Sign in to follow this  
mumus

Walkie-talkie

Recommended Posts

Câteva chestii de discutat, ca să nu vă faceți așteptări nepotrivite față de aceste aparate.

1) Banda de frecvențe. În Republica România, moștenirea puterii uneia dintre cele mai puternice instituții de informații secrete din lume (în continuare avem unul din cele mai mari rapoarte de agenți de informații per capita în Europa) a însemnat că spectrul radio era ținut sub lacăt și folosit doar selectiv, cu autorizații, cu licențe. A fost mare lucru când banda CB de 27 MHz s-a dat „la liber”, cu o limitare a puterii de emisie.

În aceste condiții, trebuie reținut că în România, acum, este omologată folosirea benzii PMR446 (Personal Mobile Radio, 446 MHz) la putere maximă de 0,5W, dar nu și FRS (Family Radio Service, 462-467 MHz). Produsele FRS pot fi comercializate fără nici un avertisment fiindcă nu e necesară licențierea lor pentru vânzare, ci doar pentru utilizare. Și chiar nu vrei să calci pe bătături SRI-ul pe frecvențe rezervate.

2) Particularitățile frecvenței de emisie radio. CB-ul are frecvență mai mică, deci cu o antenă acordată poate să aibă acoperire de câteva zeci de kilometri, în funcție de teren. PMR este în clasa UHF, unde semnalul are caracteristici mai bune și e predispus la mai puține interferențe, însă pe distanțe mult mai mici. Semnalul se transmite în linie directă, punct la punct, nu se reflectă de ionosferă, și de aceea este perturbat de dealuri, clădiri, păduri.

Gândiți-vă că semnalul TV terestru era transmis în VHF de câte o antenă de mare putere cocoțată în vârf de munte și recepționat cu o antenă de aproape doi metri, cu dipol și cu 11-13 elemente, montată în cel mai înalt punct din care să aibă vedere directă spre emițător. Erau și posturi TV ce emiteau în UHF, dar mergeau doar pe câțiva kilometri, local. Iar un emițător din ăsta băga o putere de emisie atât de mare încât în imediata lui vecinătate puteai aprinde un bec dacă-l conectai la capetele sârmei de uscat rufe.

Un walkie-talkie e un aparat cât pumnul, cu antena cât o scobitoare și care merge cu niște baterii cu capacitate limitată. Doar mărirea puterii de emisie nu înseamnă că vor fi recepționate pe o distanță mai mare, când antena aia omnidirecțională nu a fost concepută să disipe o asemenea putere în mod eficient, și când oricum nu ai cum să faci semnalele radio să treacă printr-un deal.

În câmp deschis, dacă mergi în natură, un walkie talkie merge pe distanțe scurte încât să nu urli unul la altul. Dar în condiții de vizibilitate directă, nu peste coama dealului și imprevizibil prin pădure. La schi, semnalul a dispărut imediat ce schiorul a cotit pe după un vârf. Din mașină, tabla se comportă ca o cușcă Faraday și, fără o antenă externă, doar o mică parte din semnal iese spre altă mașină aflată în imediata apropiere. Pune 2-300 metri distanță între ele, poate și un drum printre dealuri, și adio semnal.

Există și stații emisie-recepție cum sunt cele folosite de Electrica, ApaNova, gaz: niște stații Motorola mărișoare și o antenă semnificativă. Alea funcționează tot în VHF/UHF însă pe frecvențe obținute prin licențiere temporară la nivel regional, și nu comunică direct una cu alta ci prin niște retransmițătoare fixe la care plătești abonament. Stația ta comunică pe o frecvență de transmisie și un cod de licențiere spre un asemenea retransmițător, care duce mai departe semnalul în toată regiunea și emite (cu putere mult mai mare) pe o altă frecvență spre alte stații programate pe același cod de licențiere. Așa poți să comunici din Timișoara până în Craiova. Dar România are 3 regiuni, dacă vrei acoperire națională îți va trebui licența cumpărată în toate cele 3 regiuni, dacă ai ieșit din țară stațiile nu funcționează, la fel și dacă nu plătești abonamentul pentru retransmisie. În condițiile astea, s-ar putea să fie mai ieftin cu un telefon mobil.

• Upvote 3

:) :) :) oricum, cand voi lua ceva mai bun, trebuie sa mearga neaparat si cu baterii, ptr ca le voi folosi din ani in pasti... Si neaparat sa aibe ecran. Si 5w

:)

Iar bv-b imposibil si cu cb...

Eu sunt din sacele/brasov. Si ma impart in ambele locatii zilnic :)

Ah, acum am observat, nu merge colegu' :(

Daca reusiti sa stabiliti o legatura cu PMR intre voi doi - brasov <-> bucuresti - sa imi spuneti si mie cu ce statii :)

@@mumus - daca ai deja unele pastreaza-le pe alea. Vrei sa le schimbi pt ca ai dat de limita lor pe bune sau asa..teoretic? Nu mai gasesti nimic de upgradat la bicicleta? Oricum cand mergi pe bicla nu va imprastiati pe 5 km - stati si voi cat de cat grupati. Iar pe munte bat cel mai mult, dupa aia prin padure iar prin oras nu se justifica ca avem mobile.

Ideea e sa nu mai iau mobilul cu mine... Ca e mare...

Multumim Puterfixer, o parte din info stiam, restu' am bagat la cap :)

Oare daca desfac plasticul in care este, antena 'sarma', si o lungesc cu inca un arc, sarma, ceva, cu vreo 20 cm, mai capat ceva 'range' in plus?

Păi și consideri aceste setări necesare pentru o plimbare prin pădure cu bicicletele? Sau setările acestea sunt mai utile doar dacă ești pasionat și mai vrei să faci una-alta cu acele stații? Adică ca necunăscător mă gândesc că un "ne auzim pe canalul 7" e suficient pentru comunicare. Mă înșel?  

Sunt absolut necesare. Statia vine "goala", parametrii de comunicare va trebui sa-i pui tu, daca vrei sa te auda ceilalti cu statii "normale". Canalul 7 de exemplu e pe frecventa 446.081 cu step de 6.5 parca. Daca mai vrei si un ton de squelch de CTCSS de exemplu, asa-zis subcanal (sa zicem ca e 3) va trebui sa-i pui un ton de squelch de 74.4 ca sa-ti deschida receptia. In fine, ca sa nu te complici, mai bine iei una "normala" de 0.5W, preprogramata si n-ai treaba. Pentru o excursie cu bicla in padure e suficient. Ia cele mai ieftine statii care le gasesti, ceva gen http://www.altex.ro/statie-emisie-receptie-cobra-mt115-fm-8-canale-5km-negru

Cand era fi-mea mica am mai luat asa ceva pentru excursiile cu bicla, un Brondi FX350:

brondi.jpg

Era o formula pt calcularea lungimii antenei cu lambda/4 sau lambda/2 nu mai stiu exact. Unde lambda e lungimea de unda.

Nu poti lungi pur si simplu antena si sa speri ca va merge mai bine. Si mai trebuie si acordata.

Ea are o lungime legata de lungimea de emisie/receptie

Am inteles, tocmai citeam si eu pe net acum, raman asa, o mai testez pe asta, si eventual iau g9 cand voi vrea ceva mai 'tare' .

Ps, ca minus la modelul meu, acumulatorii din pachet oricat ii incarci pe aparat nu se termina procesul de incarcare nici dupa 12 ore... Initial am bagat in pc (ptr ca cablul original e usb, cu 2 mufe, cate una pe aparat, deci incarci 6 acumulatori de cate 300mah deodata)

Cand am vazut ca nu se termina incarcarea, am pus la 220v printr-un incarcator de 500mah de mobil... Acelasi rezultat, la final, prin incarcatorul mobilului meu, de 2 ah :) si tot asa...

Dupa care am scos incarcatorul acumulatorilor de la blitzurile dslr-ului, cu canale separate, si idem, doar ca 2 acumulatori din 6 sunt morti... Dar cum nu vreau sa dau bani pe accu noi, am luat cateva seturi de aaa clasice, dar cu 400mah si 1.5v, deci teoretic vor emite mai departe un pic... Acum, testele sunt facute cu accu originali...slabi...

Eu zic ca am unii cel putin la fel de buni, la blitz extern trebuie putere

Si rezistenta in timp.

Eu folosesc asa, ceva gp recyco parca, care nu se descarca repede(specificatii ca la eneloop), ceva maha imedion negre si inca un set de energizer, toate peste 2000mah

Maha au amperaj peste ce este declarat :)

Restul sunt conforme declaratiilor de pe ambalaj.

În condițiile astea, s-ar putea să fie mai ieftin cu un telefon mobil.

Mai puțin dacă nu ai semnal.

În condițiile unui abonament "nelimitat în rețea" ar fi util un dispozitiv walkie-talkie cu cartelă SIM: apeși butonul, aparatul începe să stocheze într-un buffer semnalul audio; în paralel sună la numărul stației pereche și odată ce aceasta răspunde începe să transmită asincron.  Ar apărea o întârziere (acceptabilă în opinia mea) de 1-2-3 secunde de la timpul de conectare.

Nu mai are farmec, asa pot lasa telefonul pe on call, si folosesc butonul mute, cum a mai zis cineva. Ideea wt-ului este tocmai sa nu te folosesti de telefon.

Eu voi renunta la telefon, daca dupa 2-3 iesiri e mai ok cu ele.

Nu mai are farmec, asa pot lasa telefonul pe on call, si folosesc butonul mute, cum a mai zis cineva. Ideea wt-ului este tocmai sa nu te folosesti de telefon.

Eu voi renunta la telefon, daca dupa 2-3 iesiri e mai ok cu ele.

Nu e o idee bună, dacă pățești ceva nu o să ai cum să suni la 112. Măcar ține un telefon fără SIM la tine dacă vrei neapărat să renunți la "conexiunea" cu cunoștiințele și internetul.

Nu si daca stie frecventa Salvamont ;)

Pă-i degeaba știi frecvența, cum zicea și puterfixer:

În câmp deschis, dacă mergi în natură, un walkie talkie merge pe distanțe scurte încât să nu urli unul la altul. Dar în condiții de vizibilitate directă, nu peste coama dealului și imprevizibil prin pădure. La schi, semnalul a dispărut imediat ce schiorul a cotit pe după un vârf.

Da, un mobil e ok in caz de accident intr-adevar...

Nu si daca stie frecventa Salvamont ;)

care e aia?

• Upvote 1

Frecventa pe care comunica salvamontul.

Si anume?  Eu din cautari am gasit 160 MHz dar nu e in PMR. Stiti daca exista in PMR ceva dedicat sau luam toate canalele la mana?

Eu pe olx am gasit la un vanzator lista cu toate canalele, salvare, politie, pompieri,etc... Sigur e si pe goagal :)

Sunt sigur ca le gasesc. Ideea e ca Salvamontul are rezervata frecventa de 160MHz. Frecventa ce nu e in PMR. PMR-ul are 466MHz (+- ceva prin zona in functie de canala). De la @@meridan am inteles cum salvamontul ar asculta si in PMR. Care e acel canal in PMR? (si nu am gasit nimic pe goagle cum ca salvamontul ar asculta prin pmr...)

Acum poate nu am inteles bine si e numai 160 MHz.

Sunt statii care emit si prin zona 160

care e aia?

Buna intrebare ... HG 77/2003:

ART. 21

(1) Serviciile publice SALVAMONT beneficiază de o frecvenţă radio de urgenţă naţională, care este pusă la dispoziţie în mod gratuit, precum şi de o pereche de frecvenţe de lucru pe repetor pentru probleme de organizare şi cooperare în munţi, care sunt asigurate, de asemenea, gratuit.

(2) Refugiile şi bazele SALVAMONT trebuie să fie dotate cu staţii de radioemisie fixe.

Numai ca oficial nu am gasit nicaieri. Trebuie luat intai legatura cu ei si intrebat. Da, nu e accesibila cu o statie PMR. Eu am o lista cu repetoare de radioamatori si in caz ca nu am semnal la mobil pot cere ajutor acolo. Canalul de urgenta in PMR este 8 dar mai trebuie sa fie si cineva care sa-l monitorizeze ... http://www.yo3ksr.ro/web/index.php/rvsu

Plec la un concert diseara, le iau cu mine, ca mergem cu 2 masini, sa vad astea cat bat in linie dreapta.

La distanta de cateva masini intre noi, bat bine. Ne-am distantat doar la maxim  100-150m, totul a fost ok.     Incep sa zic ca am facut afacere buna, la cat au costat :) 135 lei, noi, + cablu+6 acumulatori.

Maine le scot si la o bicleala pe plat, sa vedem pana unde merg :)