Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

kanu

Am fost amendat pentru ca am circulat pe trotuar cu bicicleta

Recommended Posts

Dupa cu reiese si din titlu , ma deplasam prin centrul orasului pe trotuar pe bicicleta . Mau vazut cei de la politia Locala si m-au amendat cu 315 lei in 48 de ore. Au invocate art161 alin.1 lit.c din OUG 195, sanctionata de art. 101 alin. 1 pct. 8 .

Am semnat procesul verbal ca m-au amenintat ca daca nu intocmesc altul cu suma mai mare. Cand m-au fotografiat eram aproape oprit si ma dadeam jos de pe bicicleta.

Am vreo sansa sa reduc pedeapsa daca contest procesul verbal?

Mai pot face ceva sa scap fara bani?

Multumesc

Salut, vorbesti serios?!?! nu imi vine sa cred !!

Nu stiu sa iti raspund la intrebari, dar in locul tau nu semnam nimic si nici nu le dadeam vreun act de identitate sau ceva.

Unde s-a intamplat patania?

Numai bine!

Adrian

Dupa cu reiese si din titlu , ma deplasam prin centrul orasului pe trotuar pe bicicleta . Mau vazut cei de la politia Locala si m-au amendat cu 315 lei in 48 de ore. Au invocate art161 alin.1 lit.c din OUG 195, sanctionata de art. 101 alin. 1 pct. 8 .

Am semnat procesul verbal ca m-au amenintat ca daca nu intocmesc altul cu suma mai mare. Cand m-au fotografiat eram aproape oprit si ma dadeam jos de pe bicicleta.

Am vreo sansa sa reduc pedeapsa daca contest procesul verbal?

Mai pot face ceva sa scap fara bani?

Multumesc

Te-au amendat 100% legal. Atâta e amenda pentru circulat pe trotuar cu bicicleta.

Recomandarea mea: plăteşte şi învaţă minte. Nu ai ce căuta cu bicla pe trotuar.

Ok, dar nu vi se pare totusi un mare exces de zel?

De ce nu primesc amenzi sutele de oameni ce parcheaza atat de "legal" pe trotuare? 

Sau taxi-urile ce blocheaza trecerile pentru pietoni?

Sau (ca tot vorbim de politia locala) tiganii care isi fac nevoile ziua in amiaza mare pe trotuare in intersectii? Sau care se imbaiaza-n fantanile din parcuri?

Eu stiu ca suntem "campioni" pe-aci, si intr-adevar "legea e lege", dar hai sa privim si in ansamblu.

P.S.: Hai, sa vina injuraturile  :nerabdator:

Avocanet.ro s-a specializat in astfel de sfaturi, cum sa facem sa gasim chichite si sa speculam erorile politistilor care intocmesc procese verbale.

Vad ceva mai sus sfaturi absolut nefolositoare:

- esti obligat sa te legitimezi daca ti se cere de "organ", daca nu o faci, te poate retine pina verifica identitatea

- daca nu semnezi tu procesul verbal, este egal cu zero, va semna un martor si il vei primi prin posta

cred ca in astfel de situatii cel mai bun sfat e sa platesti cat mai repede, 50% din valoarea cea mai mica

Ce ai putea sa contesti, nu stiu sa explic, n-am fost intr-o astfel de situatie. Poza neclara?

@@diorgulescu

si sotia mea a fost amendata ca in calitate de pieton a trecut strada fara sa fie trecere de pietoni in locul respectiv

nu mi s-a parut exces de zel, desi si eu vad din goana bicicletei cam la fiecare 300metri cite un pieton care face asta cam la orice ora.

In America Obama incearca sa faca o reforma a penitenciarelor. USA are 20% parca din toti puscariasii lumii. In America faci puscarie din orice. Daca tragi o basina, puscarie, daca il faci pe unul "nigger" deja intri la ani grei. Dupa care statul plateste sume colosale cu "per diem"-ul fiecarei persoane incarcerate.

Ideea e ca acolo, nu te joci cu legea.

Sa nu plangem ca avem legi prea aspre.

Daca eu as face legile pentru biciclisti, ar fi alte reguli, dar pina atunci ...

Trotuarul e pentru circulația pietonilor, pe ale lor două picioare din inventar. Bicicleta este vehicul, iar cât timp ești călare pe ea ești considerat vehicul și ești obligat să circuli în spațiul rezervat vehiculelor, conform codului rutier. Deci ar trebui să-ți asumi amenda, este o consecință a încălcării legii. Poți să scapi de amenzi viitoare circulând corect.

Ce ai putea face e să invoci detalii de procedură - obținerea semnăturii pe procesul verbal prin amenințări, sau faptul că mi se pare puțin dubios ca poliția locală să aplice amenzi de circulație (care e în atribuțiile biroului de poliție rutieră). Dar e bătaie de cap, n-ai martori, cheltui bani pe avocat, ai șanse mici să obții peste 3 ani o sancțiune administrativă și până atunci oricum trebuie să plătești amenda care ai primit-o pe bune și de care nu scapi.

@@diorgulescu nu e exces de zel. Aplicarea legii nu se poate face universal, ci prin sondaj. Dacă te-au prins, asta e, nu e o scuză să condiționezi legitimitatea verificării tale de finalizarea amendării tuturor celorlalți din jur. Cel mult ai putea constata că această aplicare „prin sondaj” se face discriminatoriu - de exemplu, că radarul oprește doar mașini de provincie sau alt județ, dar trebuie să poți dovedi asta. Dar asta se referă doar la autosesizarea organelor, care e la discreția agenților; în toate cazurile semnalate de tine ar trebui să nu aștepți autosesizarea, ci să faci plângere și să soliciți aplicarea legii, iar dacă refuză să o facă atunci e cu totul altă mâncare de pește.

Folosirea scuzei ca "si altii incalca legea, chiar mai tare ca mine, si nu sunt prinsi/amendati" cu scopul de a-ti justifica propria nerespectare a legii e fix motivul pentru care pe soselele din Romania se circula cum se circula, se parcheaza cum se parcheaza, se acorda prioritate cum se acorda prioritate si asa mai departe. Serios acum, cei care aveti permis, cam de cate ori ati depasit limita de viteza pe un drum public doar si doar din cauza ca "si ceilalti circula la fel" si "n-o sa ma amendeze fix pe mine"?

In ansamblu, tot ce poti face e sa fii frustrat ca altii scapa cu infractiuni mai mari decat mersul pe trotuar cu bicicleta in timp ce tu trebuie sa scoti bani din buzunar pentru o amenda mult mai putin relevanta.

Sanctiunile pentru biciclisti mi se par total nesimtite si neprportionale cu gravitatea faptei... direct 6 puncte de amenda pentru lipsa claxon. Si daca dai peste un agent mai batut in cap te sanctioneaza separat pentru fiecare lipsa... cum nu am de gand sa imi fac bicicleta pom de craciun, nu opresc cand e caz de vreo amenda. Desigur nu sfatuiesc pe nimeni sa faca la fel :))

Sancțiunea e gândită nu ca să te dojenească că vai, n-ai sonerie, ț ț ț, ia dă aici bani de-o acadea la nea' polițistul. E ca să te facă să te gândești din timp la propriul buzunar când faci o alegere: preferi să dai 5 lei pe un ținghilinghi din târg, sau preferi să circuli fără și să îți încasezi cu orice ocazie o amendă de aproape 400 lei? Disproporționat nu este cuantumul amenzii, ci estimarea ta complet nerealistă că doar n-o să te prindă chiar pe tine să-ți dea amendă pentru sonerie. Dar fiecare cu deciziile lui... și cu pomul lui de crăciun... și cu portofelul lui... :)

Ok, dar nu vi se pare totusi un mare exces de zel?

De ce nu primesc amenzi sutele de oameni ce parcheaza atat de "legal" pe trotuare? 

Sau taxi-urile ce blocheaza trecerile pentru pietoni?

Sau (ca tot vorbim de politia locala) tiganii care isi fac nevoile ziua in amiaza mare pe trotuare in intersectii? Sau care se imbaiaza-n fantanile din parcuri?

Eu stiu ca suntem "campioni" pe-aci, si intr-adevar "legea e lege", dar hai sa privim si in ansamblu.

P.S.: Hai, sa vina injuraturile  :nerabdator:

1. scuza că alţii fac la fel/mai rău nu ţinea nici în clasa a 2-a, nu ţine nici acum

2. eu mă plimb cu copiii (mei) pe trotuar şi îmi vine să scot fum pe nas când vine câte un bou/vită pe bicicletă şi are pretenţia să i se facă loc. Învăţaţi odată, vă rog eu: n-aveţi ce căuta cu bicicleta pe trotuar şi în parc. Punct.

Sancțiunea e gândită nu ca să te dojenească că vai, n-ai sonerie, ț ț ț, ia dă aici bani de-o acadea la nea' polițistul. E ca să te facă să te gândești din timp la propriul buzunar când faci o alegere: preferi să dai 5 lei pe un ținghilinghi din târg, sau preferi să circuli fără și să îți încasezi cu orice ocazie o amendă de aproape 400 lei? Disproporționat nu este cuantumul amenzii, ci estimarea ta complet nerealistă că doar n-o să te prindă chiar pe tine să-ți dea amendă pentru sonerie. Dar fiecare cu deciziile lui... și cu pomul lui de crăciun... și cu portofelul lui... :)

Pam pam!

Ok, nu trebe sa facem pe semidoctii. Si nici nu trebe sa-mi vorbiti de parca as iesi cu bicicleta de 2 ori pe an, in parc, la o bere. ;)

Poate m-am exprimat gresit. Incercam sa spun ca sunt contexte si zone (in Bucuresti si cred ca in orice oras aglomerat) in care este riscant pentru propria viata sa mergi pe o bucata de cateva sute de metri pe anumite strazi, mai ales la anumite ore. Si pentru acea bucata, nu mi s-ar parea normal sa-mi compromit naveta zilnica.

Nu consider daca daca altii fac lucruri mai grave, eu sunt sunt absolvit :). Chiar nu este vorba de asta. 

Excesul de zel mi se pare suma, vedeti ce-a spus si @@purix.

Dar stiu ca pe net suntem cu totii cei mai corecti oameni ;) :D

Incercam sa spun ca sunt contexte si zone (in Bucuresti si cred ca in orice oras aglomerat) in care este riscant pentru propria viata sa mergi pe o bucata de cateva sute de metri pe anumite strazi, mai ales la anumite ore. Si pentru acea bucata, nu mi s-ar parea normal sa-mi compromit naveta zilnica.

Da, de acord. Și niște intersecții unde riscurile sunt atât de mari încât mai bine te dai jos și treci ca pietonul. Consecința e că traseul e relativ fluid pentru mașini, dar fragmentar pentru bicicliști. Alte țări mai civilizate încă se chinuie să definească corect siguranța rutieră și să o implementeze într-un mod cât mai funcțional; la noi nici măcar niște concepte rudimentare nu există.

Dar asta nu înseamnă că o carență a legii se poate considera motiv de excepție de la respectarea ei. Bună, proastă, e în vigoare și ți se va aplica.

La mine in oras a fost o perioada ca te amendau cei de la rutiera daca te prindeau pe strada cu bicicleta. Acum 1 luna am trecut seara pe langa 2 comunitari si nu au zis nimic. Prin centru mi-e frica sa circul pe strada asa e de aglomerat. Puteau daca erau domni sa imi deie un avertisment. Dar sau uitat la bicicleta si in functie de ea mi-au dat amenda. Am studiat articolele alea si se pare ca daca circuli pe trotuar esti bun de plata. Aviz biciclistilor . Suntem viitori donator de organe . Eu atat am mai avut de adaugat.

acum am citit un pic din comentarii. Sau legat si de sonerie (aveti grija!) si de faruri (si era ziua la 19!) , astia is pusi pe jumulit. Colegul meu a fost amendat pentru depasire de viteza in afara cu 280 lei si eu cu 315 daca platesc in 48 ore altfel 630. E exagerat !!! Nu stiu cine a gandit codul rutier dar l-au gandit cu , kuru.

Incercam sa spun ca sunt contexte si zone (in Bucuresti si cred ca in orice oras aglomerat) in care este riscant pentru propria viata sa mergi pe o bucata de cateva sute de metri pe anumite strazi

Eu fac parte dintre cei care cred ca regulile exista ca sa fie schimbate. Prioritatea pe lumea asta nu sunt regulile, ci omul, 

Sunt adeptul unei etici de context, nu deontologice, dar dezbaterea in cauza a inceput acum 2500 de ani. 

Insa asa cum sunt la un moment, pina se schimba, regulilor trebuie sa li se ofere respect adica sa tii cont de existenta si aplicabilitatea lor, iar daca ai de gand sa le incalci ocazional in interesul securitatii personale, atunci trebuie sa ai in vedere ca platesti un pret pentru acel confort. 

Concret, si eu incalc legea cand urc dealul Cotrocenilor pe langa Gradina Botanica pe trotuar. Pista de biciclete de acolo e cam de multisor disparuta. Oficial insa nici nu cred ca a existat in evidenta Administratiei Strazilor. N-am chef sa urc panta aceea printre masini care asteapta in coada, iar sus la semafor sa nu-mi faca troleibuzul loc.

Si nu deranjez pe nimeni de obicei, putini pietoni au placerea sa urce, cei mai multi asteapta jos in statia RATB. Si de regula sunt politisti pe acolo, fiind palatul prezidential. Dar grija lor nu e sa ma amendeze pe mine.

In ce oras s-a dat amenda ? @@kanu, completeaza-ti te rog datele din profil ...

mi se pare puțin dubios ca poliția locală să aplice amenzi de circulație

CAPITOLUL III Atribuţiile poliţiei locale Art. 7.

În domeniul circulaţiei pe drumurile publice, poliţia locală are următoarele atribuţii:

j) constată contravenţii şi aplică sancţiuni pentru încălcarea normelor rutiere de către pietoni, biciclişti, conducători de mopede şi vehicule cu tracţiune animală;

Colegul meu a fost amendat pentru depasire de viteza in afara cu 280 lei si eu cu 315 daca platesc in 48 ore altfel 630.

Este prima dată când aud asta. Poți detalia? Ați mers prea repede pe o limitare de viteză, ați depășit viteza de 90 km/h sau polițistul a inventat (sau chiar este?) o limită maximă de viteză pentru biciclete?

Daca pista de biciclete este pe trotuar (cam cum sunt toate pistele din Bucuresti) exista riscul unei amenzi pt. ca circuli cu bicicleta pe trotuar? 

Este prima dată când aud asta. Poți detalia? Ați mers prea repede pe o limitare de viteză, ați depășit viteza de 90 km/h sau polițistul a inventat (sau chiar este?) o limită maximă de viteză pentru biciclete?

Se refera la auto, ideea e ca amenzile sunt destul de mari, daca traiesti dintr-un salariu de 1000 ron si ai copii,boli,etc, nu-ti convine sa dai banii pe amenzi. Dar asta e si rostul amenzii,sa o simti,ca data viitoare sa nu mai gresesti.

Oricum, e interesant ca conform celor 600 de parlamentari esti pericol public mai mare daca n-ai sonerie pe bicicleta, decat daca esti vitezoman cu masina. Si nu doar conform lor, ci conform majoritatii, ca doar noi i-am votat, pe cei mai buni dintre noi sa intre in parlament.

Se pare ca biciclistii din Romania au salar mult mai mare decat cei din Germania: German Bicycle Laws.

"As of 1 April 2013, if cyclists violate provisions of the Road Traffic Act (Straßenverkehrsordnung "StVO"), it now is more expensive than previously. Fines may be as follows: failure to use the bike path - €20; riding without light - €20; riding on the sidewalk - €10; not using the right lane - €15; riding the wrong way on a one-way street - €20; riding in a pedestrian zone: €15."

Se refera la auto, ideea e ca amenzile sunt destul de mari, daca traiesti dintr-un salariu de 1000 ron si ai copii,boli,etc, nu-ti convine sa dai banii pe amenzi. Dar asta e si rostul amenzii,sa o simti,ca data viitoare sa nu mai gresesti.

Teoretic, poţi fi amendat pentru viteză şi cu bicicleta. De  ex., pe Transbucegi, drum deschis circulaţiei publice în perioada 22 - 28.07.2015 (da, atât, în rest oficial e închis), limitele de viteză sunt între 10 şi 40 km/h. Dacă cobori cu 60 şi e radar jos (din nou, vorbim ipotetic, nu am văzut radar pe acolo), eşti bun de plată, eventual amenda maximă că ai peste 30 km/h peste viteza maximă. Şi mai sunt tronsoane de drum cu coborâri lungi, unde poţi să îi dai lejer 60 km/h cu bicicleta, dar viteza maximă admisă e de 40 - 50 km/h (chiar am trecut pe Dealu Negru cu 55 km/h pe lângă radar, în localitate; dacă nu aveam maşini în faţă, probabil treceam cu 65, caz în care s-ar putea ca domnii poliţişti, în lipsă de clienţi, să mă fi tras pe dreapta).

Colegul a deposit viteza legala cu masina . Si a platit 280 lei in 48 ore. Eu am circulat cu bicicleta pe trotuar in centrul orasului Tg Mures si am primit 315 lei in 48 ore. Si eu circul pe trotuar in centru de frica ca sunt o gramada de soferi iresponsabili. Si da si eu sunt sofer.

mi se pare exces de zel din partea politistilor. se putea da un avertisment.