deadlift111

Ce cursiera sa-mi cumpar/asamblez?

Recommended Posts

Salut,

Dupa niste ani de pazua in primavara anului 2015 m-am "reapucat" de mers cu bicicleta; am strans de prin casa ce piese mai aveam, am mai cumparat cateva piese, si am asamblat 2 mtb (mai degraba s-ar incadra la treking, cred) de otel, rigide. Cel "slab" echipat l-am dat tatalui meu, iar cu cel "bun" (9 pinioane, cam totul e deore pe el, in afara de manete si lant care sunt deore xt) ma plimb de atunci in weekend-uri.

"Problema" a inceput cand in urma cu cateva luni am gasit intamplator in decathlon o cursiera (triban 500 parca) cu echipare completa shimano sora 3500, greutate sub 10kg, pret (cu reducere 30-35%) ~1800 lei. Din pacate, cel mai mare cadru disponibil era de 54 (si am incercat in toate magazinele decathlon din Bucuresti sa gasesc unul mai mare), marime prea mica pentru mine. Am mai fost la alte magazine si m-am plimbat cu diverse modele de diverse preturi, insa nu am gasit nimic care sa imi placa 100% (mai exact, sa aiba un raport pret/calitate care sa-mi convina), si m-am hotarat sa-mi asamblez eu ceva care sa-mi satisfaca cerintele.

Mi-am facut un set de roti cu butuci sora si jante remerx (nu tin minte modelul), mai imi trebuie doar restul de piese 8-X

Cerinte:

-sa fie "cursiera"

-sa fie cat de cat rezistenta (sa nu se rupa la prima bordura)

-sa nu sara de 10kg

-sa ma coste cat mai putin (dar nu mi-am fixat un buget)

-echipare shimano

M-am gandit sa cumpar un cadru de cro-mo cu o teava ceva mai buna, si sa fac ceva "vintage-modern" in ideea ca e cat de cat rezistent, elastic si se indoaie in loc sa se rupa (cum ar fi in cazul aluminiului). Practic n-am reusit sa gasesc un asemenea cadru; am periat toate site-urile de anunturi (olx, okazii, bazar dirtbike, etc) si am gasit doar cadre care ori sunt prea mici, ori defecte/reparate (adica carpite), ori sunt exagerat de scumpe, ori sunt scumpe si vandute de samsari (99,99% furate, iar eu nu incurajez nici furtul, nici samsareala). De asemenea doresc sa evit cadre elvetiene/frantuzesti, pentru a nu avea probleme cu filetele (totusi nu le exclud 100%, daca gasesc ceva foarte ieftin voi recurge la niste ciobanisme de tip polizat filet si lipit monobloc cu poxipol)

Am urmatoarele nelamuriri:

1-in afara de site-urile mentionate, unde pot gasi un cadru ca cel pe care il caut (Bucuresti)?

2-cat de rezistent este un cadru+furca de ciclocross, fata de un cadru+furca de cursiera normala (ambele din gama entry level). Dar un cadru+furca de ciclocross entry level fata de unele "vintage" de cro-mo? Planul B, daca nu reusesc sa gasesc cadrul si furca de cromo SH, este (desi mai scump) sa cumpar cadru si furca noi de ciclocross. Cele mai ieftine gasite sunt cadru Cube cross race+furca RST rigide rf-m7 la vreo 200E ambele, fara cuveti si monobloc.

3-merge sa pun un schimbator cu tragaci de mtb langa frana de cursiera? Manetele tip ergopower mi se par exagerat de scumpe, iar cele pe cadru nu-mi plac pentru pinioane (la foi nu ma intereseaza prea mult). La shimano pentru 9 viteze, din ce am citit, s-ar putea intercala orice pinioane/sch spate/manete de sosea cu mtb. Stiu ca difera diametrele de prindere pe ghidon dar asta nu e o problema.  O alta varianta cred ca ar fi manete bar-end (neaparat cu index) montate deasupra franelor. Pareri pro/contra?

multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Cu întrebarea 1 nu prea te pot ajuta.

2. depinde de cadru, de ţevi şi de lucrătură. Eu am trecut prin cadre de tot felul (aluminiu, carbon, câteva de oţel care-mi sunt tare dragi) şi încă nu m-a lăsat niciunul. Şi nu pot spune că am avut milă de ele - am sărit, am dat în gropi, am cărat greutăţi (copii, bagaje, nevastă, etc). Momentan bicla de hărtăneală e o Kona Rove de oţel cu care cred că aş putea să fac ocolul lumii fără să cedeze.

3. Da, în multe cazuri merge. Dacă sunt aceeaşi marcă şi acelaşi număr de pinioane.

Ce NU prea merge e manetă de frână de MTB cu frână de cursieră.