bogdanch

Upgrade de la Shimano TZ-50

Recommended Posts

Salutare,

Dețin o bicicletă pliabilă DHS 2024 cu 6V, și schimbătorul de spate cam face figuri, deh e de prin 2011. Îmi puteți recomanda un schimbător bunicel care să înlocuiască Shimano TZ-50 + o manetă de schimbător pe stilul revoshift compatibilă cu acel schimbător? Mulțumesc.

Orice schimbator Shimano pana la 9v(inclusiv). De preferat sa aiba si reglaj al tensiunii cablului. Manete pot fi similare cu ce ai acum sau seria MRX de la Sram, sunt vreo 70lei setul.

Odata cu upgrade.ul asta, ar fi mai mult decat indicat sa.i schimbi cabluri si camasile si sa le lubrifiezi cu un ulei subtire inainte de montare.

Am uitat sa intreb..cum se face prinderea schimbatorului pe cadru?

Salut, mulțumesc pentru răspuns. Acesta este sistemul de prindere, nu cunosc denumirea acestui sistem de prindere:

20150807_230938.jpg

20150807_230930.jpg

20150807_230948.jpg

Prindere pe urechea de cadru...parerea mea e ca orice schimbator din zilele noastre se va potrivi fara probleme(in conditiile date mai sus).

Daca ma insel, sa-mi fie cu iertare. :-

schimba in primul rand cabluri-camasi si o sa-si revina si schimbatorul ca prin minune. de data asta mergi la un mecanic care nu pune cablu de schimbator in camasa de frana.

• Upvote 2