diorgulescu

Transfagarasanul pe roti cramponate, cu cazare la cort

Recommended Posts

Felicitari, frumos povestit.

• Upvote 1

Felicitari!

Foarte frumoasa portiunea dintre Zarnesti si Cartisoara, peisaje frumoase, fara trafic, asfalt bun.

Nu-i chiar asa de speriat satul Valcelele, dar e bine sa fiti cu ochi-n patru, eu am trecut de multe ori, mai bine lasati de la voi, decat sa ti-i pui in cap.

Mai mereu e masina de Politie oprita cand la o casa, cand la alta, deci nu lipseste.

Daca nu va grabiti, mai bine ocoliti pe unde a scris diorgulescu dar cu o deviatie pentru a merge pe un drum mai bun si mai putin circulat.

Din Curtea de Arges o luati spre Campulung, treceti de Valea Iasului, apoi dreapta spre Merisani, trecand prin Valsanesti-Stroesti-Malureni,

iar inainte cu vreo 200m de intrarea pe DN73c (la bariera de la Merisani) faceti stanga spre Galasesti - Budeasa - Pitesti.

• Upvote 2

@@mihaibad69

Da, acea deviere merita din plin daca ai timp ;). Cat despre Valcelele, poate am exagerat nitel. Nu e ca Sintestiul de langa Bucuresti, dar intr-adevar mi-a lasat impresia ca e bine sa fii in garda.

@@sopinel

Multumiri :D

Da, bucata dintre Zarnesti si Cartisoara merita mult mai multa atentie (chiar dinspre Poiana Marului, as zice). Intr-o alta tura mai "calma" trebuie sa acord vreme locurilor/obiectivelor. De data asta, tinta era Transfagarasanul, asa ca nu am zabovit.

Foarte frumoasa tura! Am comis-o si eu, dar sunt asa de fiert de caldura ca nu am apucat sa fac povestea.

Am vizitat, apropo, Sinca Ceche (sincaveche.ro), foarte frumoasa, si as mai fi vrut si altele, pe bucata Predeal - Cartisoara, dar intuitia a zis nu.

Am adunat 135 km, prima zi, cu niscai devieri, apoi cazare Cartisoara, apoi Transfagarasan, apoi cazare la Cetatea Poienari, vizitat Curtea de Arges cu manastirea, apoi pe frumosul traseu ocolitor spre Pitesti prin Iasii de Sus pana in Maracineni si apoi Pitesti! Termometrul de la bicla arata joi 52 de grade fara viteza - cand savuram una din nenumaratele beri - si 42 de grade in viteza. "O fost fain din tăt!" Baie de soare si baie de bere!

Concluzii?

E pacat sa spargi doar zile de heirup pentruTransfagarasan, cand mai sunt atatea de vazut si prilejuri de relaxare etc.

Da, bucata dintre Zarnesti si Cartisoara merita mult mai multa atentie (chiar dinspre Poiana Marului, as zice). Intr-o alta tura mai "calma" trebuie sa acord vreme locurilor/obiectivelor. De data asta, tinta era Transfagarasanul, asa ca nu am zabovit.

E pacat sa spargi doar zile de heirup ptr Transfag, cand mai sunt atatea de vazut si prilejuri de relaxare etc.

Sunt total de acord. Timp sa ai sa faci asa de fiecare data :).

Luni dimineata trebuia sa fim la birou(ri). Fapt ce a dus la o tura mai de antrenament, ceea ce nu-i deloc rau.

Iar zilele de concediu sunt intotdeauna insuficiente pentru tot ce-ti propui intr-un an.  :-

• Upvote 1

Gibonii s-au retras si au demarat nervosi.

Nu toti gibonii vor sa bata biciclisti.

Ca sugestie, in situatiile precum cea descrisa de tine, e bine sa injuri in gand si sa continui alergarea. 

Pe langa faptul ca ei sunt mai multi, risti sa iti iei vreo ranga-n gura sau ceva similar si chiar nu are rost.

Cu meseriasii din categoria "scandalul e viata mea" nu are rost sa interactionezi.

Nu in ultimul rand, interesant tura si multmesc pentru poveste.

@@gibonu

Chiar ma intrebam :D

Asa este, tacerea/ignorarea e cea mai inteligenta/sanatoasa optiune. M-am convins, din nou.

@@mihaibad69

Da, acea deviere merita din plin daca ai timp ;). (...)

Daca ai timp si treci prin Malureni - Valsanesti, merita sa o tii in nord spre Bradetu iar de acolo iesi direct la Vidraru in cam 20km. Pana in Bradetu ai asfalt, dupa care, drumul este de macadam insa se poate face destul de lejer cu o bicla de trekking. Peisajul - face toti banii si efortul depus.

• Upvote 1

tacerea/ignorarea e cea mai inteligenta/sanatoasa optiune

Anul asta, pe 1 Mai, la iesirea din Titu, un meserias (pasager intr-o Dacie Papuc) s-a gandit sa se faca remarcat cu urarea "Imi bag p..a in palaria ta".

Ca eu imi vedeam de drumul meu si nu l-am incurcat cu nimic nu conteaza.

Insa pana acum, cea mai tare (desi nu are legatura cu bicicleta):

Anul trecut, prin august, intr-o duminica pe la pranz m-am oprit sa alimentez la Petrom-ul de la intrarea in Oltenita.

Benzinaria are 6 pompe de alimentare si bineinteles ca era singurul client la ora respectiva.

Motiv pentru care nu m-am miscat cu viteza luminii prin magazinul benzinarie si am intarziat vreo 15 secunde ca sa iau si o sticla de apa.

Suficient pentru ca atunci cand am iesit din magazinul benzinarie sa gasesc un meserias (intr-un Logan rosu) care claxona extrem de furios la pompa la care tocmai alimentasem.

Cand i-am spus ca mai sunt inca 5 pompe libere, omu' a inceput sa urle ca acolo este pompa unde alimenteaza el de obicei.

Iar nevasta omului, genul florareasa pusa tot timpul pe scandal se pregatea sa intervina.

Cand am vazut cu cine am placerea, i-am lasat in pace si am plecat.

Scuze pentru off-topic, insa cu astfel de oameni nu are rost sa interactionezi, indiferent de mijlocul de transport pe care il folosesti in acel moment,

• Upvote 2

@@Poseidon

O sugestie foarte frumoasa, multam!

@@gibonu

Mda...fel si fel de oameni. Intr-adevar nu are rost te cobori la nivelul lor.

• Upvote 1

Daca ai timp si treci prin Malureni - Valsanesti, merita sa o tii in nord spre Bradetu iar de acolo iesi direct la Vidraru in cam 20km. Pana in Bradetu ai asfalt, dupa care, drumul este de macadam insa se poate face destul de lejer cu o bicla de trekking. Peisajul - face toti banii si efortul depus.

Este o portiune mai lunga cu asfalt. Am facut traseul anul trecut: http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/16376-slatina-pe-mtb/page-5#entry667218

Povestea asta imi aduce aminte de tura facuta pe un traseu foarte similar, pe drum spre intalnirea ciclism.ro 2011. :)
Pe 28 iulie inca nu eram sigur daca o sa ajung pe Trans, neavand nici un partener cert. Seara am fost sunat de @@cerbul10, care m-a intrebat ce planuri am.
Bineinteles ca am prezentat planul.

A doua zi dimineata, vineri 29 iulie, coboram in gara Predeal din IR1745, pe atunci cu vagon de biciclete, si urma sa sa ne indreptam spre Cartisoara via Rasnov - Poiana Marului - Fagaras.

PICT1711.JPG

Soseaua Predeal - Izvorul Rece - Rasnov fusese recent asfaltata.

PICT1716.JPG

Am parcurs cat mai repede bucata de European pana in Zarnesti, in compania lui @@savuts si a prietenilor sai.

PICT1720.JPG

Dupa care dinsii au continuat, iar noi am facut un popas la o terasa in Zarnesti, urmand sa ne angajam la randu-ne in scurta catarare spre pasul Poiana Marului.

PICT1729.JPG

Cei 2 parteneri de tura, @@cerbul10 (prof de mate, om serios :D ) si subsemnatul.

PICT1735.JPG

PICT1737.JPG

Luasem orasanca la plimbare, ca hibrida albastra era "accidentata".
Dupa iesirea din Sinca Veche nu am ales drumul pe sub munte, ci ne-am indreptat spre Sercaia, ca sa continuam pe DN1.
Decizia a avut partea ei buna, pentru ca pe la Voila a inceput sa ploua tare. Adapostiti pe terasa Hanului Arcasului, ne-am facut un plan rapid: am dat fuga la gara cand ploaia se oprise nitel si am luat un personal-sageata pana la Carta. Deja ploaia se oprise si am ajuns uscati la Cartisoara, la gazda cu care deja aranjase Laurentiu.

Am facut o vizita in tabara, era deja lume cu corturile.

PICT1750.JPG

Ne-am intors la casa gazdei. Aici am fost martori la viata normala "de la tara" (adus vitele de la pasune, hranit animalele si pasarile din batatura) si apoi am fost ospatati cu bunatati locale gatite "la disc", precedate si incheiate de un paharel de apa locala de foc.  :)>-
Cartofi prajiti (slana si carnatii fusesera deja luate in momentul pozei) plus, salata din rosii proaspete de gradina, castraveti, ceapa.

PICT1780.JPG

PICT1755.JPG

A doua zi dimineata toata lumea se aduna in centrul satului sa mearga la "defilare".

PICT1788.JPG

Am ajuns in tabara si am asteptat startul.

PICT1802.JPG

Care s-a dat pe la 11, in compania catorva nori plutind pe deasupra capetelor noastre. Totusi am ajuns la Balea Cascada fara sa ne ploua.

IMG_3272.JPG

PICT1814.JPG

PICT1836.JPG

PICT1827.JPG

PICT1840.JPG

Aici am stat cam mult si m-am lungit la o ciorba, la o bere. Iar norii aia care se vad deasupra au inceput sa-si faca de cap. Adica a inceput o ploaie de mai mare dragul. N-am urcat mai sus ci mi-am dat drumul la vale (trebuia sa ajung acasa sambata seara, ca aveam planuri pt duminica). Deja in Cartisoara mai aveam doar un pic de frana pe fata, spatele nu mai raspundea demult. :)

Am trecut pe la gazda noastra si am facut un dus, mi-am stors hainele si le-am schimbat. Cu hainele cu care ma prinsese ploaia, daca puneam niste esenta de rom si-o cireasa deasupra, puteam lejer sa trec drept savarina bine insiropata. 

Dupa acest episod mi-am continuat drumul spre gara Ucea, de unde m-a preluat IR 1622 (tot dupa o scurta aversa aparuta din senin). Pe atunci drumul secundar catre gara nu fusese reparat, iar ploaia ascunsese toate gropile. Nu-i nimic, le-am "gasit" eu, cu ajutorul rotilor.  B-(

In concluzie, @@diorgulescu - subscriu la varianta cu trenul pana la Predeal si apoi continuarea pe bicicleta pe ruta asta, este un mod foarte bun de a ajunge pe partea nordica a Transului dinspre Bucuresti/Ploiesti (mai ales daca se abordeaza pe sub munte, cum ati facut voi).

Hai noroc!

• Upvote 1

Ehei! Transfagarasan. Ce vremuri! Ce amintiri!

Frumoasa poveste.

@@diorgulescu Foarte interesanta povestea ta. Chiar ma interseaza care este cea mai indicata ruta intre Curtea de Arges si Pitesti. Multumesc.

@@Traveller

Heh, foarte faina evocarea turei! Bravos!

@@iacobdoc

Pai bucata confirmata si de ceilalti colegi de forum (Curtea de Arges - Valea Iasiului - Malureni) pare sa fie numa' buna :D

As adauga ceva, ca o sugestie: cazare + masa la Refugiul Balea Tunel.

TF%20%20TA%20003_zpslk5hdzbr.jpg

balea_zpspadhhbnj.jpg

(2015, August, 7:30AM, 14-15 grade C.)

LE: ...si da, am uitat ceva important: frumoasa tura cat si relatarea, diorgulescu! :)

@@Poseidon

Multam pentru pontul cu refugiul. Am trecut pe langa el si arata aproape abandonat :D. Ma surprinde sa vad ca se poate servi si masa acolo. E nevoie de ceva "rezervari" inainte?

In august anul trecut, mai faceau ultimele retusuri (la interior) si nu erau inca "in piata", de aceea parea parasit. Te poti duce si fara rezervare dar e mai bine sa dai un telefon inainte sa treci p-acolo, ca sa nu ai vreo surpriza nedorita (locuri ocupate sau altceva). De refugiu se ocupa un cuplu (sot + sotie), pe domn chemandu-l Emil Badescu (0744.313.207), ambii fiind oameni de nota 10. Au si o pagina de feisbuc unde poti gasi ceva poze, daca te intereseaza. Nu zic mai mult ca sa nu creada lumea ca le fac reclama! :)

• Upvote 3

Multumim de pont, e o "reclama" binevenita! :)

Soseaua Predeal - Izvorul Rece - Rasnov fusese recent asfaltata.

PICT1716.JPG

Am parcurs cat mai repede bucata de European pana in Zarnesti, in compania lui @@savuts si a prietenilor sai.

PICT1720.JPG

Cei 2 parteneri de tura, @@cerbul10 (prof de mate, om serios :D ) si subsemnatul.

PICT1735.JPG

Hai noroc!

Hai noroace!

Îmi permit o mențiune: șoseaua este Predeal - Pârâul Rece - Râșnov (Izvorul Rece este un popas la intrare în Sinaia dinspre Comarnic).

Îmi aduc aminte că atunci v-am deturnat de la traseul vostru prin Râșnov-Zărnești și v-am dus prin Tohanu Nou - Zărnești, însă la întoarcere de pe Transfăgărășan am luat-o noi spre Râșnov și ne-am umplut de spume la ce drum bombardat am avut sub roți.

Eheee, avuserăm doi profi de mate în grupetto și nu s-au dat de gol. Omul meu cu tricou negru și roșu este tot prof de mate, tot om serios, care avea atunci cam 58-59 de ani.

Toate cele bune!

Pârâul Rece, evident. :)

Iar starea asfaltului in zona Rasnov-Zarnesti-Poiana Marului e in continua schimbare, nu stii niciodata cum il gasesti la venirea primaverii...