Sign in to follow this  
VladG

eBike MTB

Recommended Posts

Eu in general pricep mai greu si trebuie sa mi se explice de mai multe ori dar imi scapa ceva.. o persoana de 115kg isi cumpara un emtb de 20kg+ si circa 8000lei pentru a face naveta cu el prin oras si e bucuroasa ca poate "urca" un deal de 2.5km cu panta de 3%?

Uita-te la grafic, la inceput e abrupt si apoi e mai lin. La inceput e nasol tare.

Toti prietenii care merg rar cu blicicleta spun ca e un deal greu. Eu spun ca e un deal greu de urcat pentru amatori si tocmai de asta mi-am luat electrica ca sa ma ajuge la deal.

Eu stiu foarte putine persoane care pot urca copoul fara sa transpire si eu nu ma incadrez in acea categorie.

Sunt foarte multumit de ajutorul primit de la motor atunci cand merg la servici.

23 hours ago, JDM said:

Eu in general pricep mai greu si trebuie sa mi se explice de mai multe ori dar imi scapa ceva.. o persoana de 115kg isi cumpara un emtb de 20kg+ si circa 8000lei pentru a face naveta cu el prin oras si e bucuroasa ca poate "urca" un deal de 2.5km cu panta de 3%?

Nu fac naveta, doar ma plimb de placere. La servici merg cam 1 zi pe luna cu bicicleta (in medie).

De ce am dat 8 mii de ron pe ea? Pentru ca am fost curios sa vad cum e, si sunt multumit de achizitie. Am doua masini si urmatorul pas e o motocicleta insa cu motocicleta trebuie sa respect regulile de circulatie si sa nu beau nimic. Prefer electrica cu care pot sa trec pe rosu si sa beau bere cat si cand vreau.

Mie imi place sa merg cu bicicleta dar nu-mi place sa pedalez greu. Emtb e alegerea ideala.

Nici cu bicicleta n-ai voie alcool. Eu zic că era mai practic un taxi. Cu 8000 lei beai și te plimbai cu taxiul câțiva ani.

E mult mai distractiv cu bicicleta decat cu taxiul si faptul ca nu am voie nu ma deranjeaza deloc pt. ca nu e ca la masina unde poti sa ramai fara permis.

Nici cu bicicleta normala nu respectam regulile de trafic asa ca e acelasi lucru, doar ca acum e mai comod.

Problema este in cazul unui accident (te lovește o mașină sau cazi singur din diverse motive). Permisul este ultima problema...

Conduc de 19 ani si merg cu bicicleta de peste 30 de ani si nu am avut niciodata nici un accident nici cu masina si nici cu bicicleta.

Prefera electrica pentru ca poate sa treaca pe rosu fara repercusiuni...Wow, asa ceva..

• Like 1
  • Haha 1

în urmă cu 4 minute, krogh said:

Conduc de 19 ani si merg cu bicicleta de peste 30 de ani si nu am avut niciodata nici un accident nici cu masina si nici cu bicicleta.

Te cam contrazici... Mergi de peste 30 de ani cu bicicleta și nu urci dealul ăla fara motor?

În rest, foarte mișto bicicleta și s-o stăpânești sanatos.!

în urmă cu 5 minute, Action said:

Prefera electrica pentru ca poate sa treaca pe rosu fara repercusiuni...Wow, asa ceva..

Poate sa treacă pe roșu băut!

• Like 1

Ba urc acel deal fara motor, am scis acest lucru.

Urc si eu, si urca si copilul de 7 ani.

Urc si cu bicicleta normala si urc si cu bicicleta electrica fara sa folosesc motorul, deci pot sa imping cele 115 kg ale mele si inca 25 kg ale bicicletei la deal doar cu forte proprii.

Insa transpir daca merg fara ajutor de la motor.

@krogh Partea buna e ca ai la dispozitie o jucarie de oameni mari cu potential mare de distractie. Daca ne promiti ca o sa variezi gradul de dificultate si o sa o testezi si la altceva o sa dormim si noi linistit noaptea.

De acord ca nu poti sa urci dealul ala la munca fara sa transpiri deloc, pe bicicleta, nici daca ai avea o conditie fizica decenta.

E pacat ca mergi asa rar pe bicicleta la munca.

Pt ture sunt vreo 2-3 grupuri mari in Iasi care anunta plimbari pe facebook. Daca vrei iti pot sugera si eu cateva plimbari pe langa Iasi.

Pai asta-i scopul! Și de ce mergi doar o zi pe lună cu bicicleta la serviciu? Eu merg zilnic, atunci când sunt copiii în vacanță! 

In general am acelasi program si aceasi directie de mers cu sotia asa ca mergem amandoi cu aceeasi masina.

In rarele ocazii cand aveam program diferit mergeam cu doua masini, in aceeasi directie, iar programul e foarte putin diferit. Ocumpam doua locuri de parcare intr-o parcare aglomerata si asta ma deranjeaza si pe mine pt. ca pe la pranz am de de dus copilul la scoala si cand ma intorc gasesc greu loc de parcare iar unul din vinovati sunt chiar eu pt. ca am venit cu doua masini.

Mi-am luat bicicleta cu motor ca sa nu mai mergem cu doua masini si sa pot sa ajung la servici fara sa transpir.

Ma gandeam sa cumpar o motocicleta dar birocratia cu scoala de soferi, costurile cu asigurare, impozit si lipsa locului de parcare si obligatiile de a respecta regulile de circulatie m-a determinat sa cumpar o bicicleta electrical.

Am vrut de mai multe ori sa vin la servici cu bicicleta normala si am facut multe incercari sa urc copoul fara sa transpir deloc si nu am reusit.

Și nevasta-mea merge cu bicicleta la serviciu. Și face cam 30km/zi naveta.

• Like 1

Sunt curios cum ar urca un e-mtb Copoul pe usa din spate :)

Am incercat prin zona.

Nu urca cu viteza maxima de 25km/h.

Urca FOARTE usor cu 10-15km/h,  practic pedalez in gol, ca la vale.

Intre cele doua variante de mai sus exista 5 setari de ajutor de la motor si apoi picioarele unui biciclist experimentat face inca odata cat ofera motorul.

Nu cred ca un biciclist experimentat trece de 25km/h pe avea portiune insa ajutorul motorului sigur il ajuta sa se apropie de avea limita.

Pe drum drept eu merg cu 30-35km/h cu anvelope cu crampoane mari si la avea viteza ajutorul de la motor este 0. Ajuta foarte mult lansarea pana la 25km/h si odata lansat e foarte usor de crescut viteza.

Ne poti spune cateva pareri despre ce ai experimentat pe partea de autonomie?

La autonomie tine mult.

Cu asistenta la maxim am fost numai centru-copou (servici) si pe o distanta de 2km de urcare bateria era tot la maxim.

Am facut un drum centru-Breazu (padurea Marzesti) si inapoi, la deal am dat asistenta la maxim si pe copou dar si inapoi la urcat din Breazu. La urcat pe copou am mers cu maxim 25km/h dar invers e panta mai abrupta, am incercat 25km/h dar chiar si cu pedalat in forta nu am reusit sa mentin 25km/h in zona piscinei Apolo pe serpentine. In acea zona am urcat cu 15-20km/h. In zonele de drum drept am mers la pedale depasind viteza la care motorul ofera ajutor.

Dupa un drum de 30km. aveam 4 din 5 liniute la baterie.

Estimez o autonomie de 50 de km de urcare cu asistenta maxima si 100-150 de km pe asistenta medie si drum drept. Faza e ca la drum drept, dupa ca treci de 25km/h ajutorul scade dar nu busc. Teoretic dpvd legal motorul trebuie sa se opreasca la 25km/h insa am observat ca si la 26-27km/h tot ofera un mic ajutor in sensul ca daca il dau pe OFF se simte ca pedalez mai greu. Daca mergi undeva pe la 26-27 km/h ajutorul e mic dar se simte. In acel mod, calculatorul estimeaza 100km de autonomie dar asta daca mergi cu 25km/h cu ajutor de la motor. Daca pedalezi si tu sigur tine mult mai mult, de asta zic ca probabil ca se poate ajunge la 150km. Nu am incercat, doar estimez.

35km/h cu un mtb de peste 20kg, cu roti profilate???

Pe drum drept asa merg. Pe Canta (strada in iasi relativ dreapta cu mici inclinatii) sunt zone unde scad la 25km/h (fara ajutor de la motor) si sunt zone unde ajung la 35 km/h. Nu merg cu viteza asta pe distante mari, doar cateva sute de metri. Eu sunt greu, 115kg, bicicleta are peste 20kg, cauciucuri de offroad, Tough Tom. Ma gandesc daca sa trec la Big Apple pt. ca dupa ce trec de 25km/h incepe sa se simta profilul cauciucurilor cu profil de tractor.

La vale pe copou (ala cu inclinatie foarte mica) am trecut de 50km/h fata sa pedalez, deci acea inclinatie nu e chiar asa de mica. Bicicleta e foarte stabila la viteza mare dar banuiesc ca asta tine de rotile de 29 fata de ce aveam inainte cu 26.

Pai am scris mai sus, fara motor. Oricum dupa 25 motorul se opreste. Viteza e pe distante relativ scurte, fara sa ma chinui prea mult. Mi se mare incomparabil mai greu sa urc copul decat sa ajung la 35km/h pe drum drept.

Cu bicicleta anterioara cu roti de 26 si cauciucuri crazy bob era mai usor sa mentin viteze de peste 30km/h.

Cam aici e limita mea cu MTB fara ajutor de la motor, 30-35km/h pe distante scurte (nu sprint).

Daca pun Big Apple oare o sa merg la fel de usor ca cu bicicleta mai usoara si cu roti mai mici?