MLADEN

2015.08.08 - TBT Race

Recommended Posts

TBT Race revine cu a doua editie! Concursul se va desfasura tot in zona satelor sasesti, si va parcurge in mare parte acelasi traseu ca si anul trecut, traseu ce foloseste reteaua de poteci construita de ADEPT intre Viscri si Sighisoara. Anul acesta startul va fi la Crit. Ca si anul trecut, organizarea va beneficia de experienta celor de la NoMad care organizeaza Prima Evadare. Vom reveni cu mai multe detalii legate de traseu si de concursul in sine.

Daca aveti intrebari, va stam la dispozitie aici!

Pt inscrieri folositi cu incredere pagina web a competitiei http://tbtrace.ro/

Se lucreaza cu spor la traseul TBT Race

IMG_0787.jpg

IMG_0788.jpg

IMG_0791.jpg

IMG_0793.jpg

• Upvote 2

Ieri am continuat sa pregatim traseul pt voi. Intr-o saptamana o sa fie perfect pt dat la pedala. Si va pregatim si alte surprize ;)

WP_20150728_018.jpg

WP_20150728_020.jpg

WP_20150728_022.jpg

WP_20150728_025.jpg

WP_20150728_031.jpg

• Upvote 2

Salut. Am o curiozitate: am inteles ca startul si finishul vor fi in Crit, dar la start traseul va urma calea catre Mesendorf sau catre Bunesti?

Ma gandesc ca s-a recurs la aceasta solutie pentru a evita aglomerarea startului ca anul trecut cand 400 de insi ne-am inghesuit pe o potecuta?!

Oricum, fain traseu, deabia astept sa il parcurg din nou.

Nici spre Mesendorf nici spre Bunesti :) Startul se vada in directia Daia si va urma un drum forestier o bucata destul de lunga cat sa apuce sa se "intinda" plutonul inainte sa se intre pe poteca ingusta!

Exista pe undeva un camping sau pot pune cortul prin curtea unei pensiuni ?

LE Am gasit la Pensiunea Rozalia - 10 lei :)

• Upvote 1

@@pacus

Hmmm, interesant, foarte interesant. Totusi, cred ca ar fi fost oportuna incarcarea traseului pe site sa ne "clatim" ochii...

Sau asta e una din surpize, sa descoperim traseul in timp ce il parcurgem? :)

@@pacus

Hmmm, interesant, foarte interesant. Totusi, cred ca ar fi fost oportuna incarcarea traseului pe site sa ne "clatim" ochii...

Sau asta e una din surpize, sa descoperim traseul in timp ce il parcurgem? :)

+1

Modificarile fata de anul trecut sunt minore. In  plus traseul e in mare parte construit. E o poteca pietruita in padure. E foarte greu sa te pierzi pe el. Dar chiar si asa, maine - poimaine o sa fie disponibila o harta a traseului si o sa o pun si aici ;)

Mersi @@pacus

Eram curios sa vad diferenta efectiva fata de cel de anul trecut.

Sper sa fie cel putin la fel de fain ca anul trecut, daca nu, chiar mai fain.

Ne vedem la Criț. ;)

Salut @@Uwe Nash

In ceea ce priveste traseul, totul e pregatit. Acum am ajuns acasa dupa o zi luunga de curatat copaci cazuti, lemne, crengi urzici si ce mai era de pregatit pe poteci. Arata super si imi pare putin rau ca nu ma pot da in concurs :P Vremea tine cu noi spre deosebire de anul trecut, asa ca, daca ti-a placut noroiul, ala o sa lipseasca  anu asta :D Cat despre harta, in asteptarea celei oficiale o sa incropesc eu una in seara asta cu bucata ce stiu ca s-a modificat dupa satul Crit, si o sa o adaug impreuna cu pozele facute azi aici pe forum.

• Upvote 1

Chiar nu o sa imi lipseasca noroiul de anul trecut. :)

Bravo, imi dau seama ca ati facut o treaba foarte faina.

Deabia astept sa vina ziua de sambata. :D

Aveti aici cateva poze de azi de pe traseu. Cu harta revin mane dimineata.

WP_20150803_003.jpg

WP_20150803_005.jpg

WP_20150803_007.jpg

WP_20150803_008.jpg

WP_20150803_009.jpg

• Upvote 3

Revin cu coltisorul de harta unde apare o modificare fata de traseul de anul trecut. Dupa startul din Crit si dupa prima urcare, in loc sa se vireze pe traseul construit la stanga ca si anul trecut, se va mai continua o bucata pe drumul pietruit pt ca abia apoi pe un drum de padure, mai abrupt, sa se faca intrarea in traseu. Este bucata adaugata cu rosu pe harta de mai jos. Organizatorii au luat hotararea asta pt a da mai mult timp plutonului sa se intinda inainte de a-l baga pe single trail-ul construit.

harta_1.jpg

E mult mai bine asa. Bravo, buna decizie.

Finalul va fi foarte interesant pe single trailul Bunesti-Crit.

Va fi interesant mai ales pentru fruntasii cursei.

Inca o data, deabia astept.

Pt cei ce duminica, dupa concurs vor sa dea o pedala pana la Sighisoara, lucrarile la traseu se apropie de Crucea Vulcanului de unde pe un drum de padure marcat sau pe un drum forestier bine pietruit si apoi de la Manastirea Sf Dimitrie din Cartierul Aurel Vlaicu, asfaltat, se poate ajunge in oras.  Pun aici niste imagini cu ultimele lucrari la traseu de deasupra de satul Vulcan si cu privelistea de la Crucea Vulcanului!

WP_20150804_007.jpg

WP_20150804_009.jpg

WP_20150804_001.jpg

scuze, nu am gasit informatii referitoare la locul de unde se ridica numerele de concurs si daca exista vreo ordine de asezare la start (sau alte reguli de acest gen) Merci..

Startul, finishul si tot ce tine de partea de organizare se intampla anul asta la Crit. Cum intri in sat de pe E60, pe partea dreapta nu o sa poti rata scena ridicata acolo pt concerte si premiere. In acea zona va fi centrul nevralgic al concursului si acolo vor fi si baietii si fetele responsabile inscrierea concurentilor. Ca despre start, cei de la elite vor pleca din fata cum e normal. In rest, primul venit, primul servit :)

Startul, finishul si tot ce tine de partea de organizare se intampla anul asta la Crit. Cum intri in sat de pe E60, pe partea dreapta nu o sa poti rata scena ridicata acolo pt concerte si premiere. In acea zona va fi centrul nevralgic al concursului si acolo vor fi si baietii si fetele responsabile inscrierea concurentilor. Ca despre start, cei de la elite vor pleca din fata cum e normal. In rest, primul venit, primul servit :)

Multumesc.

Inteleg ca daca ajung pe  la 7 dimineata pot lua startul de atunci ?

Da! Ai sanse bune la podium in cazu asta :)) ;)

• Upvote 1

Cu putin ajutor de la Brasov ultimele pregatiri sunt pe cale sa se incheie. Va asteptam maine la start!

WP_20150806_011.jpg

WP_20150806_012.jpg

WP_20150806_014.jpg

WP_20150807_002.jpg

WP_20150807_003.jpg

WP_20150807_005.jpg

• Upvote 1

S-a terminat si TBT 2015. Ne-ar ajuta ceva feedback ;) Multumim si va asteptam si la anu'!

• Upvote 2

Fantastica editia aceasta. Mult mai bine ca anul trecut, din toate punctele de vedere.

Organizarea brici., traseul marcat exemplar, puncte de alimentare bine dispuse si foarte bine alimentate (am devorat cascaval si struguri si am cules si cateva prune dintr-un prun aflat intr-o curte de langa punctul de alimentare la Viscri).

Voluntarii foarte faini, amabili, zambareti...

Mi-au placut copiii care aplaudau la Bunesti si cei cu care am batut palma la Mesendorf.

Mancarea de dupa concurs... De vis... Sunt gurmand, recunosc si mi-a placut la nebunie varietatea de branzeturi cu painea de casa. Foarte fain si gulasul.

Atmosfera de vis la final, MC-ul placut.

Totul a fost foarte fain... Se simtea atmosfera de sarbatoare.

Execenta ideea cu mutarea "ostilitatilor" la Criț, din toate punctele de vedere.

Cu siguranta ne vom revedea la anul... Concursul acesta a devenit prioritate nr 1 pentru mine pe 2016.

O singura nemultumire: nu mai puneti geluri in pachetul de start... Am adunat vreo cinci ambalaje de pe traseu, unul chiar aruncat de un concurent aflat in fata mea undeva prin inima padurii intre Mesendorf si Viscri.... Romanul crede ca poate face orice daca a dat 80 de lei.

Asta e singurul minus...bineinteles, nu e vina voastra, dar am crezut ca macar aici, noi, concurentii, biciclistii putem dovedi mai mult spirit ecologic decat oricine altcineva. :(

Altfel, dupa cum am zis si mai sus... Minunat concurs!!!

De neratat! :)

nu mai puneti geluri in pachetul de start...

Nu tine de organizatori. Daca asa crede concurentul ca este bine, nu ai ce sa-i faci. Cine vrea, chiar daca organizatorul nu le include in pachetul de start, isi poate procura ORICE, si folosi dupa bunul plac.

In alta ordine de idei, ma bucur pentru starea ta de bine. Felicitari, atat tie, cat si organizatorilor.

Era un "sfat" retoric, manat de impulsul momentului. Normal ca organizatiorii nu au nicio vina.

Normal ca orice concurent poate sa isi arunce si echipamentul de pe el in padure daca asa vrea si mai ales daca a platit o taxa inainte. ;)

Stii ce a zis un destept d'asta care a expediat un ambalaj la vreo doi metri de poteca in mijlocul padurii? "Da' ce bah, voluntarii ce-au de facut?"

Ma intreb si eu, retoric din nou, cat de greu o fi, sa lingi gelul ala si sa impaturesti amabalajul in doua si sa il pui in unul din cele trei buzunare ale tricoului, iar apoi sa il arunci la urmatorul punct de alimentare?

In fine, a fost prea fain concursul ca sa umplem pagina asta cu discutii despre ambalaje...

• Upvote 1

Guest
This topic is now closed to further replies.