Axe

Sa nu aveti incredere in antifurturile gen cablu indiferent de grosime !!!

Recommended Posts

Multe trebuia sa fi brevetat dar acu-i prea tarziu, tocmai mi-a dat prin cap aceasta varianta prin care poti imobiliza cele doua roti cu o pereche de lacate normale, varianta valabila pt timp scurt , eventual daca nu sunteti prea departe si aveti chiar contact vizual cu bicicleta ;) Din acea pozitie sunt si greu de "agresat" lacatele, aveti grija sa nu pierdeti cheile...

IMG_0898_zpsb04ba39f.jpg

• Upvote 2

chiar acu vreo 3 zile am deschis cifrul unui amic, cu mana, fara sa il stric , cu un pic de skill efectiv gasesti combinatia ciftrului, e cifru identic cu cel din poza de mai sus, mi-a luat pana in 2 minute...

Pentru fiecare incuietoare mare exista un cleste si mai mare.

Cautam sa pun linkul cu un tip care cu asta se ocupa, testeaza lacatele si lanturile. Nu-i lua mai mult de cateva secunde sa taie cate un Kryptonite sau Abus de-ala de top. Poate il gaseste cineva pe youtube.

desi am cautat, nu am vazut nici un video cu vreun Abus/Kryptonite "de top" taiat in cateva secunde in conditii neartificiale (daca pui orice antifurt in menghina si il iei la un flex care costa de 5 ori cat cel mai scump antifurt, atunci na...). Am cautat destul pe forumuri si nu am gasit pe nimeni care sa se planga de antifurturi de genul Abus X-Plus 54 sau Kryptonite New York.

Era un documentar din UK despre antifurturi si furturi de bicicleta in cadrul caruia prezentau atelierul asta de testat antifurturi. Tipul avea diverse instrumente mecanice de taiat (deci nu flex), de la ciocan si sfic pana la un cleste hidraulic. Clestele ala a trecut printr-un kryptonite u-lock de-ala galben ca prin branza. Dupa care a taiat si un lant de-ala abus cu zale patrate, la care s-a chinuit vreo 5 secunde, sprijinind clestele de perete. Mai spuneau in documentar ca au trimis o copie si producatorilor cu antifurturile taiate, primind raspunsuri gen "produsul nostru este in conformitate cu... si asigura protectie impotriva.. bla bla"

Mai caut si sper sa il gasesc.

Eu imi prind bicicleta in parcarea subterana sub camera, cu antifurt pe fiecare disc de frana, u-lock BBB si lant din zale groase facut de mine. Macar sa le fac viata mai grea :)

Probabil că un clește din ăla hidraulic poate fi folosit și de echipele de descarcerare pentru a scoate niște oameni dintr-o mașină blindată. Dar noi vorbim despre mijloace de protecție împotriva unor hoți OPORTUNIȘTI, care au cel mult niște scule de mână și trebuie să acționeze contra cronometru într-un spațiu public. Nu vorbim despre hoți PREGĂTIȚI cu generatoare de curent, pompe hidraulice, furtunuri și clești hidraulici, în locuri dosnice nepăzite unde nu au de ce să se grăbească.

Nu mi se pare asa S.F. clestele ala hidraulic , la prima cautare am gasit la aprox 350 ron si incape aproape in orice geanta/rucksack .

De o saptamana sunt proprietarul unui Abus U-lock, cu suport original de prindere pe cadru.

Pe o scara de securitate de la 1 la 8 are maxim posibil, adica 8, si deja atrage privirile celor din jur cand blochez bicicleta cu el

Ok, eu tot zic ca in 99% din cazuri hotii de biciclete nu sunt echipati pentru a taia u-lockuri de calitate. La noi cred ca nu sunt echipati pentru a taia u-lockuri punct. A, ca unii au fost indeajuns de nebuni incat sa isi lase bicicletele legate afara noaptea legate cu u-lockuri de 100 de lei care au fost sparte la incuietoare...asta e alta treaba. Inca n-am auzit de nimeni care sa se planga ca i-a fost taiat X-plus-ul sau New York-ul in caz de utilizare normala.

asta sa nu mai dati banii pe prostii...

Asta se întâmpla în anul de grație 2005, bunicule.

:) eu cred ca merge si pe astea mai noi... nu vad ce sa schimbat la sistem... care ma lasa sa incerc pe u-lock-ul lui ? Si daca merge imi da bicla? :)

Sistemul la Kryptonite s-a schimbat de cand cu scandalul cu pixul Bic. Cheia nu mai e cilindrica si in nici un caz nu mai incape un obiect gen pix in lacasul pt cheie. Ca orice alt producator, si Kryptonite are ulockuri de la 10 la 150 de dolari. Nimeni nu cred ca e indeajuns de curajos incat sa se increada in cele ieftine, dar asta nu inseamna ca toate sunt la fel. E aiurea sa dai un video cu un ulock ca masterlock-ul ala si sa spui ca spargi orice u-lock. Iti dau eu Kryptonite Fahgettaboutit mini-ul meu sa il desfaci cu pixul, dar daca nu merge, iti dai singur cu el peste oo?

Tin la oo, deci iti voi refuza oferta:) dar poti sa mi-l dai sa incerc. :)