Sign in to follow this  
Sp3ciaL

Zgomot ciudat la pedalare

Recommended Posts

Salut.

De cateva zile , aud un zgomot ciudat la bicicleta (o cursiera Motobecane) in timp ce pedalez. Tin sa precizez ca acest zgomot apare doar cand sunt pe pinioanele mari: 6 , 5 si 4, indiferent daca e prima foaie sau a doua. Pe pinioanele mici 1 , 2 si 3 nu se aude nimic. Problema a aparut de ieri (inainte mergea perfect). O fi de la bratul pedalier , foi?  Va rog frumos sa ma ajutati.

Multumesc!

p.s: Am curatat ieri lantul cu motorina si o pasta de dinti si dupa aceea uns cu vaselina. Pinioanele nu au joc , roata spate nu are joc si nu e optata si nici bratul pedalier nu are joc. Posibil sa fie foile strambe?  (a cazut un prieten acum cateva zile cu ea)

p.s: Am curatat ieri lantul cu motorina si o pasta de dinti si dupa aceea uns cu vaselina. )

Cred ca ai vrut sa zici periuta de dinti. Si nu mai da cu vaselina pe lant. Da cu ulei.

Pe neve nu cred ca poate sa-ti dea cineva un diagnostic la problema.

Nu c-ar fi din cauza asta, dar ce-ai facut tu cu pasta de dinti si cu vaselina?

Scuzati , am vrut sa zic periuta de dinti. Am curatat lantul cu o periuta de dinti si motorina si apoi i-am dat cu putina vaselina. Foloseam si ulei inainte , dar se murdarea rau de praf si alte cele. Nu e asta problema , il curat iar si dau cu ulei. Dar sa rezovam problema cu zgomotul. Si parca "vibreaza" cand e pe pinioanele 6,5,4.

cauzele pot fi multiple. s-ar putea sa vina de unde nici nunte astepti, inclusiv de la șa:). eu am aveam un tacanit si era de la rulmentii pedalei.mai poate fi si de la uzura lantului. Dar de obicei astea se manifesta in orice conditiii nu neaparat intr-o anumita viteza

La mine se manifesta in 4,5,6 (de la mic la mare) mult mai accentuat , in celelalte aproape ca nu se aude nimic...

O sa ma uit maine la sa , dar aproape sigur nu e de acolo. Cum am spus , se simte si o vibratie sau nu stiu cum sa o descriu...ca si cum ceva nu se "pupa" bine acolo :))

Ai masurat uzura lantului? Daca lantul e prea uzat, apare un zgomot ca un rontait pe pinioanele care nu s-au uzat si ele proportional cu lantul.

Am facut masuratoarea. Rezultatul: 121,8 

>120.5mm lantul trebuie inlocuit, folosirea in continuare ducind la uzarea accelerata a pinioanelor si a placilor.

Trebuie sa cumpar alt lant... Ce imi recomandati , avand in vedere ca bicicleta are 12 viteze: 2 foi 52/42 si 6 pinioane? (nu stiu daca este cea mai corecta exprimare)

Nu vreau ceva usor , ultraperformant... Vreau un lant normal , ieftin.

9bSxd9n.jpg

nZo8isa.jpg

Sper ca domnul care m-a ajutat a citit bine subler-ul.

Întâi de toate, salutări prieteni cicliști! Interesantă chestie! Am măsurat și eu la al meu și e cam la limită, egal sau un pic mai mic de 120,5.