Recommended Posts

Imi pare rau daca se intampla sa repet ceva ce s-a mai spus inainte(am cautat printre topici si nu am gasit nimic).

Sunt in cautare de trasee usoare nu foarte abrupte sau lungi, pentru incepatori, drumul poate sa fie preferabil nepavat si in jur sa fie totusi verdeata sau copaci poate sa treaca pe langa drum si un mic parau sau ceva de genul asta, oricum sa fie natura in jur nu doar sosea. Nu am gasit prea multe trasee care sa nu se departeze prea mult de Brasov si sa indeplineasca aceste conditii. M-as bucura mult daca as primi niste pareri multumesc mult.

Si pe mine m-ar interesa un astfel de traseu prin jurul Brasovului. M-ar ajuta niste pareri . Multumesc anticipat!

Salut, cei din Brasov discuts de ture si trasee pe FB in grupul Brasovul pedaleaza

Intreb aici ca poate stiu baietii din Brasov sau Sacele: este pe cale sa se realizeze un drum peste deal, intre Bunloc si valea Garcinului?

N-ar fi rau deloc, ai putea ajunge de la Azuga in Brasov 100% pe offroad, fara sa treci prin cartierul Garcini din Sacele, care are o reputatie dubioasa.

Cel putin asa pare sa rezulte din Google Maps:

Azuga%252520-%252520Brasov%252520offroad

Anul trecut de 1 mai era drum forestier pana in varful dealului, pe partea de urcare dinspre Sacele (da, este un deal acolo ce trebuie urcat, la jumatatea drumului, se vede si din faptul ca sunt serpentine). Bucata de coborare spre valea Garcinului era doar sapata cu utilajele, nu era pietruita inca.

In poza asta din satelit arata ca si cum e totul gata.

Cateva poze cu drumul Valea Garcinului - Bunloc/Sacele :

CIMG4632.JPG

CIMG4633.JPG

CIMG4634.JPG

CIMG4637.JPG

CIMG4642%252520-%252520CIMG4655.jpg

CIMG4656.JPG

CIMG4657.JPG

CIMG4659.JPG

CIMG4663%252520-%252520CIMG4674.jpg

CIMG4688.JPG

CIMG4690.JPG

CIMG4692%252520-%252520CIMG4700.jpg

IMG234%252520-%252520IMG246.jpg

CIMG4705%252520-%252520CIMG4708.jpg

IMG249.jpg

• Upvote 1

Un raspuns perfect, multumesc! :)

Si pe unde intri in acest traseu din Sacele ? strada....

Pe unde se mai posteaza ture de bicicleta ?

Stiu de brasovul pedaleaza, dar ei merg doar in weekend, cand e plin de turisti... plus ca nu-s interesat sa ma trezesc duminica la 5 AM, nici sa merg multe ore cu trenul si sa dau bani/ am de-a face cu nașii din CFR :antiemo:

Poate mai aproape de Bv.. offroad sau sosea

Plecand de la harta pe care am postat-o deasupra, daca te duci in Google Maps si stii sa te orientezi, o sa observi ca se intra din strada Morii.

Nu inteleg de ce ar trebui sa dai bani pe tren daca stai in Brasov :) (in afara unei urgente mecanice sau de sanatate).

Faci o bucla de acasa pana acasa. Nici nasii chefereului nu mai sunt ce-au fost, in personale poti sa te urci linistit cu bicla.

• Upvote 1

mersi de info.

E vorba ca cei de pe 'brasovul pedalează' fac ture care (de obicei) implica mersul cu trenul si la dus si la intors.

Cu regiotrans e ok dar daca ai bicicleta pe CFR probabil te vei enerva, nu prea dau bilete de bicicletă si cu nașii mai bine nu ai de-a face...

Experienta in ultimul tren personal:

Casa de bilete nu vindea bilet de bicicletă, am luat bilet doar pt mine.

Vine primul naș, comentează ca nu am bilet pt biclă dar asta e....vine al doilea si incepe sa comenteze, ma pune sa scot o roată deși primul zicea ca nu e nevoie (nu se inteleg nici intre ei, au discutat asta vre-un minut).

Pană la urma scot roata sa ma lase in pace' nașul nr 2.

Dupa 15 min tot ăsta (nr.2) vine sa-mi ceară si 5lei.

Nu e vorba ca am dat cei 5lei, DAR:

- ORI comentezi si-mi zici sa scot roata si GATA

- ORI iti dau 5lei si INCHIZI GURA,.... i-am dat banii cu gandul 'pt inmormantare !! [-O< , plus alte ganduri placute

Bicicleta era intr-un loc unde NU incomoda DELOC pe nimeni - langa scara pe care urci la etajul vagonului, spatiu mort.

Am uitat sa intreb: pe acest traseu din Sacele - Valea Garcinului - Bunloc este vre-un izvor ?

Sa stiu cata apa imi trebuie la mine...multumesc