Sign in to follow this  
dupre

Recon Silver TK Solo Air Vs 30 Gold TK

Recommended Posts

Salut,

Vreau sa trec de la jalnica Suntour XCM la o furca cat de cat decenta. Sunt indecis intre cele din titlu, inclinand un pic mai mult spre a doua din cauza greutatii scazute. Orice opinii sunt binevenite, cu atat mai mult daca sunt si argumentate. :)

Recon Silver e deja veche, 30 Gold e de data recenta, pe asta as lua-o. Nu-i exclus sa gasesti ceva si mai bun in magazinele online de afara, depinde cati bani ai la dispozitie.

Asteapta pana la iarna, ca oricum e sezonul pe terminate. O sa prinzi reduceri la Reba sau altceva mai bun. Acum depinde si pentru ce roata doresti, ca nu ai specificat.

Asteapta pana la iarna, ca oricum e sezonul pe terminate. O sa prinzi reduceri la Reba sau altceva mai bun. Acum depinde si pentru ce roata doresti, ca nu ai specificat.

My bad, 26.

Recon Silver e deja veche, 30 Gold e de data recenta, pe asta as lua-o. Nu-i exclus sa gasesti ceva si mai bun in magazinele online de afara, depinde cati bani ai la dispozitie.

Apropo de asta, imi puteti sugera ceva situri? Stiu de bikediscount, rczbikeshop si cam atat. As prefera totusi sa iau de la noi, pentru a nu avea probleme cu garantia.

De afara le iei mai ieftin, chiar mult mai ieftin uneori. Iar service autorizate de RockShox gasesti peste tot. 

Mda, nu stiu de ce m.am gandit la un model vechi de Recon. Seria n-a fost discontinuata, eroarea imi apartine.

Cumpara cu incredere de afara. Mai multe batai de cap o sa ai cu garantia in RO :)

Pacat ca nu luati in considerare si acel epicon. Suntour are reputatie proasta datorita furcilor entry level XCT/XCM foarte populare pe bicicletele ieftine, insa situatia este cu totul alta odata ce ne apropiem de segmentul de sus. Epicon/Axon sunt la nivel de Reba/SID. Decat Recon/XC30 as lua Epicon-ul hands down.

Eu unul n-as comanda de pe Aliexpres. Se gasesc si la magazine din EU. Dar intr-adevar, furcile din gama de mai sus de la SR Suntour au un raport pret-calitate mai bun decat RockShox, doar ca e un pic mai greu cu service-ul, piesele de schimb, eventual vanzarea ulterioara SH, etc.

Ultimele doua-trei puncte sunt valide. Dar odata acceptata situatia cu service-ul, care este banal de facut acasa, lucrurile stau foarte bine. Informatii se gasesc foarte multe pe internet, inclusiv filme oficiale despre modificarea cursei oferite de producator. Se poate comanda linistit de pe Ali, atat timp cat suntem atenti la review-urile vanzatorilor.

Pică bine topicul ăsta și pentru mine. Chiar eram curios de niște păreri despre Epicon. Dacă nu mă înșel cei de la Dragzone fac service la Suntour, îi pun pe lista de alternative de studiat.

Pentru comenzile de pe bikecomponents se plătesc taxe vamale?

Nope. Taxe vamale se platesc doar pt produsele din afara uniunii europene (in mare)