Sign in to follow this  
zoli33

Velo - excursie la Turul Frantei 2015

Recommended Posts

Salutare!

Merg la ultima saptamana din tur(Alpi) in postura de spectator/ plimbare anul acesta.. vreau sa vad plutonul, atmosfera, dar vreau sa ma si dau cu bicicleta zilnic... merg prima data la un asemenea eveniment, asadar nu am experienta la amanunte gen unde sa ma cazez, cand se inchide traseul, la ce sa fiu atent, etc. O sa calatoresc cu o duba, in care si dorm. 

Poate sa ma ajute cineva cu info util, cineva care a mai fost acolo? 

Multumesc anticipat.

Incerc sa rezum cate ceva pentru tine, ce cred eu ca ti-ar putea fi util:

- fa-ti de acasa traseul, nu merge la inspiratia de moment. O tura din postura de ciclist-spectator e destul de complicata si poate fi si destul de obositoare. Stabileste in fiecare zi un traseu de biciclit dimineata asa incat sa ajungi la finalul lui pe catararea unde vrei sa vezi ciclistii. In general ar trebui sa ajungi cu vreo 3 ore inaintea lor, pentru ca cu o ora inaintea plutonului trece caravana publicitara care in Le Tour dureaza cam 45 de minute. Sa iti iei cu tine haine uscate, pentru ca va trebui sa stai cam 4/4,5 ore pe-acolo si uneori se schimba vremea brusc. Fa in asa fel incat la finalul etapei sa mergi cat mai direct la duba pentru ca e destul de naspa sa mai pedalezi mult dupa ce te-ai racit la muschi cateva ore. Seara aia pleci spre etapa urmatoare si innoptezi in apropierea ei (asa fac toti, vei vedea, e un adevarat pelerinaj pe sosele, asta e bine, n-ai cum sa te ratacesti).

- s-ar putea ca la unele etape sa nu poti ajunge chiar pana in varful ultimei catarari, acolo unde astepti plutonul. Dar sa stii ca e mai fain sa ii astepti undeva cu vreo 3-6 km inainte de finish. Asta daca nu esti fan de festivitati de premiere.

- asteapta-I pe catarari, ca sa ii vezi pe toti, pe rand. Daca stai undeva pe plat, trece plutonul cu 50 la ora si nu vezi mai nimic.

- cauta locuri cu mai putina lume, asa ai doua avantaje: primesti tot felul de chestii de la caravana publicitara, sepcute, tricouri, etc si poti face rost de multe bidoane de la ciclisti. Pare cam infantila treaba asta dar mie imi placea sa fac rost de suveniruri din astea.

- in locul tau nu m-as duce singur. Ia-ti cu tine un prieten, e si mai fain dar si mai sigur in doi.

- cand se termina etapa, la coborarea de pe ultima catarare, nu te grabi sa pleci, e nebunie mare la vale, mai bine mai stai un pic. Mai e un avantaj: nu stiu exact etapele din anul asta dar daca esti pe vreo catarare cu drum mai ingust, ciclistii din cursa coboara pe biciclete pana in prima localitate unde pot merge la autocare si poti cobori alaturi de ei. Ce sa vrei mai mult? In 2013 am coborat odata cu Pierre Roland si altadata cu Cadel Evans. Sa stii ca sunt foarte deschisi si foarte prietenosi.

Daca imi mai aduc aminte ceva important, mai scriu.

Daca mai ai tu ceva intrebari concrete, nu ezita.

• Upvote 1

Iti multumesc din suflet pentru info, exact asa ceva asteptam! Ma duc cu prietena mea, nu o sa fiu singur.. 

Campinguri gasesti usor? Sau e nevoie de rezervari? 

Merci inca odata, m-ai ajutat mult!

@@zoli33

Ca sugestie, cred ca ar fi bine sa incerci chiar azi sa iti faci rezervari la camping-urile in care vrei sa stai.

Sper sa ma insel, insa nu te mira daca nu mai gasesti niciun loc disponibil.

Dupa informatiile mele in Franta exista aproximativ 11 000 de locuri de campare. Oficial ‘‘ wild camping‘’ este posibil cu cu acordul proprietarului dar interzis pe malul marii, linga drumuri publice sau obiective turistice, prin zone ocrotite. Pe linga litoral se controleaza – amenzile sint destul de piperate. Cel mai ieftin e la un ‘’Camping Municipal‘’ (prin Pirinei am platit 6 € pentru un cort si doua persoane / o sticla de vin am primit cadou) . Unele comune permit “wild camping” – vezi indicatoarele “Camping reglementé – s’adresser à la mairie” (treci pe la Marie si te aranjeaza reglementat sau te reglementeaza mai aranjat). Prin parcurile nationale e permis bivuacul intre orle 19 si 9 cu conditia sa te afli la cel putin 1 ora de mars de la “granitele” parcului (o lista cu locurile de bivuac se gaseste la intrarae in parc). Prin regiuni mai putin populate se tolereaza “wild camping” si probabilitatea de a fi descoperit e relativ mica (presupus ca se respecta niste reguli si principii elementare).

Sper ca aceste link-uri te ajuta:

La Federation des campeurs

Camping France

1000 aires de services pour camping-cars gratuites en France

La nici o tura prin Franta am facut rezervari (din motive lesne de inteles) cu toate ca am “calatorit“ si in timpul desfasurarii TdF – am evitat cu succes sa ma intilnesc cu plutonul, cu caravana si cu spectatorii (nu sint fan de sepcute, tricouri si bidoane de la ciclisti ;) ). De doua ori n-am “primit“ un loc pentru cort si doua biciclete – pe Corsica (nu mai avem locuri) si pe malul Atlanticului (pe la ora 00 :30 la poarta inchisa paznicul nu stia ce sa faca cu noi) – o solutie am gasit intotdeauna

P.S. Daca ai timp sa cauti putin mai intensiv pe net si pe forumurile consacrate probabil gasesti mult mai multe informatii utile – ne e greu

Ca informatie orientativa, campingurile din zona Allemont si Bourg d'Oisans (localitatea de la baza Alpe d'Huez) impun o durata minima a sederii de 10-14 zile in perioada Turului Frantei. Pensiunile, cabanele si celelalte forme de cazare "cu acoperis" sunt in general rezervate complet cu luni bune inainte.

Merci foarte mult pentru info!

Nu am deloc experienta, asadar toti m-ati ajutat foarte mult!

@@zoli33

Citeva informatii mai am pentru tine / voi - presupun ca pentru tine ar fi interesante etapele 15 - 20

Locuri de campare „recomandate“ de VacanSoleil de-a lungul celor 21 de etape din TdF 2015:

Franceza

Germana

Locuri de campare „recomandate“ de FlowerCampings pentru urmatoarele etape TdF 2015:

Etapa 6 – 9. Juli : Abbeville – Le Havre
Les Vertes Feuilles, Quend-Plage-les-Pins (32 min – 36 km)
Les Aubépines (31 min – 24 km)
Domaine du Rompval (46 min – 35 km)
La Chênaie (52 min – 43 km)
Reneville (56 min – 43 km)
Les Marguerites (33 min – 33 km)
Risle-Seine-Les-Etangs (46 min – 38 km)

Etapa 7 – 10. Juli : Livarot - Fougères
Risle-Seine-Les-Etangs (55 min – 63 km)
Parc de Vaux (57 min – 48 km)

Etapa 8 – 11. Juli : Rennes – Mûr de Bretagne
Le Longchamp (1h05 – 72 km)
Camping Des Vallées (48 min – 45 km)
Domaine de Kervallon (1h05 – 71 km)

Etapa 9 –12. Juli : Vannes – Plumelec
Kergariou (1h06 – 75 km)
L’Océan (50 min – 42 km)
Le Bois d’Amour (1h06 – 47 km)
Le Conleau (sur place)
Domaine de Kervallon (34 min – 33 km)
Le Pont-Mahé (52 min – 54 km)
L’Hermitage (1h – 63 km)

Etapa 10 – 14. Juli : Tarbes – La Pierre Saint-Martin
Les Lacs de Courtès (1h13 – 92 km)
Soleil du Pibeste (37 min – 31 km)

Etapa 11 – 15. Juli : Pau/Cauterets – Vallée de Saint-Savin
Soleil du Pibeste (36 min – 25 km)

Etapa 12 – 16. Juli : Lannemezan – Plateau de Beille
Soleil du Pibeste (52 min – 65 km)
L’Arize (48 min – 47 km)
La Pibola (1h07 – 76 km)

Etapa 13 – 17. Juli : Muret – Rodez
Lac de Thoux Saint Cricq (55 min – 50 km)
Port de Lacombe (58 min – 44 km)
Les Terrasses du Lac (31 min – 23 km)
Lac de Bonnefon (45 min – 36 km)
Peyrelade (1h08 – 67 km)

Etapa 14 – 18. Juli : Rodez-Mende
Port de Lacombe (58 min – 44 km)
Les Terrasses du Lac (31 min – 23 km)
Lac de Bonnefon (45 min – 36 km)
Peyrelade (1h08 – 67 km)
Pont du Tarn (45 min – 36 km)

Etapa 15 –19. Juli : Mende - Valence
Pont du Tarn (45 min – 36 km)
Saint-Amand (au milieu du parcours)
Chambourlas (52 min – 32 km)
Lac du Marandan (43 min – 53 km)
La Châtaigneraie (50 min – 61 km)
Le Château (52 min – 47 km)
Les 4 Saisons (36 min – 28 km)

Etapa 16 – 20. Juli : Bourg de Péage / Gap
Lac du Marandan (27 min – 34 km)
La Châtaigneraie (56 min – 41 km)
Le Château (41 min – 34 km)
Les 4 Saisons
 Domaine des 2 Soleils (45 min – 41 km)

Etapa 18 – 23. Juli : Gap – Saint-Jean-de-Maurienne
Domaine des 2 Soleils (45 min – 41 km)

Distractie si mai ales ture frumoase - aproape fiecare kilometru e un vis 

• Upvote 2

Maine plecam din Cluj, duminica vad sprintul de la Valence ... 

Merci pentru informatii, m-ati ajutat mult.

O sa pun poze.

Drum bun.

O sa pun poze.

Chiar te rog.

Salutare! acum am ajuns acasa de la cea mai frumoasa calatorie din viata mea.. mult peste ceea ce m-am asteptat! 

Uitandu-ma de peste 10 ani la ciclism, stiam ca va fi ceva unic, dar live este cu totul altceva, ceva ce recomand oricui, chiar daca nu este neaparat un mare fan al curselor. 

Am prins vreme excelenta, doar cu o ora de ploaie in 8 zile, in fiecare zi am urcat cate o catarare ce am vazut doar la tv (Col d'Allos, Col du Glandon, Col de la Croix de Fer, Alpe d'Huez si inca cateva mai micute), ne-am plimbat si pe plat destul de mult (fara sa ne claxoneze sau sa ne calce masini), am vazut 7 etape incredibile (finish in catarere, coborare, plat, sprint) ne-am distrat extraordinar de mult. Nu o sa fac descriere amanuntita, pentrut ca sunt convins ca v-as plictisi, dar va recomand sa mergeti macar odata, este ceva ce nu o sa uitati niciodata. 

Va multumesc celor care m-ati ajutat cu info, chiar mi-a prins bine, daca cineva are nevoie de asa ceva, sa nu ezite sa ma intrebe. 

P.S. Nu reusesc sa pun poze.

• Upvote 1

Nu o sa fac descriere amanuntita, pentrut ca sunt convins ca v-as plictisi

O descriere, pe scurt cu siguranta nu plictiseste pe nimeni.

nu reusesc sa pun poze.. 

Ca recomandare, foloseste Picasa.

Pui pozele pe Picasa la dimensiunea 1200 x 800, apoi de acolo, cu copy-paste direct pe forum.

Sau, poate te ajuta topicul asta:

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/4622-atentie-incarcarea-de-poze-pe-forum-cu-ajutorul-unor-portaluri-de-gazduire/

Nu in ultimul rand, felicitari pentru plimbare. 

Pe scurt... am plecat cu prietena, iar dupa un drum lung si obositor am ajuns la campingul rezervat langa Valence, unde am si vazut prima etapa, sprintul din oras.

M-a impresionat din prima zi respectul tuturor pentru caravana, s-a simtit ca toti sunt onorati ca trece in oras grupul. Sprintul a fost ceva unic, este impresionanta viteza cu care vin echipele sprinterilor, este imposibil sa vezi individul, vezi doar niste rachete colorate. Maxim spectacol.

Nu doar aici in Valence, in fiecare satuc in care am stat s-a simtit ca oamenii (localnicii) sunt foarte fericiti ca vine TDF, stateau oamenii pe marginea drumului cu 5-6 ore inainte, cu steaguri, bannere, etc, aplaudau fiecare sportiv, indiferent daca era francez sau nu, indiferent ca era primul sau ultimul. 

Dupa Valence au inceput etapele montane, in care am incercat sa vedem toate variantele posibile, asadar am stat o zi pe o coborare grea (de pe Col d'Allos), odata la un sens giratoriu intr-un satuc (foarte tare), am stat la finish in catarare pe Corbier, cam la mijlocul catararii pe Col du Glandon (superpeisaj) si pe Col de la Croix de Fer iar in ultima zi pe Alpe d'Huez unde am stat la 2 km de finish... peste tot am agatat steagul meu cu U Cluj (echipa cu care tin de mic copil). 

Am plecat cu campingul rezervat de acasa, dar dupa 3 zile am realizat ca 99% din turisti dormeau pe traseu, asadar restul zilelor am facut si noi la fel, am dormit pe traseul unde venea caravana a doua zi. Dimineata ne trezeam, mancam, stateam 1-2 ore la soare, apoi ne dadeam pe traseul unde veneau sportivii dupa-masa, aprox 2-3 ore pe zi.

Pentru cine este interesat, am traseurile pe endomondo.com ( Zsigmond Zoltan)

Una peste alta, superdistractie, super experienta, cu siguranta la anul merg o saptamana la Giro, sa am cu ce compara, haha

O sa incerc astazi sa pun si niste poze, doar ca sunt certat cu calculatorul, imi ia ceva timp, haha.

• Upvote 2

Bravo, Zoli. Pentru anul viitor iti recomand se te inscrii la niste curse ce au loc pe acele trasee: gen La Marmotte, etc... o sa iti placa si mai mult.

dar dupa 3 zile am realizat ca 99% din turisti dormeau pe traseu, asadar restul zilelor am facut si noi la fel, am dormit pe traseul unde venea caravana a doua zi.

Poti, te rog, sa detaliezi putin.

Sa intelegem ca pe traseul Turul Frantei autoritatile "inchid ochii" si camparea fix de marginea drumulului nu este o problema?

Adica nu vin oamenii in albastru (Jandarmeria) sa te intrebe de sanatate pentru ca nu ai campat in camping?

Cu mancarea cum v-ati descurcat?

Ati avut mancare voastra de acasa, ati completat cu mancare de la supermaket-urile frantuzesti, ati mancat doar la carciuma?

Ajungeam seara pe traseul unde a doua zi urma etapa... deja seara era plin de campere, dube, corturi pe marginea drumului, in fiecare parcare, de la km 0 pana la finish. Erau sute de corturi, nicio problema.

Pe Alpe d'Huez sus in parcul mare, in fata hotelurilor pe iarba, erau 1000 de corturi. Absolut nicio problema cu politia sau jandarmeria, treceau pe langa tine parca nici nu erai acolo. 

Asadar din a doua sau a treia zi asa faceam: dupa ce trecea caravana, incet incet plecam spre urmatorul traseu, ne opream intr-un magazin si luam tot ce ne trebuia pentru seara respectiva plus a doua zi dimineata (aveam lada frigo) si apoi campam undeva pe marginea drumului, unde vroiam noi, unde ne era mai simpatic.  

Mancam bine (aveam lampa cu gaz de camping), ne odihneam, apoi dimineata 2-3 ore de bicicleta+ vizitata zona tot cu trotineta (natura, casteluri, etc) , apoi venea caravana... asta timp de 8 zile, haha.

Din cand in cand mai mancam la restaurant, cam din 2 in 2 zile, dar sincer nu ne lipsea deloc. Dus faceam dupa miscare in campingurile din zona, erau o gramada, te lasau fara probleme.

La anul sigur merg cu duba, in care pregatesc doua lucruri care imi lipseau: dus de camping, ca sa nu trebuiasca sa merg pana la campinguri si TV, ca sa vad ce se intampla in cursa.

In rest totul e simplu. Eu credeam ca e mai complicat, mai scump, mai altfel.. am venit acasa cu 5-600 euro in buzunar in conditiile in care am cheltuit decent, fara excese. 

@zoli33

Foarte tare faza cu campare gratis peste tot.

Referitor la mancare de la magazin, poti sa ne dai (orientativ) niste preturi)?

Cred ca ar fi foarte utile in vedere configurarii unui buget.

La fel, foarte tare faza cu dusurile din camping.

Astea erau gratis sau trebuia sa platesti accesul la dus?

Daca la partea cu dusurile m-am simtit oarecum nasol, chiar nu era nicio problema pentru ei, foarte multa lume facea la fel. La intrare in campingurile pe drum nu era nimeni, intrai fara sa te intrebe cineva ceva. Nu o sa mai fac data viitoare asa, pentru ca e oarecum nesimtire, o sa ma duc mai pregatit. 

La campare insa chiar era 0 problema.. erau mii de oameni cu corturi pe marginea drumului, dar erau turisti adevarati, nicaieri nu am vazut o hartie sau punga pe jos, lumea era foarte civilizata. Singurul loc unde lumea a fost oarecum necivilizata a fost pe Alpe d'Huez, acolo chiar s-a lasat cu mizerie, dar a fost atata lume incat era imposibil sa nu fie si o gramada de retardati. 

Preturi la magazine nu prea stiu, dar nu erau deloc scumpe, cam ca la noi. Repet, nu ne rasfatam, luam doar lucrurile necesare+ dulciuri, fructe . Chiar nu am calculat , doar ca stiu ca venit cu bani acasa, ma asteptam sa fie mult mai scump.

In afara de drum, nu ced ca am cheltuit mai mult de 3-4-500 euro. 

Repet, fata de cum am facut eu, data viitoare o sa duc TV si dus mobil (ce am avut in rulota mai demult), in rest totul e foarte usor. 

la partea cu dusurile m-am simtit oarecum nasol

Ma gandesc ca daca toata lumea intra in camping si facea dus gratis, inseamna ca nu nicio problema si probabil costurile pentru camping sunt irelevante.

Daca ar fi fost vreo problema sau costuri mari, cu siguranta exista un paznic in poarta campingului care te-ar fi intrebat ce cauti pe acolo. 

N-am fost in camping in Franta, insa banuiesc ca nu fac doar "munca patriotica".

Oarecum similar, tin minte ca pe plajele publice din Provence (intre Nisa si Cannes) existau dusuri, cu apa rece, care erau gratis.

E drept ca acolo doar dadeai sarea jos de pe tine.

Poate suntem noi romanii mai complexati din punctul asta de vedere si ni se pare anormal ca ceva sa fie gratis.

In afara de drum, nu ced ca am cheltuit mai mult de 3-4-500 euro.

Adica maxim 250 de Euro / om.

Pentru 8 zile, asta inseamna 31,25 Euro / zi sau aproximativ 140 Lei / zi.

Chiar e bine.

Noi am rezervat camping pt tot sejurul, 180 euro pe toate zilele.. doar ca dupa 2 zile am renuntat, din cauza ca pierdeam 3 ore pe zi pe drum, de la o etapa la alta. 

Campingurile unde am stat (2 locuri) sunt ultraselecte, cu piscina,parcela de 100m2 , curent la fiecare parcela, etc. 

Suma nu este exacta, doar am aproximat. Cred ca se poate si mai ieftin, si cu siguranta si mult mai scump. 

La anul, in functie de programul etapelor, vreau sa vad o saptamana din Giro, sau ultima saptamana din TDF (la anul se termina in Pirinei)