Axe

Nu aruncati banii pe suporti speciali pentru bicicleta!

Recommended Posts

cum s-a dus temperatura peste 0 grade si s-a dezghetatpamantul, cum a inceput lumea sa sape si sa dezgroape :)

• Upvote 2

Lasati-l ca e nou si nu a observat.

Cateodata prinde bine o dezgropaciune, lucrurile care nu se vad se uita!

De la banala şufa, la stanga din ţeava, conform reglementarilor CE orice se ataseaza la un vehicul trebuie sa aiba certificarile necesare si terminand cu RAR sau autoritatea specifica oricarei tari.

Mai tineti minte carligele de remorca din targ facute pentru Dacia? Nici o masina nu ia RAR cu o astfel de bazaconie atarnata de ea, indiferent ca poate trage o casa sau ca se rupe sasiul inaintea ei.

Ma indoiesc ca cele recomandate in postul initial au vreo certificare, sau poate vreuna scrisa de mana.

Oricum, cine vrea sa depasesca granitele cu o astfel de montare in speranta ca va face ''mii de km'' sa aiba copilot ca-si va pierde permisul sigur, daca nu cumva si certificatul de inmatriculare. :)

Nu m-ar mira ca si in Romania sa ai probleme cu Politia Rutiera daca iesi pe strada recomandarea din primul post.

Daca reusesti sa "rastorni" bicla pe plafon si sa o prinzi bine ( cu siguranta se zgarie ceva pe plafon) , nu ai probleme , dar la prinderea inversa fara acei suporti cu siguranta atrage atentia . Este de ajuns sa iei o creanga pe undeva si se poate intampla ceva nasol de genul zgariere + infundare plafon , pana la spargere luneta / parbriz . Eu sunt sigur ca nu a fost testata metoda cu franare de urgenta si cu manevra "elanului" . Persoanal prefer sa desfac rotile si restul bag in portbagaj si singurele probleme care pot aparea sunt la reglarea franei , dar poti merge asa mii de km si nimeni nu are ce sa-ti spuna , ca sa nu spun ca nu au cum sa-ti fure bicla/biclele .

E adevarat ca topicul se doreste unul de "ajutor" si poate ca pe distante mici este de ajutor , dar pentru multi care sunt mai atehnici ... este f. periculos .

Eugen, mie mi-au spart masina tocmai ptr a-mi lua o bicla dinauntru, demontata si bagata in portbagaj dupa cum zici tu. 

Deci nu te baza pe faptul ca daca e inauntru e mai protejata :) 

- un filmulet despre problemele unor solutii de prindere ieftine , DAR care le gasiti in magazine ;

- personal tot la suport de hayon ma gandesc , dar nu pe cuiul de remorcare, ca nu am.

Pana la urma stii ca ai ceva in plus si mergi mai incet, DAR in situatii de risc, in cel mai rau caz, ramai fara luneta si nu omori pe nimeni. In situatiile suportilor de hayon, sa nu uitam totusi ca acel filmulet dat de colegul este facut cu cele mai calitative produse ale lor si probabil cele mai usoare bicle. Daca pui niste DHS-uri de 17 kg din Cora ... dai dublu pe suporti, altfel iei cei mai ieftini, de 50 ron si patesti ca in filmuletul pus de mine, adica nu rezista suportul . 

Shine eu o data eram sa o patesc si de atunci imi pun folie, initial am avut ilegala (am montat-o singur, cumparata din targ cu 20 ron), iar de anul trecut legala (mi-am rupt 300 ron de la gura), maxim inchisa si fata (15%) si spate (85%) si crede-ma ca nu se vede NIMIC in masina, nici macar foi albe de hartie lasate pe bacheta spate.

Oricum vara pe caldura se vede imediat diferenta si intre 50% si 85% folie, iar intre o masina cu si fara folie este imensa diferenta de temp fara ajutor de ventilatie. Eu oricum nu suport sa mi se vada in masina nimic :D. Nu am avut NICIODATA masina zgariata/lovita din cauza vizibilitatii, dar poate aici mai conteaza si experienta.

Eu parchez la nevoie si ca TIR-ul, adica numai cu ajutorul oglinzilor exterioare.

Eu am auzit si de cazuri in care s-au furat biclele de pe masina si chiar suportii goi de pe masina ... asa ca o siguranta mai mare ca in interior oricum nu ai. Daca nu ai bani de dat pe folie, macar niste perdelute negre , cat mai mari tot poti pune (10-15 ron setul).

Daca spui ca bicla era desfacuta si bagata in portbagaj, masina era cea din avatarul tau si nu ai nimic pus pe geamurile spate de la portbagaj si nici pe luneta si nici rabatarea de la portbagaj ... apai aia e chiar invitatie pentru ORICE ai in portbagaj . Eu de obicei vb de masinile sedan , unde nu se vede nimic direct in portbagaj, dar iti garantez ca daca ai fi avut folie pe spate NU se vede nimic.

@ Road_racer

Fara suparare si fara intentie de polemica.

Ceea ce se vede in poza pusa de tine este o "tiganie" care merge folosita fie pe distante scurte, fie in caz de urgenta (defect suport sau altceva).

Sa mergi sute sau mii de km cu bicicleta astfel transportata cred ca iese din discutie.

Pe langa faptul ca aproape sigur se zgaraie masina si/sau bicileta, ce faci daca incepe ploaia?

Sau unde mai pui restul bagajelor?

In plus, cred ca in multe tari s-ar putea sa ai probleme cu Politia Rutiera in cazul in care apari cu asa ceva pe strada.

• Upvote 2

In plus, cred ca in multe tari s-ar putea sa ai probleme cu Politia Rutiera in cazul in care apari cu asa ceva pe strada.

Inclusiv la noi era o prevedere referitoare la obiectele care depasesc perimetrul masinii.

Daca iei postul in serios e o "tiganie". Eu cred ca postul lui a fost o ironie la postul lui marius_eugen.

Cum n-am suport de masina, cand merg cu masina, scot rotile, saua, si intra lejer in portbagajul spate cu usa inchisa. Si loc de o geanta este lejer.