Sign in to follow this  
crs.marius

Achizitie bicicleta

Recommended Posts

Va salut!
Am avut un DHs Mustang pe care l-am folosit timp de 7 ani cu costuri reduse si pe care i l-am dat verisoarei, care e incepatoare, eu dorind sa trec la alt level. Asadar, bugetul maxim, cu indulgenta e de 2000-2200 lei.
Eu am 1,75 metri, 69 kg. Ce doresc sa aiba bicicleta:
- roti de 27,5 sau 29;
– 27 de viteze;
- suspensie pe fata pe aer/ulei;
- frane pe disc, de preferat hidraulice.
Bicicleta va fi folosita preponderent in Bucuresti, atat in trafic, cat si in parcuri unde imi place sa urc toate pantele din Tineretului, Carol. Pe viitor, intentionez sa imi iau suport pentru masina si sa fac drumetii la tara, pe munte.
Daca bicicleta are dotari bune, dar are roti pe 26", nu ma supar. Mai jos sunt cateva bicle care se incadreaza in banii mei, dar daca aveti alte idei, le iau in calcul:

1. Scott Aspect 640 2013
2. Scott Aspect 640 2014
3. Scott Aspect 740 2014
4. Cross GRX9

Si cateva second hand:

1. Big Nine 100 - 1800 lei

2. Scott Scale 29 Team 29er - 2200 lei

3. Cube Analog 29er - 2200 lei

- furca Suntour XCM 29 Lockout 100mm
- schimbator spate Shimano Deore RD-M592 Shadow
- schimbator fata Shimano SLX FD-M661 Direct Mount
- jante Alex ZX 24
- anvelope Schwalbe Rapid Rob Performance 29x2.25
- frane Shimano BR-M445 hydr. discbrake(160/160mm)
- manete schimbatoare Shimano FC-M430 44x32x22T, 175mm, 3x9 speed

Multumesc!

Ia 520, la bugetul asta e cam cea mai rezonabila alegere.

http://www.decathlon.ro/bicicleta-mtb-rockrider-520-id_8293188.html

Sa indeplineasca toate conditiile puse de tine la 2000 - 2200 e aproape imposibil, mai ales pt una de 27.5 sau 29. Astea sunt mai scumpe la dotari echivalente cu 26.

Ia 520, la bugetul asta e cam cea mai rezonabila alegere.

http://www.decathlon.ro/bicicleta-mtb-rockrider-520-id_8293188.html

Sa indeplineasca toate conditiile puse de tine la 2000 - 2200 e aproape imposibil, mai ales pt una de 27.5 sau 29. Astea sunt mai scumpe la dotari echivalente cu 26.

Multumesc! Stiu ca e greu sa gasesc de noua, dar am luat in calcul si variante sh, unde evident pot avea surprize destul de mari. Vreau o bicla care sa nu imi dea batai de cap dupa ce strabat 30 de km, pe care, fiind in vacanta, o sa ii parcurg la 1-2 zile, incluzand si urcari de pante, treceri de pe bordura pe asfalt.

De Scott sau Cross (cele puse de mine) ce spuneti?

Am vorbit cu persoana care vinde Scott Scale 29 Team 29er (2200 lei), bicla e din 2014, cumparata din SUA, are acte la ea.

2200 pentru echiparea ei e bine, daca uzura e minima. Dintre celelalte, eu nu as da banii pe niciuna.

Cautand la greu biciclete, tind mai mult spre a cumpara o bicicleta noua. Bicicleta sh o verific eu, dar cine stie cum a fost intretinuta, pe unde s-a mers cu ea etc, exact ca si cu o masina. Lucrul nou e lucrul nou, dar sa gasesc ceva bun sh, nu ezit sa nu il vad. Asadar, mai jos sunt cateva biciclete noi, care imi fac cu ochiul. Sunt genul de persoana care cauta mult, cerceteaza piata, compara si nu se grabeste in a lua o decizie. Interesante si avand dotari bune sunt bicicletele de la Devron, firma ce asambleaza piesele la Deva.
1. Cannondale Trail SL 4 - imi surade reducerea si faptul ca e "de firma", chiar daca depaseste bugetul meu
2. Devron Zerga D3
3. Kross Hexagon X9 Negru
4. Cross Traction G27 29-er
5. Devron Riddle H2.9 2015
6. Devron Riddle Men H2.9 2015
7. Devron Riddle Men H2.7 2015
8. 29" Devron Riddle 5.9 2014
9. 27,5" Devron Riddle H6.7 2014
10. MTB Rockrider 520 B'TWIN

Dintre cele enumerate, as alege intre 1, 2, 7, 9 si 10.

Nu e chiar asa interesanta, sa vezi o furca XCM sau XCT pe o bicicleta de +2000 de lei nu mi se pare ok. 

In banii astia iei fie un Devron (Zerga, Riddle), fie RR520 care e chiar sub 2000.

Mai depinde si de estetica preferata :P

Exact cum am intuit, furca nu e chiar asa grozava. In schimb, imi surad celelalte: rotile, numarul de viteze, schimbatoarele. O sa ma duc sa vad RR520, cat si KTM-ul. Cu Devron H6.7 sa vad cum procedez. Toate 3 biclele imi plac cum arata :)

Mersi! Ceea ce mi-ai trimis tu nu se incadreaza in ceea ce doresc eu: schimbatoare( altele decat altus si acera, mai bune), nr viteze (cel putin 27), frane mai bune :D

Ramai la Riddle sau Zerga, cum a spus Traveller. In banii astia ai o furca XCR sau XC30TK, maximul de performanta in acest buget. Iar ca are altus pe alocuri, asta e...mai usor e sa investeti intr-un schimbator decat in alte chestii.

Faza cu 27 viteza nu am inteles-o, dar nici nu incerc.

Bafta si asteptam recenzia. :)

Faza cu vitezele: tot dau un ban, sa fie acolo mai multe (poate e gresita parerea mea, poate nu). Mari investitii in bicicleta nu o sa fac, doar revizii si piesele care se vor uza.

Am vorbit cu cineva care vinde Devron H6.7, a schimbat schimbatorul de foi cu unul mai performant (150 lei). Bicicleta merge "struna".

De asemenea, am vorbit cu o cunostinta care si-a luat KTM-ul. La fel, merge struna, furca lucreaza (a fost pe munte, poteci), singura problema fiind pedalele. Au cedat si le-a schimbat cu ceva mai performant (150 lei). Sambata sau duminica ma duc sa testez bicla si poate saptamana care vine vad si un H6.7.

Una din astea 2 as vrea sa cumpar in acest moment. Daca mai apare ceva tentant, postez aici :D

Faza cu vitezele: tot dau un ban, sa fie acolo mai multe (poate e gresita parerea mea, poate nu)

Poate da. Nu e vorba de numar, ci de faptul ca "cutie de viteze mai bine etajata".

As zice sa uiti de 29er KTM entry level, la 2200 de lei. Cumperi mai mult numele, cu o echipare slabuta.  

furca lucreaza (a fost pe munte, poteci)

Orice furca lucreaza, una mai bine alta mai rau. Cat despre XTC, care e cea mai proasta din gama, mi-e greu sa cred ca e confortabil/sigur sa mergi cu ea la munte.

PS: Daca te-ai referit ca a mers pe potecile de la munte, atunci e un pic mai ok ideea. :)

Mi-a zis doar ca a mers pe poteci, pe la munte. Atat :D

Maine sper sa o vad, dar tind mai mult spre Devron H6.7. E mai usor sa schimbi un schimbator de foi decat o furca :)

Astazi am cumparat Devron H6.7 de aici.

Prima impresie e una foarte buna, schimba super repede, nu se aud zgomote atunci cand se realizeaza aceste procese. Franeaza strong, chiar violent daca esti pus in situatii limita.

Ce ma deranjeaza: saua, parca e cam tare. Tre' sa iau una mai moale.

P.s: multumesc tuturor pt sfaturi!

Ia-ti pantaloni cu bazon. Daca ai fost îmbrăcat cu pantaloni de stradă e normal că te-a jenat. Plus că trebuie să reglezi ca lumea șaua.

Postul tau se refera la reglajul seii actuale, adica mai sus, mai in jos etc? Oricum, o sa il citesc. Mersi!

E foarte important sa o reglezi corect. De asemenea e important sa ai o sa ale carei dimensiuni (in mod special latime) se potrivesc cu fizicul tau. Trebuie sa incerci sau sa masori.

Faptul ca e moale nu inseamna ca o sa fie buna.

Am inteles. Multumesc!

Daca ai fost îmbrăcat cu pantaloni de stradă e normal că te-a jenat. Plus că trebuie să reglezi ca lumea șaua.

Am fost in blugi. Nu asta e tinuta mea pt pedalat.

OK