xTew

Sa-mi cumpar aceasta bicicleta?

Recommended Posts

Salutare! De cateva zile cochetez cu ideea de a-mi achizitiona o bicicleta. M-am hotarat sa cumpar una de 27.5 (imi place si mai mult cum arata) pe care sa o foloseac pentru miscare, nu performanta, pe strada, prin parc si, de ce nu, pe viitor pe ceva poteci. 

Cautand m-am hotarat la modelul din link-ul de mai jos, la 1300 lei. As dori si eu o parere despre acest model, echipare, brand. Multumesc!

Mentionez ca 1300 lei e limita de sus si ca nu as vrea sa mai pun ceva, fiind incepator. Poate pe viitor, daca ma prinde genul acesta de miscare, o sa trec la ceva mai scump. Cele de oras nu imi plac si de aceea am ales acest model. 

Modelul pe care vreau sa il achizitionez este acesta: 

Sprint Maverick 27.5 - http://www.sprint-bike.ro/db/biciclete/mtb-ht/27-5/sprint-maverick-27-5.html

Are 14kg. Am mers pe varianta aceasta ca am vazut "Shimano" prin specificatii. :))

si eu zic tot pe varianta decathlon sa mergi....

Numai bine!

Adrian

• Upvote 1

Imi puteti spune, va rog, de ce ar fi mai buna cea de la Decathlon? Multumesc! 

Din punctul meu de vedere de ce decathlon:

- poti testat vizual si practic bicicleta si alege dintr-o gama variata de modele (poate la fata locului o sa iti placa altele mai mult).

- sram are niste schimbatoare bune pentru acel pret.

- frânele pe disc mecanice sunt mai mult decat suficiente pentru ce ai zis tu ca o sa folosesti bicicleta.

- garantie pe viata la cadru.

- poti regla furca in functie de greutatea ta

- te poti razgandi si sa iti primesti banii inapoi fara probleme sau resentimente din partea cuiva de la decathlon (la un magazin mic dupa un retur toti se uita urat la tine).

- consider ca decathlon are modele si preturi potrivite pentru nivel de echipare incepator pana la mediu.

Numai bine!

Adrian

• Upvote 2

- poti testat vizual si practic bicicleta si alege dintr-o gama variata de modele (poate la fata locului o sa iti placa altele mai mult).

- sram are niste schimbatoare bune pentru acel pret.

- frânele pe disc mecanice sunt mai mult decat suficiente pentru ce ai zis tu ca o sa folosesti bicicleta.

- garantie pe viata la cadru.

- poti regla furca in functie de greutatea ta

- te poti razgandi si sa iti primesti banii inapoi fara probleme sau resentimente din partea cuiva de la decathlon (la un magazin mic dupa un retur toti se uita urat la tine).

- consider ca decathlon are modele si preturi potrivite pentru nivel de echipare incepator pana la mediu.

Numai bine!

Adrian

Modelul pentru care am optat initial are tot frane pe disc, doar ca furca nu este reglabila. Am testat si am vazut modelul intr-un mgazin local. (acesta e modelul initial: http://www.sprint-bike.ro/db/biciclete/mtb-ht/27-5/sprint-maverick-27-5.html )

De aceste doua modele ce ziceti? 

http://www.rideshop.ro/biciclete/biciclete-craiova/biciclete-mtb/bicicleta-sprint-gts-2.0-21v- 1300 RON

http://www.rideshop.ro/biciclete/biciclete-craiova/biciclete-mtb/sprint-gts-1.0-24v- 1400 RON - acest model, din cate vad pe site-ul producatorului furcii, are reglare

Merita sa mai pun 100 lei pentru modelul de 1400? 

Multumesc!

Si asa 1300 ron mi se pare mult pt o bicicleta de timp liber.

Eu ti-as recomanda cea mai simpla si ieftina bicicleta, asta: Bicicletă Kemmel Negru Bărbaţi B'TWIN, o gasesti pe site.

Numai bine!

Adrian

Si asa 1300 ron mi se pare mult pt o bicicleta de timp liber.

Eu ti-as recomanda cea mai simpla si ieftina bicicleta, asta: Bicicletă Kemmel Negru Bărbaţi B'TWIN, o gasesti pe site.

Numai bine!

Adrian

Am zis sa iau ceva cu frane pe disc si sa-mi placa. Oricum nu am de gand sa iau alta in urmatorii ani.

Nu si nu!

Ramai la RR500.

Am inteles. O sa ma duc acum pana in Decathlon sa testez rr500. 

Plusuri:

- rr500 are 8 viteze pe caseta

- furca e cam varza pe ambele, insa pare varza regala pe rr500; parerea mea e ca reglajele is degeaba la ambele

- SRAM are precizie mai mare si e util cand ai de a face cu piese entry level care se deregleaza usor; o dereglare de 2 mm la SRAM te penalizeaza mai putin decat o dereglare de 2 mm la Shimano

- vei gasi mai usor frane/roti/anvelope noi sau SH ca sa faci upgradeuri ulterioare

Alte considerente: 

- franele pe disc mecanice is slabe la ambele, daca gaseam undeva un model ti-as fi recomandat VBrake

Am fost la Decathlon si nu mai au L, au doar S, M, XL. Tipul de acolo mi-a spus ca M e prea mica pt mine si ca o sa ma doara spatele de la ea. Pe site la ei M inseamna 1.65- 1.75m, iar eu am 1.73-74. Nici in alte magazine din tara nu mai au marimea L. In alte magazine de profil mi-au zis ca mie imi trebuie cadru de 17", ale carui limite sunt mai mici de 1.65- 1.75m. Habar n-am ce sa fac.

Poti sa iei M fara nici o grija. Baietii de la decathlon sunt total pe langa subiectul biciclete.

• Upvote 1

Multumesc tuturor pentru sfaturi si raspunsuri! Maine o sa ma duc sa cumpar Rockrider 500, marimea M.  :rolleyes:

O ultima intrebare. De bicicicletele la mana a doua ce parere aveti? Sh la vreo 1300 RON.

numai de la cineva care e mecanic bun, altfel risti sa ai defecte nedescoperite de proprietarul anterior.

Numai bine!

Adrian

Asta cu razganditul la biciclete e un pic tricky, pentru ca in politica de retur scrie clar ca poti solicita retur DOAR daca produsul este nou. Si apoi din moment ce ai plecat cu bita din magazin si are urme de folosinta pe cauciuc, nu ti-l mai schimba nimeni. Am patit eu recent, sunt in schimb de mailuri cu ei, dar nu am sperante.

Tu ți-ai făcut cont numai ca să te plângi că nu-ți ia Decathlon-ul înapoi bicicleta birjărită o săptămână? 

• Upvote 1

Tu ți-ai făcut cont numai ca să te plângi că nu-ți ia Decathlon-ul înapoi bicicleta birjărită o săptămână? 

Nu, insa o sa zic de fiecare data cand am ocazia.

• Upvote 1

Dacă ieși des din casă cu bicicleta, ia ceva cât mai bun. Dacă ieși de 2, 3 ori pe lună, și SH de 5-600 lei e mai mult decât satisfăcător. Eu personal m-am înțeles mai bine cu un Sprint din ăsta cu roți 27.5 decît un RockRider cu echiparea amintită undeva mai sus pe 26 ce-i drept. Dar n-am depășit 50km cu Sprint-ul și 100 Cu RR-ul deci nu se pune. Mai ales dacă ai ocazia, ia și le probează și fă o judecată obiectivă. Ia în calcul și spatele, și confortul, nu doar echiparea.