Sign in to follow this  
alexievici.g

Proiect trekking

Recommended Posts

Am mai scris si in alt topic cateva intrebari dar cred ca trebuie sa detaliez putin proiectul pentru a putea beneficia de experienta voasta, fiind pronit de la 0 vreau sa iasa bine.

Proiectul consta in a construi 2 biciclete de trekking de la 0, biciclete ce ar trebui sa fie capabile in a "ataca" TA/TF pe asfalt dar si sa supravietuiasca unei ture cu namol in muntii Latoritei de exemplu.

Am studiat forumul in ultimele zile (asa am ales furca fixa de otel, am renuntat la tija de sa cu suspensie si altele) dar mai am ceva nelamuriri.

Pe scurt:

Cadru: Cube Kathmandu, este relativ ieftin, e gandit pentru ture, scap de grija unui portbagaj spate

Furca: Surly Long Haul Trucker ????

Roti: butuci Deore + jante Zac 2000 (frane pe disc)

Groupset: 3x10, Shimano Deore (48-36-26 & 11-32)

Frane: Shimano Deore

Pipa: reglabila

Ghidon: flat + endbars (astea si astea)

Intrebari:

- este OK furca Surly Long Haul Trucker? Cadrul suporta furci cu cursa de maxim 63mm, furca asta are ATC 390mm, este de ajuns?

- alte recomandari legate de proiect?

Ai cumparat ceva din astea pana acum? Care este suma totala pe care o angajezi in proiectul asta?

Eu n-as proceda asa. Mai les daca vrei si sosea si "ture cu namol in m-tii Latoritei"... 

Trekkingul e trekking, e pentru sosea si forestiere. Cu rapoartele de care spui tu mai sus nu ataci muntii pe noroaie.

O optiune care sa le impace pe amanndoua e un HT 29er cu 2 seturi de cauciucuri.

PS: pentru roata de 28 as lua furca fixa cu ATC de macar 420 mm.

Ma refeream la foresitere cu namol deci exclus frane V-brake.

Ma dau cu MTB-ul de cativa ani, vreau o bicicleta de trekking.

Nu, nu am cumparat nimic, inca fac planuri.

Ce optiuni as avea pentru furca?

@@otsdr - Salsa Cromoto imi place cum arata, dar nu e prea mare? (intreb doar) E bine ca pot sa-i pun discuri de 180, nu de alta dar nu-s tocmai usor, XT-urile de pe MTB muncesc full-time :).

Nu e prea mare, o sa ai o pozitie mai confortabila, nu sport. E ce trebuie.

Poți lua varianta de 26, acceptă fără probleme roți de 29 cu cauciuc de 1.9; dar pentru cadrul tău recomandată ar fi cea de 29.

Multumesc, am notat, furcile sunt in cos deja (urca ametitor costurile cand faci 2 bicle de la 0 :) ).

Intrebari referitoare la schimbatoare:

1. Seria de trekking si cu cea de MTB de la Shimano se pot cupla fara probleme? Eu presupun ca da, schimbatoarele ar fi din seria de trekking (Shimano XT FD-T780 Top Swing & Shimano XT Rear Derailleur RD-T780 SGS) iar manetele de MTB (Shimano Deore Rapidfire SL-M610).

2. Bicicleta Cube Kathmandu vine cu Shimano XT FD-T780 Top Swing, as vrea sa-i pun acelasi schimbator, cum imi dau seama ce varianta am nevoie 63-66 sau 66-69?

1. Aș zice că se potrivesc, dar n-am văzut/încercat.

2. Specificația se referă la unghiul dintre seat tube și chainstay. În poza cu geometria de la cadru e 73, deci nu prea intră în nici unul din intervale. Ia-l pe cel mai apropiat, 66-69.

l.e. Văd în echiparea de serie la Kahtmandu niște bare pentru coburi care nu vin cu cadrul și nici nu sunt separat pe bike-discount. Întreabă dacă nu cumva vin cu cadrul înainte să cumperi. Cred că asta e.

Schimbatorul fata nu ar merge unul dual-pull? Cel putin in teorie pare sa mearga.

Da, am vazut si eu barile alea, o sa comand cadrele sa vad cu ce vin pe ele si vad dup'aia.

Păi important e să suporte bottom pull, iar ăsta dual corespunde.

Se pare ca a venit Craciunul mai devreme anul acesta :P

Trecand peste faptul ca arata coletele de parca au venit pe jos...sau pe Dunare din Germania, avem urmatoarele:

- cadrele suporta tija de sa de 31.6 nu 27.2 cum scrie pe site, ma rog la unul scrie 27.2 si la celalalt 31.6 dar sunt ambele 31.6

- cadrele vin  cu ghid pentru cabluri pe pedalier si pentru rutarea interna si atat

- a bubuit o camera dupa ce am montat cauciucul si am pus roata inapoi in cutie de a scos oamenii din 3 birouri afara :), mai mult ca sigur nu am montat-o bine

Urmeaza frane, schimbatoare, pedale si mansoane si gata...sper.

• Upvote 1