Sign in to follow this  
Danyutz

Protectie bicicleta in timpul transportului

Recommended Posts

Salutare, am cateva drumuri mai lungi de strabatut si imi plasez bicicleta pe suportul de plafon. Cum e vara, vor fi si goange ce se lipesc de bicicleta.

Voi cum faceti sa protejati bicicleta? O solutie ar fi folie de plastic, pusa pe partile care iau contact in timpul mersului.

Multumesc!

Daca o iei sa te dai, nu prea conteaza goangele, eu personal nu am vazut nici una pe ea niciodata... In schimp ploaia ma speria...

@Danyutz

Slabeste suruburile de la pipa, aliniaza ghidonul paralele cu cadrul, apoi strange suburile de la pipa (ca sa nu le pierzi).

Si da saua jos.

Pe langa faptul ca ajuta intr-o oarecare masura la aerodinamica, nici nu vei avea prea multe inseste moarte pe ghidon.

Sau, daca ai bani de dat, exista o husa speciala care acopera ghidonul si saua. Nu stiu cat costa,

@mumus

De ce te sperie ploaia?

Si bratele furcii sunt bombardate(sunt sanse sa fir atacat teflonul, insa prea mici cred)... insa cu niste tipla, ar trebui sa fie ok. 

Ma sperie ploaia, ca rugineste una alta.... :)

• Upvote 1

Cea mai periculoasa este apa ce intra in shiftere, si in furca.

Am un SSP facut pe un cadru reconditionat cu o vopsea proaspata, nu prea imi place ideea de a se murdari .. cu nimic. Ideea lui @@gibonu suna bine, o sa incerc. Ideea este ca plec de la SB pana la mare.

Pune 2 saci mari de gunoi peste.

Sau infasori cu folie ptr zugraveli partile esentiale.

@Danyutz

Daca este chiar asa de mare problema cu insectele pe vopsea, incearca cu niste folie alimentara, cu care sa acoperi furca, cadrul, etc.

S-ar putea sa fie ceva chinuiala cand o dai jos, insa asta macar sta lipita de bicicleta.

Daca te ajuta cu ceva, bicicleta mea (luata in 2008) nu a patit nimic.

Si am carat-o pe masina peste 10.000 km, prin RO si alte tari, pe soare si pe ploaie.

Pune 2 saci mari de gunoi peste.

Nu cred ca este cea mai buna idee.

Doar imi inchipui cum ar flutura cei doi saci (oricat de bine i-ai lega cu sfoara / banda adeziva) pe masina, la peste 100 km/h. 

Ma gandeam si eu la zgomotul produs :)

Pune 2 saci mari de gunoi peste

Eu am pus peste manetele de frână si shiftere. De la Valenii de Munte până în București am ajuns cu ei "operă de artă". Zeci de franjuri, iar manetele... in pielea goală.

Decat sa muncesti in fel si chip ca sa protejezi, mai bine nu faci nimic si mergi un pic mai incet. Timpul pierdut va fi tot ala dar cu rezultatate mai sigure, adica musculite mai putine si mai putin lipite care se curata usor. Eu pufai un pic de detergent auto, las putin sa actioneze, apoi cu un burete cu apa le dau jos imediat. Si asa vei avea si un consum de carburant ceva mai mic. Eu merg maxim cu 100/ora cu biciclete sus. La drumuri mai lungi, o bicicleta o bag in masina intr-o husa. Husa de protectie de ghidon de care s-a amintit mai sus e ca o mica parasuta. Apa de ploaie cam spala lantul, e bine de uns dupa ploaie. Am mai vazut si biciclete puse sus invers, cu spatele in fata, dar nu stiu cat ajuta.

Eu mereu una o pun invers, dar nici una nu se murdareste, nici eu nu merg tare cu ele sus.