jonnie007

Radon vs Canyon

Recommended Posts

Da

• Upvote 3

Eu mi-am luat Radon ZR Team 8.0 LE cu roti de 27,5, adica asta

Ce pot sa spun pana acum este ca sunt multumit de bicicleta. Am avut o problema (rezolvata pe garantie) si anume butonul de blocare a furcii nu a mai functionat.

In afara de asta saua trosneste din cand in cand si e enervant dar inca nu am avut timp sa investighez cauza problemei.

In afara de asta totul este super ok.

Zr team vad ca e mai ieftin la bike disount cu aprox 170 eur... insa nu trimit in Papua-Noua Guinee aka Romania!  

Atat Canyon cat si Radon par tzapene...daca in primavara am luat ceva mai entry level (cannondale trail 7...care s-a dovedit extrem de firava)...acum as vrea sa iau o bicicleta pe care sa am senzatia traita acum vreo 15 ani cand am incalecat un Trek rasat ...si apoi am vorbit singur vreo cateva zile bune! :)    

@ Brooks, eu am un btwin si dupa o utilizare mai intensa aprox. o saptamana a inceput sa scartaie saua cand ma asezam pe ea, sau cand ma ridicam, si cateodata si cand pedalam intr-o anumita pozitie, Rezolvarea rapida si simpla 2-3 fas-uri de spray wd-40 sau ceva similar pe cele doua bare de sub sa.

Numai bine!

Adrian

@ Brooks, eu am un btwin si dupa o utilizare mai intensa aprox. o saptamana a inceput sa scartaie saua cand ma asezam pe ea, sau cand ma ridicam, si cateodata si cand pedalam intr-o anumita pozitie, Rezolvarea rapida si simpla 2-3 fas-uri de spray wd-40 sau ceva similar pe cele doua bare de sub sa.

Numai bine!

Adrian

Merci pentru pont. O sa incerc.

jonnie007, poti sa te uiti si la BULLS. Au niste modele ceva mai frumoase din punct de vedere estetic decat racon si sunt la acelasi nivel de echipare (cu radon si canyon). 

Exista si un magazin prin Sibiu (nu dau nume ca sa nu se considere reclama) care aduce BULLS in Romania.

Brooks....m-am uitat dar vad ca nu au hardtail pe 29

Edited by otsdr

Biciclete BULLS găsești aici

Edited by midan

Salut,

Nu sunt chiar echivalente. Copperhead-ul este full XT, este o mica mare diferenta. De aici si pretul mai mare.

Echivalentul cred ca este Copperheadul 29 Supreme.

aia vad ca are suntour epicon...cele prezentate de mine au reba, respectiv fox nu stiu de care.  o fi ceva de suntour asta?

aia vad ca are suntour epicon...cele prezentate de mine au reba, respectiv fox nu stiu de care.  o fi ceva de suntour asta?

Salut,

Eu nu mi-as face prea mari griji cu suntour epicon-este totusi o furca pe aer pe o bitza de 1000 euro. Noi suntem obisnuiti sa asociem suntourul cu XCM care este cam standard pe bitzele cat de cat de doamne ajuta.

Dar altceva este interesant: pretul.

Radon Team -900 euro in Germania in Romania 4700 lei (1063 euro)

Radon Race -1000 euro in Germania in Romania 5200 lei (1176 euro)

Copperhead-ul 1050 euro in Germania in Romania 4300 lei redus de la 4700 lei (972 euro)

Ii clar ca unii sunt reprezentanta si ceilalti revanzatori, dar oare merita diferenta de bani doar pentru Marca furcii?

Poate te ajuta si ceilalti colegi cu experiente/informatii legate de furca Epicon.

orice ai alege sunt bune, eu as alege copperheadul 29 aratat de tine, ii perfect acela si ii si mai ieftin decat in Germania.

Bafta.

Dacă mai pui întrebări de grădiniță fără să fi căutat măcar o secundă pe Google închid topicul. Oricum ești offtopic, aici fiind vorba de Radon vs. Canyon.

• Upvote 6

Epiconul este o furca foarte reusita si extrem de simplu de servisat acasa, atat timp cat nu ai nevoie de piese de schimb. Poti sa-i schimbi extrem de simplu cursa, vine cu doua/trei pozitii din fabrrica, din 20 in 20mm, dar cu un bughiu de 3mm ti-o poti face exact cat vrei :). Comparativ cu RS as spune ca este ca un Reba cu destinatie mai all-mountain/trail.

https://www.canyon.com/en-ro/mtb/grand-canyon/grand-canyon-al-slx-7-9.html lighioana asta ce impresie va face?   isi merita banii?

Tu chiar vrei sa cumperi ceva sau doar ceri pareri generice cu privire la fiecare bicicleta pe care o gasesti pe site-ul Canyon?

• Upvote 2

majikstone... Doar nu-ti inchipui ca intreb asa de florile marului!    Adevarul e ca am intrebat si de multe biciclete de la Canyon... M-am rezumat strict la gama Grand Canyon 6.9 si SLX!  

Daca nu te intereseaza topicul....nu-l accesa!  

Rea specie ba nene!

Hello!

jonnie, ce raspunsuri speri sa primesti luand pe rand cate un model din oferta?

Canyon are un raport calitate-pret bun, depinde cat iti permiti sa dai si cum intentionezi sa te dai cu ea.

Practic raspunsul va fi de fiecare data "da, e buna". Daca ai ghinion, unii s-ar putea sa adauge clasicul "dar daca mai pui x bani iei modelul y", ceea ce va fi in masura sa te bage in ceata suplimentar.

Vreau sa zic ca nu e cea mai eficienta strategie, daca scopul tau e sa te lamuresti "care e mai buna".

• Upvote 3

Traveller...recomanda-mi o strategie productiva! :)    

Eu ma gandesc ca asta e un forum...unde se intreaba cate ceva si vin sau nu vin si niste raspunsuri...iar din cele care vin, sunt de toate culorile...si mai pertinente si mai putin pertinente!     Da` cand vezi ca apare cate un majik care scrie si el ca sa se afle in treaba...

Si asa nu e mare agitatie pe sectiunea asta de mtb...  nu vad care e deranjul!    

Guest
This topic is now closed to further replies.