Sign in to follow this  
mojo

Sfat compatibilitate furca/cadru/cuvete

Recommended Posts

Salut, pe scurt, am o nelamurire in legatura cu o furca care are urmatoarele specificatii:

Ratio Astrum fork

Specification:

• Carbon Fiber 3k Woven Fork
• Tapered: 1”1/8 - 1” 1/2 asymmetric system
• Crown: Ø 50mm
• Carbon blades integrated with carbon drop-out
• Weight: 370 g

Cadrul e un cadru de cube peloton cu headtube-ul Tapered 1 1/8" - 1 1/2" (Above: ZS44 / 1 1/8" - semi-integrated / Below: IS52 / 1 1/2" - integrated).

Intrebarea mea este ce reprezinta acel "crown" cu diamentru de 50mm? Exista vreo incompatibilitate intre furca si cadrul respectiv?

Sunt ok cuvetele de mai jos si daca da, ce varianta recomandati?

Cane creek: 

http://www.bike-discount.de/en/buy/cane-creek-headset-upper-40-1-1-8-zs44-28%2C6-short-448725/wg_id-8403

si 

http://www.bike-discount.de/en/buy/cane-creek-headset-lower-part-40-1.5-is52-40-448722/wg_id-8403

FSA:

http://www.bike-discount.de/en/buy/fsa-orbit-z-t-1-1-8-cone-cube-edition-63877/wg_id-8403

Multumesc!

Probabil că e o greșeală, diametrele steerer-ului tapered 1 1/8 - 1 1/2 sunt ~28.5mm în partea superioară și ~40mm în partea inferioară (nu 50).

Dintre cele două headset-uri aș alege Cane Creek-ul, FSA-ul are acel distanțier urât/greu pe post de capac și implicit o înălțime totală foarte mare - asta îți va limita posibilitățile de poziționare a pipei.

Multumesc pentru raspuns, am vazut ca acei 50 mm nu se incadreaza in peisaj dar ma gandeam ca poate imi scapa mie ceva.

Catre Cane Creek inclinam si eu dar aveam nevoie de o confirmare:)

cred ca merge aici si intrebarea asta, daca sunt binevoitori sa ma sfatuiasca :)

pentru o furca full carbon, e nevoie de un anumit tip de cuvete ( special pentru gatul de carbon) sau se folosesc aceleasi ca si pentru aluminiu?

mersi

Poți folosi orice headset, singura diferență ar fi la "floare" - va trebui să cauți una care apasă uniform pe pereții gâtului furcii, spre deosebire de una normală, care poate zgâria/crăpa carbonul când e tensionată:

mSKCIdD.jpg

Una normală arată așa:

87jhVqD.jpg

iar coroana de la baza furcii ( "gatul"), se instaleaza prin presare , la fel ca la orice furca?

În principiu, da. Dacă intră prea greu și headset-ul e pe rulmenți, ai opțiunea să o tai.

oTAP6Lj.jpg