Axe

Sa nu aveti incredere in antifurturile gen cablu indiferent de grosime !!!

Recommended Posts

Multi cred ca daca au pus asa ceva pe biciclete sau scuter pot pleca linistiti acasa,...., nimic mai fals, dureaza max. un minut sa fie rupt un astfel de dispozitiv ! Dintre toate cel mai sigur model este cel cu lant+lacat cat mai groase dar si acelea se taie cu foarfeca cioc-de-papagal.

SA NU AVETI INCREDERE IN ANTIFURTURILE GEN CABLU INDIFERENT DE GROSIME !!!

Scuze de caps dar am vrut sa fie vizibil. Am facut acest post din pura experienta, nu din presupuneri !!! Am avut doua experiente autentice care imi dau acest drept de a fi cunoscator :?

1). Am avut un scuter pentru care am cautat cea mai groasa sufa(parca se numeste cablul acela cu sistem de inchidere), era mai gros ca degetul mare. Intr-o buna ziulica, am incercat sa-l inchid si am ramas cu capatul in mana, atunci am vazut ca ambutisarea capatului pe cablu este superficiala, mai bine statea cred cu super glue !

2). Am vazut cum lucreaza "priceputii" aceste cabluri. Eram in masina la universitate(bucuresti), si vad un tip cu spatele la un stalp, de care era legata o bicicleta full de cel putin 1500-2000E. Individul avea in mana o coada de ciocan/topor, pe care o rotea de zor la spate (stand cu spatele la stalp). Bagase coada prin sufa si rotea stiind ca aceasta va ceda. Realizand ce face, am deschis geamul si am tipat cat am putut la el, credeti ca s-a sinchisit de mine ??? A continuat ! Repet, era ora pranzului !!! La mai putin de 50m , in rondul de la Universitate erau doi politisti cu motoare care culmea au inteles cand le-am explicat ce se intampla in doar 2 secunde si au tasnit spre individ cu motoarele punand gheara pe drogat !

Inca o zi in care am simtit ca nu am trait degeaba :D

Edited by Axe

era o vorba: Lacatele is pentru oameni cinstiti:)

NU exista sistem de prindere pe care sa nu poate fi rezolvat in timp destul de scurt. Si daca mergi cu tupeu sa tai un lant de genul ala, in mijlocul zilei, putina lume va face cum ai facut tu....

faza cu agrafa de birou este mooooooolt trasa de par, dupa ce te chinui jumatate de ora este posibil sa nu mearga. Ma gandesc chiar la un dispozitiv d-ala cu foarfeca mica actionata cu aer comprimat la butelie, tot utilajul are 20cm si intra pe maneca, doar te apropii, poc-fssssssss, si cade antifurtul !!!

axe, tu esti din Romania unde toate fac "poc-fssssssss", nemtii-s de felul lor mai incet, mai blegi, mai ramasi in urma; in special in acest domeniu (tema "balcanezul inventiv" ...:|); faci cinste neamului mioritic, expertului din mahala, conceptieie "... -as in el de lucru; de lucrat stie siu prostul...noi traim din "poc-fssssssss" :o

Este foarte...serios din punctul asta de vedere. Din pacate si pretul este cat se poate de serios. Oricum in Bucuresti utilizarea unui U-Lock e imposibila asa ca asta este cea mai buna alternativa (unii ar zice ca e chiar mai buna). O alta problema e ca magazinele din Romania (vorbesc de Bucuresti aici) nu au lacate mai serioase; in cazul asta sunt extrem de relevante filmuletele cu folosirea agrafelor, taierea ziua in amiaza mare in 30 de secunde si etc. In orice caz eu nu mi-as lasa bicicleta nici cu 2 lacate din astea in locuri suspecte (ceea ce in Bucuresti insumeaza cu siguranta peste 90% din spatiul public).

Sincer, in Timisoara, mi-am legat bicla in orice colt al orasului cu un lacat de la trelock-35-45lei nu stiu exact cat a costat si nu am avut probleme, dar cei drept, prin oras merg cu o bicla cadru de aliaj cr-mo echipata simplu, pe scurt nimic special, deci tentatia este minima:)

O metodă antifurt pe care am aplicat-o cu succes a fost să las bicla cât mai jegoasă cu putinţă. La un moment dat nu mai puteai să distingi nici ce scrie pe componente. Când ajungeam la servici şi băgam lanţul prin cadru şi roata din faţă trebuia să am foarte mare grijă ce ating, altfel mă făceam ca porcu.

Câteva poze din perioada respectivă, cu menţiunea că acolo era relativ curată faţă de cum arăta de obicei (mi se pare că tocmai o spălasem cu câteva zile în urmă): Forum Ciclism.ro - View Single Post - Cine mai circula cu bitza pe vremea asta ?

Cei care fura biciclete, sunt niste oameni priceputi in domeniu, a trecut vremea cand iti fura un betiv Tohanul ca nu avea cu ce sa ajunga acasa. Deci cum ai o bicicleta mai dotata cum devine o tinta. Recomand celor care de obicei se deplaseaza cu bicicleta si apoi o leaga undeva cu orele, sa-si cumpere din alea china de 300ron(legate si alea):P iar daca sunt pasionati, a doua bicla poate sa fie de 3000E(cea de plimbare) !

Categoric.

Pai cum sa nu iti fure bicla cand o vede asa "buna" , mai ales daca ii dai ocazia?

Ai un bike fain de XC, pastreaza-l pentru ture de XC, ai o cursiera, pastreaz-o pentru ture de sosea, vrei sa mergi prin oras, ia un harb, cel putin nu faci infarct, daca ti-l ia.

Am vazut multi care au bicle frumoase pentru sporturi serioase si ei merg la scoala sau prin oras cu ele...:roll:

• Upvote 1

cat pesimism.

nu plecati de acasa sa nu intre hotii in apartament

nu va luati masina ca v-o sparg (mie mi-au sparto in prima saptamana. nici praf nu era inauntru, asa ca au furat singurul lucru gasit: o pereche de sageti de darts)

nu va dati cu bicla misto in oras ca vo fura.

ce tre sa fac? sa-mi iau 10 bicle pentru fiecare lucru pe carel fac? sau sa o las pe unde cred eu cai mai bine? am lasato in zone destul de multe si destul de mult si pana acum, numa cand nu am avut legata roata fata am avut surprize. in rest...ce pot sa zic, ma rog mult :P

Daca iti iei bike de XC sa te rupi in figuri prin oras....ii beton, sau cursiera;-)

o sa fi cel mai meserias din oras probabil.

Consider ca ai nevoie de un bike de zi cu zi, de umblat prin oras cu treburile, indiferent de parerea dumneavoastra.

da. si eu consider ca pentru oras mi-ar trebui o citadina, din pacate, apartamentul meu este deja umplut de cele doua biciclete.

in aceste conditii, avand in vedere ca mi-a mai comod sa scot cursiera pentru plimbari, ar trebui sa-mi fie rusine si sa ies cu metroul?

sau sa ma duc sa-mi cumpar inca o bicla de 3 milioane?

Pentru cei genul "Toma Necredinciosul", aveti aici doua subiecte la care sa reflectati, sa incercati sa va puneti in pielea nefericitilor oameni care leaga scula colea si oooops, cand te uiti iar, nu-i, pulsul creste, multe injuraturi si , .........., cam atat !:P

Eu am zis sa incerc sa fac cat de putin pt a avertiza oamenii dar se pare ca unii nu vor sa fie avertizati. Multa bafta tuturor !

furat biciclete!!! - Forum Ciclism.ro

http://www.ciclism.ro/forums/showthread.php?t=2525

Mai... nu va bazati pe faptul ca o bicicleta de patru cifre in euro va tenta mai mult decat o bicicleta care arata ca moartea in concediu.

Mie mi-au "disparut" o bicicleta, pe care... cum sa ma exprim mai gentil... daca racaiai rugina de pe cardu, nu mai ramanea nimic.

E drept ca nu era legata. Ma gandeam la: "Cine naiba sa se lege de fierul asta? Nici la centrul de colectare nu o primesc"

Si uite ca, unu a vazut, i-a placut si a.. fugit cu fierul in spinare.

Un aminc si-a vopsit manual cadrul cat a putut el de aiurea si de urat. Spera ca asa nu o sa ramana fara, dar are un prost obicei de asi lasa bicicleta legata de vre-un stalp sau alte chestii si sa o lase cu orele acolo. Din cate mi-a povestit, a lasat-o si mai multe zile. Avea atunci prea mult sange in alcool si a uitat de bicicleta.

E drept ca daca i-ar fura-o cineva, nu i-ar face mare gaura in buzunar, dar totusi... ce-i al tau e al tau, si daca ramai fara, parca lucrurile nu's chiar cum ar trebui sa fie.

In cazul bicicletei mele, aia ce mi-a fost furata ultima data, a mai fost o tentativa, cand o lasasem legata, peste noapte, in holul blocului. Era legata de cadru cu doua antifurturi, de un grilaj serios, solid, bine ancorat in perete.

Nu a reusit sa desfaca bicicleta, dar a sutit tot ce se putea demonta/rupe/smulge de pe ea, incluzand saua de 3 parale, farul de 2 si stopul de o para. Pentru asta a tras si smuls o buna bucata de vreme. eu ma intreb daca a meritat riscul si efortul, dar nu inteleg ce era in tartacuta aluia.

Cel mai bun antifurt este propietarul!

Eu imi tin, de ceva vreme, bicicleta langa mine, langa birou si indiferent de glumele glumete ale colegilor, ramane langa mine.

Cand am nevoie sa o las pe undeva sa intru intr-un magazin sau ceva, o leg de usa magazinului, ori de ce vad ca-i mai solid, si nu o scap din ochi.

Un truc, care ma gandeam sa nu-l divulg, dar in fine, mai e ca trag deraiorul din spate, pe loc, astfel incat cand s-ar urca pe bicileta, sa o tuleasca, ar ajunge de pe primul pinion, pe ultimul, in cateva secunde. Nu e fullproof dar ofera timp destul sa prind eventualul aventurier, pentru ca e derutanta situatia.

Mai am un truc pe maneca, pe care nu-l divulg in detaliu, dar pot spune ca, atunci cand las bicicleta legata, si in afara campului vizual, mai trag si "frana de mana".

Avantajul aici e ca nu oricine poate sa "o ia pe sus" si sa fuga cu ea.

Nu conteaza valoarea biclei. Unui amic i s-a furat un FB de 170 nou, muncit un an de zile, cu pedale sudate si tot tacamu. Noaptea, pe timp de ploaie a luat-o de la spalatoria blocului. Sincer si moca daca mi-o dadea nu m-as fi dus s-o iau pe ploaie.. dar na.

Legat de topic propriu-zis... Eu am doua antifurturi si pe ambele stiu sa le deschid in 30s cu un cleste. Un al treilea am aflat destul de dureros cum poate fi spart. Nu-l mai posed evident si nici bicla pe care o pazea. Ma gandesc ca daca esti un hot profi si esti up to date cu toate sistemele de siguranta, n-ai nici cea mai mica problema.

Mai important decat cat de gros e lantul e contextul in care-ti lasi bicla. Daca o lasi pe scara noaptea nu cred ca trece anul fara s-o pierzi. Majoritatea furturilor cred ca se produc la sigur, adica cu victima bine studiata. Sau cel putin acest gand ma face sa stau cat de cat linistit cand o las intr-un loc aleator chit ca o las chiar si o zi intreaga acolo.

Vad ca toata lumea a inteles ca acest tip de antifurt nu este sigur dar nu a inteles de ce !

Toti spuneti cat de usor se deschid; gresit, eu am vrut sa subliniez cat de usor iese cablul din ambutisare si apoi ca se pot deschide si cu o agrafa, cleste sau mai stiu eu ce !

Cea mai bună chestie ar fi o asigurare împotriva furtului, ca şi la maşină, casă, etc. Dar cred că nici o companie de asigurări nu oferă aşa ceva pentru biciclete. Cel puţin nu la noi.

Cea mai bună chestie ar fi o asigurare împotriva furtului, ca şi la maşină, casă, etc. Dar cred că nici o companie de asigurări nu oferă aşa ceva pentru biciclete. Cel puţin nu la noi.

Nu, pentru că ţi-o poţi "fura" singur. Adică o vinzi si apoi te duci la firma de asigurare să-ţi plăteasca daune. La masină, casă, este alceva. O masină furată mai poate fi gasită , nu poate fi inmatriculată, etc.

daca vrei sa stii nu se ofera asigurare nici pentru scutere sau motoare, tot din acelasi motiv