mihaim1980

Sfat schimbare set pinioane

Recommended Posts

Buna ziua!

Am fost recent la service cu bicla mea Focus Maleta,pe care am pinioane Shimano cs hg81 10 34t,lant shimano Cn-hg74 si pedalier FSA m10 cu foaia mare de 46t. Mi s-a spus ca e uzat lantul, si ar trebui sa schimb pinioanele si foaia mare.

Acum voi ce ziceti:

1.sa iau acelasi model de caseta de pinioane sau exista ceva mai bun?

2.Sa fac upgrade la 36t?

3Si ce lant sa iau?

4. Gasesc foaie separata?

1. Exista ceva mai bun, dar probabil nu merita banii; mai bun, in cazul asta, inseamna putin mai usor si mult mai scump.

2. Chiar ai nevoie de 36T? Probabil nu. Nu e neaparat un upgrade, in unele cazuri e chiar invers.

3. Orice lant de 10 care iti place. Serios, e consumabil, o sa tot schimbi si nu e mare diferenta intre ele.

4. Da, gasesti. Vezi la magazinele cu multe piese, gen playbike, sau pe-afara, gen www.bike-components.de, www.bike24.com.

Pai la 36t la modelul meu difera doar primele 4 cele mai mai pinioane. În rest nu ma afectează.

Esti sigur ca foaia mare si pinioanele sunt uzate? Nu de alta, dar ce ti s-a spus in service nu reprezinta litera de lege.

Ataseaza cateva poze aici (butonul more reply options).

Da cu palma usor in pinioane si spune-mi daca simti ceva.

Ce ar trebui sa simta, ca i se rupe sufletul in doua?

Intepaturi, se ascut dintii si incep sa piste. Daca nu te pricepi si unii iti spun sa le schimbi,altii ca nu...

Pinioanele sunt evident uzate, despre foaie nu imi dau seama prea bine din poze; se vede uzura daca privesti din lateral, nu din alte unghiuri, zimtii de la pinion sau foaie nu mai sunt simetrici ci alungiti din cauza uzurii.

Din punctul meu de vedere uzura este medie, mai merge. Dar sunt curios ce simptome ai, scapa lantul,sare in mers,etc, sau doar ca ti-au zis de la service ca trebuie sa schimbi tot?

@@megabicicleta Pai un pinioan se aude un zgomot gen crancanit,pocnitura si pe un pinion mai mare sare de pe unul pe altul. Lantul cand a pus lera era foarte intins. Referitor la foi,zicea de foaia mare ca e uzata si ar trebui schimbata,dar faza ca nu vad foi pt pedalierul meu.

Pai un pinioan se aude un zgomot gen crancanit,pocnitura si pe un pinion mai mare sare de pe unul pe altul. Lantul cand a pus lera era foarte intins. Referitor la foi,zicea de foaia mare ca e uzata si ar trebui schimbata,dar faza ca nu vad foi pt pedalierul meu.

Daca lantul era deja intins de ceva vreme peste limita, in general trebuie schimbate si pinioanele, mai ales daca apar si zgomote. Eventual ai mai putea merge o vreme cu pinioanele si foile astea si un lant nou, dar dupa cateva sute de kilometri vei putea sa arunci si lantul nou la gunoi.

Cam cate mii de km ai mers cu pinioanele astea, respectiv cu lantul actual?

Ce pedalier ai?

@@majikstone Eu am luat bicla SH. De cand o am eu am facut vreo 2000km cu ea. Pedalier e FSA Comet ck 7152.Foaia mica 28t si foaia mare 46t

@@majikstone Eu am luat bicla SH. De cand o am eu am facut vreo 2000km cu ea.

Presupunand ca nici pinioanele, nici lantul nu erau noi in momentul in care ai cumparat-o, lantul ar fi trebuit schimbat demult, iar pinioanele probabil si ele, mai ales daca lantul nu a fost schimbat la timp si a fost folosit asa.

Esti sigur ca ala e modelul de pedalier? Din ce-am gasit pe internet, aparent ar fi un pedalier triplu cu foi 44-32-22. Posibil sa-l fi convertit fostul proprietar in dublu si sa-i fi schimbat foile.

Daca modelul e cel bun, foile sunt cu BCD (Bolt Circle Diameter) de 104 mm (cea mare si cea mijlocie), respectiv 64 mm (cea mica). O foaie mare compatibila cu 48 dinti ar fi asta (modelul cu 48 de dinti costa 21.90€), alte modele mai poti cauta aici.

Schimba pinioanele (cu altele echivalente, eventual chiar mai ieftine) si lantul. Foaia mare nu as zice ca e uzata neaparat, dar e posibil sa trebuiasca si ea schimbata in curand. Daca esti dispus sa dai bani si pe ea acum, cel mai bine ar fi sa o schimbi si foaia tot acum, ca sa fie toate noi-noute.

Legat de dantura casetei noi, acolo tu stii de ce rapoarte ai nevoie. Faptul ca iti pui o caseta cu pinionul mare de 36 nu inseamna neaparat un upgrade, decat daca chiar ai nevoie de un raport minim mai mic decat cel actual de 28/34. Cat despre modelul casetei, in afara de situatia in care te intereseaza cele cateva zeci de grame diferenta intre casete, eu as lua cea mai ieftina caseta cu numarul de pinioane necesar si cu numarul de dinti pe care-l cauti. Lant iti recomand KMC. 

@@majikstone Foaia d-aia gasesc in Romania sau trebuie sa iau din strainatate?

Nu stiu daca si unde se gaseste in RO, ma gandesc ca se gasesc, dar la preturi considerabil mai mari decat daca faci o comanda la unul din magazinele online de afara. Poti lua si pinioanele si lantul de acolo si sunt destul de convins ca chiar si platind transportul singur (in general 10€) tot vei iesi mai ieftin decat cumparandu-le pe toate de la un magazin din Romania. Plus ca ai mai multe optiuni. 

@@majikstone Deci pedalierul are 3 foi. Nu stiam ce marime are aia din mijloc. Si am facut o confuzier,foaia mare e 46T

JoMdKBJ.jpg

Cati dinti are foaia mijlocie? 

Da, in cazul asta poti pune linistit o foaie de 48 in locul celei de 46.