Sign in to follow this  
mumus

Walkie-talkie

Recommended Posts

Anul acesta am plecat in concediu peste hotare, fiind cu 2 masini, am avut nevoie de un mod de comunicare intre noi, am ales walkie talkie, am primit de la o cunostinta un set de w-t din mid range, si a fost ok, dar distanta de comunicare din masina in masina a fost mica, de 100 - 200metri, maxim, aproximativ...

Ajuns acasa, am dat fuga la magazin si am cumparat un set de wt cobra entrylevel. Astea se aud mai bine decat cele imprumutate, si bat cam tot pe acolo, in aer liber bat cel putin 300-400 metri(printre case)

Acum parca ma prins acest hobby, si am de gand sa achizitionez niste midland g9, care cica ar fi in top la pmr-uri.

Daca careva dintre voi are acest hobby, hai sa discutam pe aceasta tema.

Am de gand sa le iau cu mine si pe bicicleta, cand ies cu prietenii. Mai ales in padure :)

Eu am G9. Vezi ca exista 2 variante - legale si ilegale :). Cele legale au 0.5W si pot fi modificate sa emita cu 5W. Eu le am pe alea care trebuie si in bucuresti bat de la prosper pana in cismigiu (3km si ceva)..si chiar dupa. In camp deschis/munte bat mult - nu le-am dat de capat ca sa zic asa. 

Au 2 dezavantaje

1. sunt mari (adica au antena mare). Le poti pune totusi in buzunarul de la spate si nu incomodeaza

2. Cand emiti cu 5W papa acumulatori ca si cum nu ar fi.

Asta e si un mod de a te prinde daca sunt de 0.5 say 5W - apesi butonul de emisie si in 2 secunde vezi cum se duce indicatorul de baterie. Dupa ce inchizi emisia indicatorul isi revine.'

Si apropo de 5W - exista un comerciant in bucuresti care le vinde gata modificate (pm pt detalii ca sa nu le fac reclama gratuita).

Ca altenativa mai mica este G7 - are antena mai mica si poate fi modificat sa emita cu 3W (daca imi aduc aminte bine).

Da, stiu, nu vreau cb, :)

Modificarea la g9 o pot face si eu , la fel si la g7? Sau este standard cand apesi pe boost?

A ta bate 3km pe boost sau normal?

Poti sa ma pui in legatura cu ala ce le are gata modificate? Sa vad ceva preturi.

Cele de 0.5 W emit in boost cu 0.5 si mod normal cu mai putin - nu stiu exact cat.

Cele de 5W(modificate) emit in boost cu 5W si normal cu 0.5W.

Are 2 butoane de emisie pe lateral - spre deosebire de altele care au doar 1 - unu mare negru care e emisie normala si unul rosu care este boostul. Dar cel negru e programabil din meniu si poate fi facut sa emita in boost tot timpul.

Daca le modifici tu pierzi garantia. Depinde de cat de indemanatic esti. Modificare implica demontarea jucariei (impicit pierderea garantie) lipirea unor conexiuni de pe placa de baza cu pisotlul de lipit si asta e tot. Ideea e ca ai o piesa electronica de RF (radio frecventa) care e mai sensibila decat o jucarie normala - daca ii atingi bobine o poti dezacorda si nu mai emite in spectrul care trebuie. Plus ca e ipx7 (water proof). Prin demontare s-ar putea sa ii busesti garniturile. Alegerea ta - dar eu nu m-as baga. Am preferat sa o cumpat gata modificata (noua cu garantie).

LE - bate 3KM in oras pe 5W

Eu citisem ca g9 emite 0.5, si 1.0 in boost. Cele normale.

Nope. Puterea maxima legala in UE e de 0.5 w. Cauata manualul lui si explica acolo

Bun, asa e cum spui tu, dar atunci de ce si pe puterea mica emit mai bine ca un alt walkie talkie?  Din cauza antenei mai mari ?  Cel putin teoretic toate ar trebui sa fie de aceiasi putere.

Statia poate fi setata sa emita pe boost(high). Pe display apare tot timpul un h sau un L in fumctie de cum e setata - high sau low. Daca e pe high emite tot timpul cu 0.5w. Daca e pe Low va emite cu 0.1 sau 0.5 in functie de buton. Depinde cum era setata statia aia...

Si ai banuit bine - si antena are o importanta in toata afacerea. Citisem pe undeva ca e una dintre cele mai bune antene de pmr. Degeaba ai receptorul si emitatorul bune daca antena e de kko.

Am gasit cu 250 lei o pereche, folosite, cica bat la 12 km prin padure... si la vreo 3 km prin urban,  sper sa fie alea puternice.  L-am intrebat, inca nu a raspuns.

Ca test sigur - apesi butonul de vorbit rosu -boost- si in 2-3 secunde iti Scade indicatorul de baterie cu 1-2 liniute. Atunci are 5w. Daca nu cade are 0.5w.In ce zona faci testul - poate ne auzim :d ?

Vezi daca totusi renteaza sa le iei sh. Un set de acumulatori e vreo 60 de lei x2 seturi + eventuala ridicare de putere...

Noi sunt vreo 250 bucata..parca.

Si inca ceva. Vezi sa vina cu incarcatoare. E destul de anevoios sa scoti acumulatori din statie..3 ies usor de ultimul tragi cu unghiile ca e pitit in antena. Plus ca daca nu are incarcator poate fi furat.

Sunt seturi complete, iar unul nou e spre 400 lei :( deci bucata...

Eu am doua Baofeng BF-UV5RABateria este pe litiu-ion, si nu am reusit sa le descarcam in ture de o zi.

Puterea de emisie este de 5W sau 0,5W, si gasesti pentru ele diferite accesorii (alta antena, microfon extern, husa, cablu pentru conectare la PC, etc).

Vezi si alte modele sau accesorii, aici.

Nu stiu daca te ajuta informatia asta. Daca doresti, mai putem detalia.

Cat de solide par? Iti inspira incredere? Ca si eu am vrut sa imi iau asa ceva (mi se pare ca a aparut un model mai nou) dar nu imi era foarte clar cat de solide sunt. De cat timp le ai?

Fa-le un mic review - cu bune si rele.

Ionut.

Eu am iesit azi din nou printre blocuri, surprinzator cobrele care sunt mici, antena minuscula, au batut clar, in jur de 500 metri, distanta intre care sau intercalat 3 blocuri si un lidl, + blocul in care era receptorul, la etajul unu. Iar din masina vreo 250 metri, la fel celalalt receptor in bloc, etajul unu.

Momentan nu cred ca le mai schimb, ptr ca in padure sigur bat macar un km, si e ok ptr mine aceasta distanta. Modelul este : http://m.youtube.com/watch?v=hK7toyPnhhs

Si eu sunt interesat de rewiev la baofeng. :)

Daca sunt intradevat de 5 wati, merita.

O sa te chinui cu ele la programare si la utilizare. Nu au display ;)

@@mumus, in ce zona esti ? Facem un DX diseara pe 446.031 (canal 3 PMR)? Am un Wouxun de 5W ;)

Daca sunt intradevat de 5 wati, merita.

A zis că au 5W, le-a măsurat cu power-metrul (habar n-am ce-i ăla).

O sa te chinui cu ele la programare si la utilizare. Nu au display

Ce presupune această programare, poți detalia? Eu credeam că au un buton de volum și unul pentru canal și cam atât... :D (nu prea am cunoștiințe în domeniu).

Programare pe PC sau la apasarea de butoare ai un meniu vocal (vorbeste o gagica in chineza sau engleza). Ia ce ti-am recomandat, e mult mai bun ;)

Programare inseamna setarile care le faci vizual pe display-ul ala: frecventa, step-ul, wide sau narrow, tonuri squelch, o gramada de chestii.

Asta e statia mea:

KG-UV2D_Body_180x347.jpg

Programare inseamna setarile care le faci vizual pe display-ul ala: frecventa, step-ul, wide sau narrow, tonuri squelch, o gramada de chestii.

Păi și consideri aceste setări necesare pentru o plimbare prin pădure cu bicicletele? Sau setările acestea sunt mai utile doar dacă ești pasionat și mai vrei să faci una-alta cu acele stații? Adică ca necunăscător mă gândesc că un "ne auzim pe canalul 7" e suficient pentru comunicare. Mă înșel?  

Eu sunt din sacele/brasov. Si ma impart in ambele locatii zilnic :)

Daca reusiti sa stabiliti o legatura cu PMR intre voi doi - brasov <-> bucuresti - sa imi spuneti si mie cu ce statii :)

@@mumus - daca ai deja unele pastreaza-le pe alea. Vrei sa le schimbi pt ca ai dat de limita lor pe bune sau asa..teoretic? Nu mai gasesti nimic de upgradat la bicicleta? Oricum cand mergi pe bicla nu va imprastiati pe 5 km - stati si voi cat de cat grupati. Iar pe munte bat cel mai mult, dupa aia prin padure iar prin oras nu se justifica ca avem mobile.