts

Am un btwin triban 300 și am dat jos schimbătorul de la foi, fiindcă foloseam doar foaia mijlocie, și nu puteam folosi toate pinioanele cu ea.

Acum am trecut pe foaia mare, dar sare lantul de pe ea fără vreun motiv anume (cade pe pedala, nu pe foaia mijlocie).

Culmea este ca sare atunci când nu o forțez, dau normal la pedale sau sare când încep sa dau la pedale și sunt deja în mers.

Ce as putea sa ii fac?

Km prea multi nu are, cam 2500, asa ca nu cred ca s-a uzat lantul...

Cea mai simpla solutie ar fi mutarea foii mari in locul celei mijlocii, operatiune posibila doar daca foile sunt prinse cu suruburi.  

Daca foile sunt nituite, mai bine pui schimbatorul inapoi, sau schimbi tot angrenajul cu unul special pentru SSP (single speed).

Din fericire sunt prinse cu suruburi :) O sa incerc de indata ce gasesc un imbus cu care sa desfac petala...

Ai zis ca-ti sare lantul spre dreapta ("pe pedala" dupa cum declari). In cazul asta, NU muta foaia mare-n locul celei mijlocii, va sari si mai usor.

N-ai zis pe ce pinion se-ntampla.

Mai poate fi de vina un dinte lovit/indoit al foii mari. Sau tu, ca renunti la cusca de ghidaj a lantului :p

S-a intamplat cand era pe unul din pinioanele de prin mijloc, 3 sau 4,  si cam de fiecare data cand eram in coborare. Primul lucru a fost sa ma uit daca e vreun dinte indoit, dar sunt toti drepti... 

Daca zici ca sare mai repede daca schimb foile, atunci o sa raman pe foaia mijlocie, oricum puterea in plus de la foaia mare nu o folosesc decat la vale, ca pe drept nu ma tin picioarele sa duc ritmul prea mult :)

E normal să sară dacă dai jos deraiorul, pune-l la loc blocat din șuruburile de reglaj pe post de chainguide.

Sa-l blocheze din suruburi ar fi culmea.

Maneta ramane, ca e amestecata cu frana. Deraioru' pe post de chainguide. Ce face, renunta doar la cablu? ;))

Initiatorule, lasa schimbatorul la locul lui, functional. Treci de la 3 foi la 2. Schimba caseta de pinioane, alegand rapoartele potrivite tie, etc. Sau fa-o c-o foaie, dar foloseste foaie dedicata.

cam multa invetitie sa schimb toate chestile alea, poate o sa o fac cu o singura foaie, sau 2 cand o sa se uzeze cele de acum.

Ma gandeam sa incerc sa modific deraiatorul (sau sa caut unul vechi), sa il fac doar ca protectie sa nu cada lantul, adica sa ii tai partea de metal din interior, asa nu o sa mai atinga lantul de nimic cand urc pe pinioane mai mari.

Asta ajuta? Sau este doar ca aparatoare sa nu te murdaresti?

http://www.decathlon.ro/protectie-pedalier-48-dinti-id_8299303.html

Am patit si eu asa ceva, mi-a sarit lantul de pe foaia a treia inspre pedale,dar s-a oprit in protectia de noroi, nu am dat importanta incidentului. Sfatul meu este sa nu improvizezi nimic la bicicleta,sa anulezi sau sa adaugi ceva, risti sa ramai pe langa ea sau mai grav,sa si cazi...