Sign in to follow this  
mumus

Walkie-talkie

Recommended Posts

Oricum or sa bata mult mai mult ca in masina unde esti cam ca intr-o cusca Faraday :)

Cusca Faraday presupune sa ai o impamantare. Masina nu are impamantare din fabrica, decat daca ii montezi o sarma ceva care sa se frece de asfalt, dar nici atunci nu este o impamantare perfecta.

Le-am frecat vreo 50 km si vreo 3 ore, dar nu ne-am distantat:( mai.mult faceam misto... Si o faza faina, eram pe banda 7, am facut o pauza langa un tir, banuiesc ca avea cb, auzeam ce discutau, da ei pe mine nu.

Cusca Faraday presupune sa ai o impamantare. Masina nu are impamantare din fabrica, decat daca ii montezi o sarma ceva care sa se frece de asfalt, dar nici atunci nu este o impamantare perfecta.

Atunci cum explici ca o masina lovita de un fulger descarca in sol electricitatea protejand  ocupantii? Chiar si una decapotabila cu invelis textil. Avionul ce impamantare are?

Simplu, curentul va circula pe latura cu rezistenta cea mai mica, In cazul avionului pe exteriolul fuzelajului (care este special conceput pentru asta), fulgerul isi continua drumul catre pamant. In cazul masinii, pe exteriolul caroseriei.

Vezi detalii aici: https://www.youtube.com/watch?v=m37z5R2rJ5E

Și nu vezi contradicţia cu ce ai afirmat puţin mai sus?

Întrebarea mea era oarecum retorică.

Bine, ai dreptate. Dar sa zicem ca este o cusca faraday partiala. Ca daca ar fi cusca faraday in adevaratul senes al cuvantului nu am avea semnal la mobil in interiorul masinii. :))

Oare aceasta statie se poate seta pe acelas canal cu cobrele mele? Banuind ca da, cred ca o sa pot fi auzit in cobre de la o distanta mult mai mare, dar eu nu voi putea auzi cobrele decat in raza lor de emisie. Corect?

Această dezbatere filosofică despre Faraday, fie-i țărâna ușoară, e neinteresantă :P Important este că, fiind într-o conservă de metal, aceasta ecranează o parte din semnalul pe care vrei să-l transmiți printr-o antenă aflată înăuntru. Valabil pentru mașini, trenuri, lifturi metalice, etc. unde nici la telefonul mobil n-ai semnal decât lângă geam. Dacă ai avea o antenă externă, ar fi altceva - dar trebuie calibrată pe frecvență și pe putere, nu poți pune orice sârmă și gata, merge. Stațiile astea walkie-talkie mici nu au prevăzută vreo mufă pentru antenă, precum au CB-urile portabile sau alte stații radio cu putere mai mare de emisie.

Legat de Baofeng-uri sau altele similare, amintiți-vă ce am scris mai sus. Este legal să le cumpărați, dar ilegal dacă le folosiți în afara spectrului de frecvențe și puterii de emisie reglementate în țară pentru uz civil. Foarte serios vorbesc, nu vă jucați cu primejdia. Nu ai de unde ști care frecvențe sunt declarate pentru uz militar și, dacă emiți pe ele, „atentat la siguranța națională” va scrie pe dosarul tău.

Dacă luați de-astea, folosiți-le doar pe cele câteva canale corespunzătoare frecvențelor din banda de 446 MHz. Aparatele pot folosi mult mai multe: 128CH VHF 136-174MHz/UHF 400-520MHz

Este legal să le cumpărați, dar ilegal dacă le folosiți în afara spectrului de frecvențe și puterii de emisie reglementate în țară pentru uz civil.

Ce stații recomanzi în această situație?

Te-ai uitat atent pe specificatii ? Vezi ca statiile Baofeng mai vechi nu aveau pasul de 6.25 khz intre canale. Asta inseamna ca nu puteai acorda corect statia pentru canalele PMR, vei avea un mic decalaj si te vei auzi cu interferente cu o statie standard gen Cobra colegului @@mumus.

In statia recomandata de mine scrie clar: Channel Step: 2.5/5/6.25/10/12.5/25KHz ... pentru asta care ai comandat-o nu stiu, sa nu ai surprize ...

De asemenea, nici frecventele intermediare nu sunt legale. Mare atentie si la ce-a spus @@puterfixer mai sus, nu e ilegal sa receptionezi alte frecvente, dar sa emiti da. Si ca fapt divers chiar emiterea in PMR cu 5w e ilegala, recomand setarea statiei pe LOW ;)

Bun, si daca emit in 5w si nu dezvalui locatia, cum ma prind ei?

Si cu beofanful asta cu display, de 5w, pot asculta politia, salvaria, pompierii, etc?

Doar salvarea de stat, taxiuri si firmele de paza ... politia, smurd si restul au trecut pe digital ;)

@@bogdanch, am gasit specificatiile pe net la statia comandata de tine. Are pasul de 6.25 khz pentru PMR, ignora ce-am zis mai sus. E misto, spor la ascultat :)

Acum vad ce am scris... Salvarea...scuze :)

radiogoniometrele

Adică triangulare cu niște dube mișto, cu rack-uri de echipamente înăuntru și o pădure de antene pe capotă. Să nu credeți că statul are doar camioane de-alea răpciugoase pentru cărat jandarmii :)

Ce stații recomanzi în această situație?

Orice stație care emite pe frecvențele și cu puterea maximă stabilite legal.

Adică triangulare cu niște dube mișto, cu rack-uri de echipamente înăuntru și o pădure de antene pe capotă. Să nu credeți că statul are doar camioane de-alea răpciugoase pentru cărat jandarmii :)

Legat de triangulare - daca emiti in PMR cu 5W nu prea se deranjeaza sa te caute - incalci legea dar nu ii incurci pe ei. Daca insa intri peste vreo frecventa mai speciala - aeroporturi, SRI, MAI, MI - s-ar putea sa te trezesti destul de repede la usa. Asa ca documenteaza-te care sunt acele frecvente si nu intra pe ele. Din cate stiu eu spectrul radio e monitorizat permanent in bucuresti... 

Nici monitorizare nu e distractiva ca asculti doar taxi-urile. Politia e pe digital si criptata - deci nu prea merge ascultata. Gandaste-te ca s-ar putea sa ai nevoie de ele si in afara tarii - la ski - si acolo nu mai sunt atat de binevoitori. Intereseaza-te cum e cu posesia de statii capabil sa emita in alte benzi decat cele permise fara sa ai licenta de radioamator.

Gen Midland G5 R1?

Da, atata vreme cat nu umbli in ele sau la antena.

Da, atata vreme cat nu umbli in ele sau la antena.

Dar ca distanță să înțeleg că stațiile de genul Baofeng UV-5R acoperă o arie mai mare decât PMR-urile gen Midland G5 R1?

Scuzați-mi întrebările ce pot părea stupide, dar sunt complet atehnic când vine vorba de walkie-talkie/stații.

Din moment ce toate stațiile PMR folosesc aceleași frecvențe, aceeași limitare a puterii de emisie și transmisia radio suferă de exact aceleași limitări (vizibilitate directă, nu în „umbra” vreunui deal sau prin vreo pădure), chiar nu e nici o diferență între undele radio emise de un Baofeng și un Midland.

Atunci pot ramane linistit cu cobrele :)

Dar e dubios ca se jura unii ca ar fi vorbit la 2 km unii cu altii din masina, cu g9, dar si cu ceva ieftinituri... Deci mint?