Sign in to follow this  
mumus

Walkie-talkie

Recommended Posts

Nu prea ... depinde de multi factori: relief, pozitia statiei in masina (poate au vorbit de la geam). Da, poti ramane linistit cu cobrele, sunt arhisuficiente pentru scopul tau.

Dar ca distanță să înțeleg că stațiile de genul Baofeng UV-5R acoperă o arie mai mare decât PMR-urile gen Midland G5 R1?

Da, Baofeng-ul acopera o arie mai mare. Pentru simplul fapt ca nu e legala, ea emite pe LOW cu 1 W, nu cu 0.5W: Output Power: 4 /1Watts. Midland-ul emite cu 0.5W deci ...

• Upvote 1

Încă o recomandare de la colegul radioamator, pentru distanțe mai mari (8w) sau durată de viață a bateriei mai mare pe low (1w), 4800mAh:

Pofung uv-5r high power version,1w/4w/8watts VHF/UHF

Dar eu zic că pentru biciclit 0.5w sunt suficienți, eventual stația să funcționeze și cu baterii normale.

Statia aia e prea mare si te va incomoda clar. Investeste intr-o pereche de casti compatibila.

Momentan eu nu am intentia de a-mi cumpara o statie. Nu se justifica achizitia ei, nu am mers in ture de grup pana acum, iar la naveta nu-mi foloseste. Informatiile le-am obtinut si impartit pentru comunitate in ideea ca vor fi utile cuiva pe viitor.

Baieti, am facut testul suprem, in conditii ideale :)

Eu stau in Sacele, parintii mei in Brasov, eu de la mine de pe terasa, le vad blocul lor, asa in linie dreapta sa fie vreo 5 km, pe drum sunt 6.5km

Am lasat azi o statie la ai mei, si cand am ajuns acasa am inceput sa conversam, Se auzea clar de tot, lacrima, initial ambii eram in geam, cand am vazut ca se aude clar, tata a intrat in casa, a mers in camera opusa a blocului, pe balcon, se auzea perfect, la fel in toata casa, singura conditie era ca eu sa stau la mine in dormitor sau pe terasa, unde aveam contact vizual cu blocul.

Jos palaria, nu ma asteptam sa fie reali cei 5km declarati de cobra, mai ales ca este entrilevel. 

Acum am coborat in curte, deci mai jos cu un 5-7 metri, ca e casa cu etaj si garaj la parter, si se auzea ok,  dar doar cand iesea tata pe geam, dar oricum jos palaria :)