Axe

Nu aruncati banii pe suporti speciali pentru bicicleta!

Recommended Posts

Bicicleta poate fi prinsa la fel de bine si fara suport special, doar pe barele transversale, am facut mii de km astfel fara probleme !

Iata metoda: se intoarce bicicleta cu rotile in sus si se pozitioneaza cu bara ghidonului pe una din barele transversale si cu saua pe cealalta. Apoi se leaga cu corzi elastice de fiecare manson si de sa(aveti deci nevoie de 3 corzi pt fiecare bicicleta). Daca dati 5-6 ture de coarda pe fiecare manson forta adunata este de aprox. 100kg. Aveti deci trei puncte de prindere(foarte stabil) in fiecare cate 100kg, rezulta 300kg forta de prindere, simplu nu ? Poate voi pune si niste poze pt cei ce nu au inteles, daca nu am fost eu suficient de explicit. Se prinde deci rapid, se desface rapid si nu costa nimic !:mrgreen: Poate voi fi asasinat de vanzatorii de suporti !?:eek:

Poate voi fi asasinat de vanzatorii de suporti !?:eek:

nu cred ca e cazul, te scapa producatorii si vanzatorii de suporti, dar la unele modele de frane hidraulice vei avea surpriza ca dupa ce repui pe roti bicicleta sa nu mai ai frana o perioada iar inaintea unui concurs acest lucru ar fi chiar nasol.

Al doilea lucru neplacut e urma ce ramane pe sea dupa ce o tii asa stransa cateva ore, vorbesc din experienta

in mod normal, sistemul de franare hidraulic este unul inchis si nu ar trebui sa patesti asa ceva iar urma de pe sa dispare calarita:oops: pe cand urma de la prinderea suportului pe cadru dispare doar la revopsire:eek:

Hai mai cum naiba nu ai inteles ?

Se pune cu rotile in sus, asta-i esentialul, restul procedeului l-am descris mai sus !

Ai deci trei puncte in care legi cu corzi elastice: mansoanele si saua ! Sta chiar mai bune si mai sigur decat in orice suport.

L.E. La cursiera legi chiar de ergopowere, acolo unde tii mana cand franezi.

axe lasa oamenii sa isi cumpere suporturi de biciclete :). E mai sigur.

Si eu am facut mii de km cu improvizatii gen scotch, sarma si corzi elastice si sincer cel mai linistit sunt cand am bicicleta prinsa in ceva destinat scopului de a fixa bicileta cat mai bine, cand stiu ca nu se poate slabi nimic si nu se poate misca.

Eu nu am pomenit nimic de scotch, am probat metoda mult si bine cu cate doua biciclete, asa ca am zis sa nu mai arunce lumea cu banii aiurea

Esti cumva vanzator de suporti sau ai tangente cu afacerea asta ?!:cool:

Comparand metoda descrisa cu cea cu care un piton isi sufoca prada, acum au spus la televizor cum ca forta de strangere a sarpelui ajunge la 4tone !!!:eek: Acum am fost convingator ?:confused:

@axe

Nu am nimic impotriva faptului ca tu iti legi bicicleta cu banda scotch pe barile transversale. Din partea mea o poti fixa si in cuie pe haion si tot la fel de egal imi este.

Acum noi despre ce discutam? Despre faptul ca tu ai descoperit banda scotch si noi astia care avem suport de bicicleta suntem mai fraieri ca am aruncat cu banii?

Bicicleta poate fi transportata si in masina. Poate fi creat un dispozitiv rudimentar cu ajutorul caruia se prinde furca fata si cu o curea se fixeaza roata spate. Solutiile acestea se utilizau cand nu stia nici dracu de Thulle prin tarisoara asta.

Din fericire pentru cei care produc suporturi de bicicleta exista persoane comode care prefera sa dea 200 Ron odata in viata si sa isi puna bicicleta pe masina in 30 de secunde.

Daca tu vrei sa stai o jumatate de ora, sa legi ghidonul cu scotch si sa il ancorezi cu niste corzi, este problema ta.

Si apropo...cred ca avmasi a mers destul de mult timp cu bicicletele legate asa cum spui tu (daca ma lupt putin gasesc ceva poze pe forum). tu ai utilizat un suport adevarat in cariera ta?

Edited by Ovidiu
  • Upvote 1

Citeste cu atentie inainte sa dai cu pietre, repet: nu eu am pomenit de scotch(scoci) sau cum vrei sa-i spui !!!

Iar prinderea dureaza 1 minut, nici pe suport nu o pui mai repede, sa fim seriosi

Nu in ultimul rand, un suport bun costa min. 3mil., daca ai doua, au o valoare de 6mil. ceea ce te face o posibila victima(tinta) a hotilor, adaugand si pretul barelor transversale( ca daca le ia, le ia cu totul ).

Edited by Axe

Pai nu am dat cu pietre. Tu esti cel care sustine ca cei care isi cumpara suporti de bicicleta "arunca banii".

Din punctul meu de vedere postul tau putea fi prezentat in forma "Exista o varianta mai ieftina, mai simpla si destul de sigura".

Sistemul prezentat de tine este de un "romanism clasic", pe varianta "lasa ba ca merge si asa". A spune ca arunci banii cand cumperi un suport de bicicleta este sinonim cu a spune ca arunci cu banii cand cumperi o alta bicicleta decat DHS (ca doar tot doua roti are si aia).

Pai nu am dat cu pietre. Tu esti cel care sustine ca cei care isi cumpara suporti de bicicleta "arunca banii".

quote]

No,no,no, tu esti cel care posteaza aiurea aici fara sa citeasca cu atentie si afirmi ca am zis eu ca folosesc scotch pt prindere, "esti intr-o grava eroare":eek: vorba lui dom' Prigoana !

Si in plus eu stiu ca nu compari un dhs cu un cannondale , sac !

Pt a termina discutia in contradictoriu, iti pun o intrebare simpla : dupa ce ai achizitionat bare si suporti pe care ai dat in total1200-1500ron, poti dormi linistit cu ele pe masina sau le dai jos seara ? :eek::)))))))))

Edited by Axe

Ca sa fi si tu linistit poti face abstractie de cuvantul scotch sau poti pune in locul lui termenul "benzi elastice"

Suportul meu de bicicleta a stat saptamani intregi pe masina, in fata blocului.

Si nu vorbesc doar de cel care se incuie si nu il poti da jos daca nu ai cheie. A stat pe masina si suportul care se prinde doar in surub si piulita.

Bine...eu traiesc in Timisoara si in Sibiu. Nu stau in frumoasa capitala.

Cand iei decizia de a cumpara ceva, iei in considerare toate aspectele, se fura pana si antene pe surub care costa 15ron asa ca ce sa mai vorbim ?!

Iar barele transversale cu fixare pe marginea usii, chiar si cele cu cheie, daca le fortezi ies chiar din prindere asa ca, socotiti si singuri.

Eu am luat toate astea in calcul si da, am adoptat o varianta romaneasca, nu-i nici o rusine. Daca nu stiati prostii aia de occidentali arunca masinile de spalat vase(cica sunt stricate) atunci cand se infunda filtrul. Vine romanasul, scoate filtrul il spala, si dupa ce a dat pe ea 10E(sau moca-termen romanesc), o vinde cu 2-300. Acu iar intrebare: e bine sa te pricepi putin din toate si sa improvizezi ?;-)

Nu stau in frumoasa capitala.

bre, io stau in frumoasa capitala. si din ziua in care am reusit sa pun suportul pe masina, adica undeva in iulie, barile stau acolo. si sincer, dorm foarte foarte relaxat. Unde mai pui ca am si avantajul de a imi vedea masina mai repede in parcari prin hipermarketuri :D

singurul bai ii ca nu pot sa pun metebeul pe suportul ala :(, asa ca s-ar putea sa folosesc si versiunea axe

daca ai totusi suport , nu intra mtb-ul ?!!!

@axe

nu stiu daca e chiar asa cu barele transversale. exista tot felul de sisteme unele mai ieftine, altele mai scumpe. Daca folosesti unele foarte ieftine ce au si componente de plastic e posibil ca in mers sa-ti pierzi bicicleta daca prinzi un vant lateral ceva mai puternic...

cele mai scumpe sunt mult mai sigure si nu cred ca le poti da jos prin simpla fortare, cel putin nu fara sa deteriorezi si plafonul masinii...

legat de hoti, la urma urmei nu cred ca exista vreun sistem de prindere de care sa fi sigur 100%..., dar oare sistemul tau cu bicicleta legata cu benzi elastice este mai sigur decat unul scump care se incuie cu cheia?

din experienta mea barele transversale sunt mai scumpe decat suportul de bicicleta, si barele transversale trebuie sa fie rezistente indiferent cum prinzi bicicleta.

Pai daca este sa vorbim de componente bunicele, avem asa :

bare transversale 80E

capete prindere 70E

suport bicicleta 80E, x2 160E

Deci tot echipamentul pt doua biciclete este 310E iar eu iti spun ca daca tragi bine de sistemul cu prindere intre plafon si usa(cel cu gheara) il poti smulge chiar daca este thule. Nu vorbim aici de cel cu fixare pe surub in santul de pe plafon.

Dacă tu vrei aşa:

Imagine postată

te anunţ că la multe maşini barele transversale se pot monta în poziţii fixe care de obicei nu corespund dimensiunilor bicicletelor.

Şi ce faci dacă ai de cărat 2 biciclete de dimensiuni diferite?

Un suport ieftin e vreo 10€ totuşi, asta e soluţia pentru săraci. Legatul cu coardă elastică e foarte deficitar, eventual aş folosi chingi cu mecanism de strângere, dar 3 din alea costă cât un suport.

Pai daca este sa vorbim de componente bunicele, avem asa :

bare transversale 80E

capete prindere 70E

suport bicicleta 80E, x2 160E

Deci tot echipamentul pt doua biciclete este 310E iar eu iti spun ca daca tragi bine de sistemul cu prindere intre plafon si usa(cel cu gheara) il poti smulge chiar daca este thule. Nu vorbim aici de cel cu fixare pe surub in santul de pe plafon.

Asa e, costa ceva, si anume acei 2x 80 (90 etc .... ) E in plus fata de sistemul cu scoci (da, n-ai zis tu de scoci, dar imi place mie cum suna :( )

Dar judeca putin, daca vine cineva si smulge barele transversale ... pe alea is prinse 2 suporti, deci va avea de manuit un ditai sistemul de bare transversale cu suporti pe ele. Care suporti se inchid cu cheie, deci nu-s usor de demontat de pe bare

Mai e varianta in care vine cu flexul si le decupeaza, dar .... in cazul asta poti sa te temi la fel de bine ca iti face o decapotabila din masina.

Deci, daca folosesti suporti si lasi bicicletele pe el peste noapte, e totusi mai sigur decat sistemul cu scoci ( :D )

Iar daca nu lasi bicicletele peste noapte ... e greu de crezut ca iti fura barele + suportii fara sa le strice, si daca le-a stricat, la ce bun ca le-a mai furat, cine mai da bani pe ele???

Plusul la suporti e fiabilitatea lor, versatilitatea (nu-ti strica seaua, poti sa le montezi si daca distanta dintre bare e altfel decat vrea bicicleta ta, etc), si rapiditatea cu care pui / scoti o bicicleta din ele.

Plusul variantei celeilalte (nu mai zic varianta cu scoci, ca sa nu deranjeze exprimarea ) e ca e mai ieftin si atat. Si ca trebe sa mai ai grija sa nu-ti zgarii nimic, dar asta nu mai stiu daca trebuia pul la plusuri sau la minusuri.

Dacă tu vrei aşa:

Imagine postată

te anunţ că la multe maşini barele transversale se pot monta în poziţii fixe care de obicei nu corespund dimensiunilor bicicletelor.

Şi ce faci dacă ai de cărat 2 biciclete de dimensiuni diferite?

Un suport ieftin e vreo 10€ totuşi, asta e soluţia pentru săraci. Legatul cu coardă elastică e foarte deficitar, eventual aş folosi chingi cu mecanism de strângere, dar 3 din alea costă cât un suport.

Corect, o observatie subtila, bravo, daca sunt prea departati ai o problema daca sunt mai apropiati pui bicla putin oblic. Eu nu am zis ca solutia este un panaceu universal dar sper ca ajuta multora.

Oricum am observat ca indiferent de model distanta intre sa si mansoane este cam aceeasi, am pus si bmx, si , surpriza era chiar mai lung decat ciclocross-ul.

Edited by Axe

nasoala faza cu agatatul bicicletei in tavan

am patit si eu la intrarea in garaj, am uitat ca aveam bita pusa pe suport si am facut varza furca ...

mare grija la cap!

Prietene, topicul asta a fost acu' 5 ani ... multumim pentru grija ...

• Upvote 4