Axe

Sa nu aveti incredere in antifurturile gen cablu indiferent de grosime !!!

Recommended Posts

Baietii destepti deschid U-look urile ..nu umbla cu "gura de lup" dupa ei sa le taie

Personal nu cred ca exista grupuri infractionale ( daca exista sunt putine ) care urmaresc biciclete prin orase cu scopul de a le fura.Se intampla pur si simplu

Tu o legi intr-un loc nepotrivit iar hotul ( majoritatea au inceput sa se priceapa la valoarea bicicletelor ) se afla la locul potrivit. O vede/o estimeaza / studiaza antifurtul si trece la treaba daca e cazul..simplu

Da, is unele modele ce se desfac cu pixul. Al meu are grup dublu de pini, model care dureaza mai mult sa il "pick-uiesti"

eu mai nou am 2 anti-furturi ...si le pun pe ambele..sunt din acelea de motor,destul de groase...eu-s mai paranoic asa ,dar nah,asta e :P

O bicicletă ce valorează peste 500 nu văd de ce ai lăsa-o nesupravegheată atâta timp cât știm cu toții cât de ușor și simplu poți rămâne fără ea.

Eu îmi las bicicleta legată doar la liceu cu un U-lock, lângă cabina paznicului, sau 2-3 minute când merg să cumpăr câte ceva...

In foarte putinele momente cand o las legata, doar in locuri cunoscute, cum ar fi parcarea la servici pazita permanent cu paza inarmata si cu camere de supraveghere, o leg cu un U-lock ABUS care trece pin cadru, roata fata si gard, un cablu super gros scurt tot de la ABUS care trece prin cadru, roata spate si bara de la gard si, in final, un cablu mai lung, din ala spriala, dar tot mai gros, care il trec inca o data prin cadru, prin gard si prin una din sinele de la sa. Si asa, tot stau nelinistit. Si bicicletele mele nu sunt nu stiu ce valoare, as zice ca sunt insignifiante fata de ce au altii pe aici.

Câte-i trebuie să se simtă liniştit. :)

• Upvote 3

Pentru bicicletele cu discuri si pe perioade extrem de scurte(intrat in magazin 3 minute) se poate folosi cu "succesuri" un simplu lacat mare aplicat direct pe disc si colorat strident, vizibil ;) Asta poate fi un sistem mic si usor de transportat.

LE: nu uitati ca in cele 3 minute sa va aruncati ochii pe geam din 30 in 30 de secunde...

Da, ca hotu poate o ia subsioara :))

Cate kg de fier tragi dupa tine ?

Nu trebuie sa le cari dupa tine, daca ai un loc unde iti legi zilnic bicicleta, poti lasa (daca administratorii locatiei nu sunt impotriva) lacatele legate acolo. Si mai am un lant mic de tot, cred ca incape cu totul in pumnul strans, care probabil il tai si cu foarfeca daca te chinui. Ala il iau cu mine mereu sa leg bicicleta daca intru pentru 30 de secunde undeva, sa iau o sticla de apa de exemplu, de preferat pastrand contactul vizual. Chiar si daca beau o bere la o terasa (bineinteles, fara alcool :@) ) si las bicicleta sprijinita la 2 m de gard, o leg cu ala mic sa nu fuga cineva cu ea cand nu ma uit.

Deci concluzia e că dacă ai un prieten care filmează poţi fura biciclete liniştit.

Dar cel mai hilar este ce s-ar fi întâmplat dacă îl prindeau poliţiştii tăind din balustradă în loc de u-lock. îi dădeau sigur amendă, iar dacă nu vroia sau nu putea să se legitimeze îl ridicau instant. Şi poanta e că dacă se plângea că rămâne bicicleta acolo l-ar fi ajutat chiar ei să rupă antifurtul. :)

fac pariu ca daca hotul mai vine si imbracat in haine de ciclism, deja nu mai opreste nici politia.

Hmm,eu combin cablul cu o alarma digitala(cu cod) care are senzor de soc..cind o misca cineva prima data il avertizeaza sonor scurt,daca se continua agresarea bicicletei incepe sa urle. Are 3 trepte de sensibilitate,costa 55 cu tot cu bateria de 9v japoneza(numai aia e 10 lei)si i-si face treaba.

Am comandat pt.mai multi prieteni si toata lumea e multumita.Daca vrea cineva,sa-mi dea un semn pe 0721658700 si ii pot face rost.

alarma aia e de 2 lei... pe ebay parca am dat 20 ron, am testat-o vreo 15 minute, functiona ireprosabil, dar in maxim inca 10 minute, fara sa ai fac nimic, in timp ce era activata, a scos fum, si gata. E moarta :)

am reusit si noi sa "furam" bicicleta legata de o balustrada in fata blocului.

s-a rupt cheia in antifurt si l-am taiat cam in 10-15 min cu o banala panza de bomfaier

am inceput direct langa incuietoare, acolo s-a deplasat foarte usor invelitoarea de plastic lasand expus miezul de fire de otel.

desi au trecut vreo 2 persoane pe langa noi si inca vreo 2 vecini au lasat jos obloanele, deranjati probabil de zgomot se pare ca nici in cazul nostru nu a sesizat nimeni politia.

am incercat initial sa il fortam prin rasucire dar fara rezultat. probabil ca lipsea tehnica ::)

cablul era unul ordinar destul de subtire dar modul de operare ar trebui sa fie identic si la unul mai gros

poza cu "fapta"

Imagine postată

probabil cu scule mai profesioniste si cu ceva experienta merge mai repede

la urmatorul sunt convins ca o sa coboram sub 5 min

Îl taie cu cleşte bot de lup sau cioc de papagal dacă vor repede. Ia încearcă să vezi, dacă tot ai tăiat antifurtul.

Se taie usor cu foarfeca de tabla:

Imagine postată

Acelasi principiu de parghie ca si bolt-cutter-ul, doar varianta mini, de mana.

Daca as avea niste banuti mi-as lua niste sufe de diferite marimi, si niste scule deastea, eventual in imprumut(foarfeca,panza de bomfaier,gura de lup), sa experimentez. U-lock am, mai am nevoie de un lant lant.

Revin cu un film:

Un boltcutter nu intra intr-un u-lock de calitate. Si asta cu avantajul gruteutatii, lasandu-te ca si in film, pe brate.

Clar daca iti asiguri cum trebuie bicla, in asa fel sa nu poata folosi un eventual hot pamantul pt. avantaj, foarte greu o fura. La sfarsit arata ca s-a stricat scula.

Eu in vara m-am jucat cu o sufa ieftina luata din carrefour cu cablu de otel de 8mm... Distractia a durat numai cateva secunde pt ca am smuls imediat cablul din incuietoare cu un patent mi-a luat mai mult sa leg cablul de bicla. cred ca daca trageam cu toata forta de cablu ma descurcam fara patent. Iar sufa luata de mine e cu mult mai solida decat "sarmulitele" cu care isi leaga unii bicicletele asa ca sigur hotii se decurca cu forta bruta in cateva secunde.

Imagine postată Imagine postată Imagine postată

Apropo de gura de lup ala din film e un cleste mediu exista si clesti mai mari, au cam 1m care sigur taie un u-lock kriptonite.

Depinde de model, că fac Kryptonite şi chestii mai ieftine. Modelele de top mă îndoiesc că le tai cu cleşte, chiar şi de 1m.