bogdanch

Curățenie în țară cu o aplicație de smartphone!

Recommended Posts

Probabil mulți dintre voi ați auzit de ONG-ul "Let's Do It, Romania!", iar pentru cei ce nu au auzit este un ONG care o dată pe an se apucă să adune gunoaie din toată țara, evenimentul este cunoscut și cu numele de "Ziua de curățenie națională".

Probabil mulți dintre voi ați vrut să participați la această zi de curățenie dar nu ați avut timpul necesar, eh acum chiar puteți ajuta! Cei de la Let's Do It, Romania! în colaborare cu unul dintre parteneri au dezoltat o aplicație de raportare a gunoaielor! Cu ce ajută asta? Păi să zicem că ești pe un traseu frumos cu bicicleta, iar în zare vezi un morman de gunoaie, te oprești, scoți telefonul, deschizi aplicația, faci o poză, înregistrezi poziția gunoiului cu GPS-ul telefonului, volumul de gunoi (măsurat în saci de plastic) și pleci mai departe pe traseu! Asta e tot ce trebuie să faci! Urmând ca mormanul raportat să fie ulterior verificat de un supervizor, iar apoi înregitrat pentru colectare.

Aplicația se găsește aici, momentan doar în varianta de Android, versiune >= 4.0. Din ce am citit la ei pe site or să dezvolte și pentru celelalte platforme mobile. Eu am căutat aplicația direct în Magazinul Play, dar nu am găsit-o, am reușit să o instalez de aici intrând pe contul de gmail la care e conectat telefonul și apăsând butonul install! În aplicație te poți înregistra cu contul de facebook sau te poți autentifica folosind contul aplicației desktop, eu am ales a doua variantă (pentru creare cont aici).

Varianta desktop: https://letsdoit.qualitance.com/

Fluxul de la raportare la colectarea gunoiului:

Screenshot_2015-08-27-09-56-10.png

Capturi de ecran cu aplicația:

Screenshot_2015-08-27-09-55-07.png

Screenshot_2015-08-27-09-55-28.png

Screenshot_2015-08-27-09-55-38.png

Screenshot_2015-08-27-09-55-48.png

Screenshot_2015-08-27-09-56-01.png

SPOR LA CURĂȚENIE!!! :D/

• Upvote 1

Ar fi bine sa apara in app store, market, etc.

Ar fi bine sa apara in app store, market, etc.

Da, le-am scris pe pagina de facebook că nu le apare aplicația la căutarea în google store.

Apare în schimb dacă cauți în google play după numele dezvoltatorului "qualitance", ciudat.

L.E. adăugare poză exemplu căutare după numele qualitance:

Screenshot_2015-08-27-12-12-50.png

E un mare pas înainte față de primele ediții, în care mergeam cu un tabel tipărit și un telefon cu GPS/cameră, după care introduceam datele manual într-o interfață web :-)

Lucrurile bune se intampla si in Romania - in prima imagine, o zona cu deseuri pana la refuz, un adevarat focar de infectie pentru oameni / in a doua, zona curatata, la o luna distanta, in urma sesizarii trimise de echipa noastra. Descarca si tu aplicatia gratuit de pe Google Play Store si raporteaza deseurile din oras sau din natura https://goo.gl/o00Fco

12011254_1035966056425398_91604612605017

11998958_1035966063092064_58025316514118

• Upvote 3

De aproape un an nu mai primesc nici un status de la aplicatie despre deseurile semnalate si ma deranjeaza la culme. Pe toate traseele offroad din mijlocul naturii, paduri, lacuri drumuri de tara te insoțesc mormanele.

De aproape un an nu mai primesc nici un status de la aplicatie despre deseurile semnalate si ma deranjeaza la culme. Pe toate traseele offroad din mijlocul naturii, paduri, lacuri drumuri de tara te insoțesc mormanele.