bogdanch

Aplicații software utile în Cicloturism

Recommended Posts

Maps.me, Here

(harti off-line, cele mai actualizate si cele mai rapide)

Booking.com

(pentru situatii de urgenta/cazare)

WhatsApp

(no comment)

orice Guide App a zonei pe care o vizitezi  (City Walks, etc....)

(ca sa nu ratezi obiective)

WU

(meteo)

De toate banuiesc ca stii

Cat despre prea multa "planificare" eu zic sa nu faci decat una cat mai "high-level" (buget/zi, unde vei dormi in fiecare noapte) si sa te adaptezi zi de zi la a surprinde cele mai bune lucruri posibile de la calatorie.

L.E. chiar city walks asta are niste trasee de plimbari incluse (tematice) in care ti se propuna o ruta printre mai multe puncte de vizitate, odata ajuns in dreptul lor le poti si bifa ca vizitate. Tampenii. Urmeaza ce vezi cu ochii si mergi pe propria inspiratie, nu pe niste trasee facute de cineva.

• Upvote 1

Maps.ME foarte bună, mai ales că nu consumă așa multă baterie comparativ cu google maps sau orux maps.

Aplicații web utile pentru urmărirea condițiilor meteo cât ești în țară și nu intrii pe roaming (dacă vrei să nu te prindă ploaia/furtuna):

Radar ploaie (delay relativ, aprox 10-30 min): http://www.inmh.ro/images/radarg/index.radar.php

Radar fulgere (realtime): http://www.blitzortung.org/Webpages/index.php?lang=en&page_0=10

Imagini din satelit (delay, aprox 1h): http://sat24.com/eu

• Upvote 1

Toate ca toate, dar cand sunteti un grup si aveti mai multe gadgeturi si aplicatii instalate pe ele, si astea se bat cap in cap... atunci sa va vad! :P  ;))

Nici măcar.. Po' să fii și singur, cu 2-3 gadgeturi și 3-4 softuri... Să vez' atunci :)) :))

• Upvote 1

Sa mai adaug si seria Pocket Guide apps, tot pentru orasele turistice mai importante.

City Walks cu traseele lui recomandate e mult mai eficient cu bicicleta :)

@@gibonu mi-a recomandat sa iau cu mine "brosurile" lonelyplanet dar nu mai sunt sigur daca de ele era vorba. Poate ne reaminteste aici, mai ales ca acele ghiduri sunt scrise pe bune, de calatori adevarati care au testat ce au vizitat, nu au primit comanda sa scrie despre ele contra cost.

In alta ordine de idei, pentru ca probabil in proportie de 99% cicloturistul pleaca la drum cu smartul sau o mini tableta si nu cu un laptop, cred ca un topic interesant la cicloturism ar fi unul dedicat costului internetului in tarile vizitate. Cu roamingul nu faci treaba decat maxim 5 zile, dupa care incepe sa se simta la buzunar.

Tot mai buna este o cartela cu internet sau doar cu internet in tara respectiva.

• Upvote 1

Legat de tarifele de roaming, sunt niște vești bune pentru călători, acestea vor dispărea începând cu anul viitor.

"Roaming fees will already go down on 30 April 2016, when the current retail caps will be replaced by a maximum surcharge of €0.05 per minute for calls, €0.02 for SMSs and €0.05 per megabyte for data."

*tarifele de mai sus sunt tarifele aplicate la interconectările dintre furnizorii de telecomunicație (adică cât facturează VIP Serbia pe Vodafone România pentru traficul trimis în Vodafone), tarifele aplicate de furnizorul de telecomunicații vor fi mai mari dar nu la fel de astronomice ca în prezent.

Sursa: http://tech.eu/brief/eu-roaming-ban-net-neutrality/

L.E. scăderea sar putea să fie progresivă, cum a fost în cazul reglementării tarifelor de interconectare făcută de ANCOM România (0.97 > scăderi intermediare > 0.14).

@gibonu mi-a recomandat sa iau cu mine "brosurile" lonelyplanet dar nu mai sunt sigur daca de ele era vorba. Poate ne reaminteste aici, mai ales ca acele ghiduri sunt scrise pe bune, de calatori adevarati care au testat ce au vizitat, nu au primit comanda sa scrie despre ele contra cost.

Da, despre Lonely Planet este vorba.

Fara pretentia ca am dreptate si ca toata lumea ar trebui sa le cumpere, mi se par cele mai OK ghiduri de calatorie.

Le folosesc de mult timp si pot spune ca informatia oferita este utila, chiar afli lucruri noi din aceste ghiduri. 

In plus, apreciez modul uneori comic/haios in care sunt scrise.

Referitor la cazari, de multe ori am mers pe mana lor (zona ne-turistica a Turciei, unde hotelurile erau prezente pe booking.com) si tot timpul a fost OK.

Si sunt scrise pe bune, de oameni care chiar au fost in locurile pe care le descriu.

Mi-a confirmat un turc, proprietar de pensiune, in Ciprul turcesc acest fapt.

Mi-a spus ca la un moment dat au aparut doi tipi, s-au cazat, au stat o noapte, au platit si au plecat, fara alte amanunte.

Apoi, la aproximativ un an dupa vizita celor doi a vazut ca pensiunea lui a aparut in Lonely Planet si ulterior a fost vizitat de cei doi tipi care i-au confirmat ca ei sunt autori la Lonely Planet.

Prin 2012 o luasera putin razna (BBC-ul fiind atunci actionar majoritar) in sensul ca incepusera sa recomande restaurante cu stele Michelin si hoteluri de 5 stele.

Insa si-au revenit repede.

Marele avantaj pe care il au aceste ghiduri este ca poti cumpara on-line (3 Lire sterline), varianta PDF a capitoului sau capitolelor care te intereseaza, fara sa mai fie nevoie sa cumperi toata cartea.

Concret, daca ma duc doar in Dobrogea, n-am ce face cu capitoul despre Banat.

Cam asa arata cuprinsul cartii RO+BG:

http://shop.lonelyplanet.com/romania/romania-bulgaria-travel-guide-6/

Cam nasol faptul ca RO si BG sunt in aceiasi carte, adica turism cam scazut pe aici, carti care nu prea se cumpara.

Inainte de cartea actuala, RO si BG avea fiecare cartea ei proprie.

Putem face la cicloturims un topic dedicat dedicat "costului internetului in tarile vizitate".

Buna informatia cu Lonely Planet. Multumim!

Cautati pe net si gasiti chiar si 30% reducere. Bafta!

http://openmaps.eu/omphiking

Conține trasee montane cu marcaje.

Informațiile din oraș sunt afișate într-un format grafic mai plăcut. 

La fel ca și open mtb are la bază openstreetmaps. :) 

Imagini din satelit mai de actualitate decât pe google maps(cel puțin pentru orașe) vezi Popești-Leordeni pe google și bing vs cel de pe here.

https://maps.here.com/

Harta e slaba. Nu arata drumuri care exista in realitate (mai noi) si exista pe hartile concurentei (MapBox/OpenStreet).

Nu are curbe de nivel.

Nu se compara cu Ride With GPS, care poseda si OSM, OSM cycle si OSM outdoors, variante topografice, ghidaj walk/cycle/drive functie de tipul hartii plus redarea Google StreetView proaspat imbunatatita.

Harta e slaba. Nu arata drumuri care exista in realitate (mai noi) si exista pe hartile concurentei (MapBox/OpenStreet).

Nu are curbe de nivel.

Eu m-am uitat așa peste traseele montane, și pare destul de actualizată, poate prin orașe să aibe lipsuri. Dar astea se pot rezolva prin contribuție proprie în openstreetmap.

Poți da mai multe detalii despre MapBox? De unde se descarcă harta în format pt smartphone/gps? 

Prin OpenStreet te referi la openstreetmap? 

Am comparat cu harta MapBox folosita de STRAVA. Pe STRAVA am vazut drumuri forestiere in zona Sohodol/Bran care nici vorba sa apara in softul de mai sus.

Azi chiar am fost in zona si am verificat: drumul exista si e excelent.

Da, cred ca e OpenStreetMap, asa ceva scrie in josul hartilor.