Sign in to follow this  
ionutcc

Raportul corect

Recommended Posts

sapt trecuta am luat bicla, urmatoarele 2 zile am facut aprox 170 km (plat + catarari), iar pe 20 aug am fost pe trans. Care e problema? Am foi de 52-42, iar pinioanele 11-23. Simt nevoie de un pinion mai mare sau de inca o foaie mai mica. Inca nu am antrenament pt catarari gen transfagarasan si nu numai. Vreau sa spun ca am urcat pe trans cu 42-23,insa nu pana sus (mai erau 5 km) era vant destul de puternic si caldura. Se pot schimba pinioanele sau foile? Ce implica asta? Schimbatoare? Lant? ETC ...

ce bicicleta ai si ce angrenaj (model)?

Guest

Se pot schimba pinioanele sau foile? Ce implica asta? Schimbatoare? Lant? ETC ...

nu implica nimic, fiindca nu ai brete compact. este egal ce model ai. cel mai ieftin, o foaie mica de 39, care defapt este si standardul normal. 42 ii cam dur pt pinion de 23 si catarari monstroase. Lnatul va devenii prin asta ceva cam lung, no problem, il scurtezi putintel si gata, schimbatoru de foi ramane in aceiasi pozitie, caci se considera marimea placii mari. :idea: Shimano, are cercul suruburilor pe 130, cred ca si tiagra, deci, iti iei o foaie 38 sau 39 dinti pe cerc de 130 si gata.

iti iei o foaie 38 sau 39 dinti pe cerc de 130 si gata.

nu treb sa iau un angrenaj cu trei foi? se poate lua doar o foaie cu 38 dinti?

Guest

nu treb sa iau un angrenaj cu trei foi? se poate lua doar o foaie cu 38 dinti?

nu atac pe nima personal, insa mi se pare o nerusinare sa vinzi unui incepator, o bitza cu angrenajul 52/42 sau 53/42. Foaia de 42 este o marime care te ingradeste, buna numai la set de trei foi, sau pt sportivii adevarati pe trasee caracteristice. 8O Trei foi nu poti pune, ca ai nevoie de maneta de fatza 3s si schimbator de fatza 8O . si tre sa sari cu cecu :D Faoie de 38-39 ar trebui sa existe de cumparat in magazine, numa sa ai grija ce iei, sa fie sh compatibila....

Sunt de acord cu Gabee la faza cu placa de 42. Ideal este sa iti pui una de 39 si daca poti "strecura" un pinion de 25 este super.

oricum...sa fiu sincer eu ma lasam pagubas pe balea cu angrenajul ala..incepator fiind.

Eu urc cu un angrenaj 52/39 si 11/25

Folosesc maxim 39x23 dar gandul ca am pinionul ala de 25 ma mai linisteste din punct de vedere psihic :D

deci, ar treb sa pun o foaie de 39 ( chiar 38 ) si un pinion de 25. Ca sa pun un pinion de 25 treb sa elimin alt pinion? Sa ramana tot 7?

exact... asta ca sa nu skimbi maneta si nici deraiorul spate... poti skimba probabil grupul de pinioane cu totul sau doar unul dintre ele...

Guest

pune tu mai intii foaia de 38(preferabil) si cand se duc pinioanele si lantzu, pui direct caseta 11/12-25/26

MULTUMESC PT SFATURI. INTAI SA GASESC FOAIE DE 38.

Buna seara. Detin o bicicleta de oras cu cadru de cursiera de otel. https://plus.google.com/photos/107099960787722487456/albums/5944598727650039905/6153634863022924850?pid=6153634863022924850&oid=107099960787722487456 .Pedalierul e un shimano 600 tricolor  52/41. Roata spate are un butuc mai vechi pe caseta cu 7 pinioane 12-28.  Schimbatorul e un shimano stx. Problema e ca raportul 41/28 ma cam stoarce de vlaga pe catarari mai dificile. Imi puteti sugera o modalitate de a obtine un raport care sa nu ma suprasolicite pe catarari?  Ar merge pus pe fata o foaie de 36 de exemplu? Multumesc frumos.

Admitand ca foile sunt demontabile (si cred ca da, din ce citesc pe net), ar merge un 38, ma putin nu. Trebuie sa aiba BCD de 130 mm.

Iar pe spate poti sa pui un grup de 7 pinioane Megarange, cu un schimbator nou (un Alivio de 7/8 viteze), pt cheltuiala minima.

Multumesc frumos de sfat. Da, foile sunt demontabile. Daca as schimba butucul si as pune o caseta de 9 cu 11-34, oare schimbatorul ar duce? Evident ar trebuii sa schimb si lantul.

Deja te complici inutil cu schimbarea butucului. Asa mai bine iei o roata spate intreaga, cu caseta de 8/9/10.

Nu sunt sigur ca schimbatorul ala duce 34, de aia am propus un schimbator ieftin si bunicel de MTB, gen Alivio.

Iar pe spate poti sa pui un grup de 7 pinioane Megarange, cu un schimbator nou (un Alivio de 7/8 viteze), pt cheltuiala minima.

De ce are nevoie de alt schimbator ?

Zice ca actualul e stx si are patina lunga, deci "duce" pinioane mai mari

As cauta un pedalier sh, nu stiu daca maneta de foi e dubla sau schimba si pe 3...

Dar aceasta metoda strica estetica de vintage... dar si o caseta de Mtb tot aia face..

Daca duce 34, cu atat mai bine. De testat intai.

• Upvote 1

The STX SE is made in two cage versions, a long cage SGS and a short cage GS model. Maximum rear cog is 32 teeth on the long cage SGS, and 28 teeth on the short cage GS. Total capacity is 38 teeth (super long cage-SGS), and 28 teeth (short cage-GS). The SGS model weighs 284.5 grams

STX SGS - long cage, STX GS - short cage

41/34 s-ar putea sa fie tot greu de dus.

Pai nu, ca schimba si foaia, numai sa gaseasca una de 38 cu BCD 130.

38/34 deja e rezonabil.

Va multumesc frumos de sfaturi. Pentru inceput cred ca voi schimba butucul si pinioanele si bineinteles lantul. Schimbatorul cel putin teoretic ar trebuii sa duca 34 de dinti. Putin antrenament am asa ca sper ca 41/34 sa fie ok, daca nu o sa caut o foaie de 38 cu BCD 130.

Daca citim primul post din topic (Ionut, 2006) un raport de 42/23 era putin cam greu si se cauta o varianta mai potrivita (pt.catarari ca TF).

Astazi 41/28 este mult prea greu, trebuie musai ceva mai usor.

Cam asa evolueaza lumea de azi, dar... oricum, "nu conteaza".

Daca le citim si pe celelalte vedem ca mai toata lumea a zis ca trebe o foaie mai mica lui ionut, care e om de la munte.

Mie, de exemplu, s-ar putea sa-mi trebuiasca un pedalier cu patru foi. Il cunosti pe nu conteaza, stii ce varsta are sau ce pregatire fizica? A involuat ionut si s-a transformat in nu conteaza?

Daca nu, de unde concluzia?

• Upvote 1

Nici n-am presupus ca Ionut e acelasi cu "nu conteaza" (doar au nume diferite, nu?).

Am constatat doar schimbarea de atitudine peste ani.

De unde atita iritare, mai ales ca "nu conteaza"?

Singura legatura intre Ionut (2006) si mine e ca avem acelasi prenume. Varsta 37 de ani, conditia fizica medie, dar toate acestea nu conteaza. Pe mine ma intereseaza sa reusesc sa fac o tura de Cluj - Marisel - Belis -Cluj si sa mentin o anumita cadenta fara a solicita inutil picioarele. Bicicleta mea e dintr-un otel de duzina (deci nu foarte usoara), rotile si cauciucurile au ceva gramaj asa ca unori simt nevoia de ceva mai mare de 28. Nu vad rostul sa trag ca prostul pe o catarare cu un 41/28 cand as putea sa scot aceeasi medie cu un 41/34.

Avand in vedere rampele din zona aia, cred ca trebuie sa schimbi si foaia mica si caseta, dupa cum recomandam mai sus.