Sign in to follow this  
andrey0607

Sfat achizitie bicicleta MTB

Recommended Posts

Salut,

Doresc sa achizitionez o bicicleta MTB si va rog daca ma puteti ajuta cu cateva informatii / sfaturi utile. Am mai citit pe internet insa nu sunt foarte convins de ce alegere sa fac.

As dori sa achizitionez o bicicleta noua (doresc sa o platesc cu cardul de cumparaturi) in jurul sumei de 1500-1700 RON (o bicicleta entry level la aceasta suma).

O sa o folosesc in proportie de 70-80% in oras (plimbari, serviciu) si 20-30% in afara (drumuri de tara / padure). As dori ca furca sa fie blocabila. Toate au Suntour (o furca destul de grea, insa am in vedere un upgrade in viitor) si din ce am vazut sunt in ordinea XCT, XCM, XCR ca fiabilitate.

Am inaltimea de 1,86m si lungimea piciorului de 90cm, pentru aceste dimensiuni intelegand ca imi trebuie un cadru de marime L si roti de 27.5" sau 29".

Am gasit cateva modele si nu sunt foarte sigur pe care sa il aleg:

1. Cross S-Cort 27.5" negru/verde

2. Devron Riddle H1.9

3. Cross Grx 8M 27.5" negru/gri/albastru 2015 - aceeasi bicicleta si cu roti de 29"

4. IDEAL ZIG ZAG 27.5" 2014

5. 29" DEVRON H4.9 2014

Dupa informatiile dobandite de pe internet as opta pentru unul din cele 2 Devron-uri (optiunea 2 sau 5) avand in vedere echiparea (de frane nu am foarte multe detalii). Ce parere aveti?

As putea gasi biciclete mai bune la aceasta suma?

O seara buna,

Silviu

Devroanele sunt ok, alege-o pe cea care-ti place si da-i bataie.

Auriga este modelul, firma este Tektro. Shimano sunt mai reușite, în special de la Deore în sus.