Sign in to follow this  
bogdanch

Sa care nu pune presiune pe coccis (coada)

Recommended Posts

Cunoașteți modele de șa pentru poziție dreaptă (city bike style) care nu pun presiune de loc pe coccis (coadă/cocyx/tailbone)?
Motiv: coccis fracturat în urmă cu un an, dureri mari și fulgerări în cazul statului pe scaun sau în pat prea mult timp, nu prea contează pe ce suprafață, dacă există presiune doare.

coccis.png

coccis_saddle.JPG

Mă interesează să fie concepută pentru anatomia unei fete.

Oare daca schimba pozitia in una mai sport, gen: pipa mai lunga, ghidon lasat mai jos, nu se reduce suficient presiunea?

Cauta pe site-ul lor - http://www.sellesmp.com/smp4bike/en/plusau si varianta "lady". Cred ca toate seile lor rezolva problema cu coccisul prin acel decupaj in partea din spate.

Vezi ca anumite site-uri de afara iti ofera posibilitatea sa te razgandeste intr-o perioada de timp. O cumperi, o probezi iar daca nu iti convine o trimiti inapoi si ei iti vireaza toti banii in contul tau. Bine, se subintelege ca trebuie sa fie ca si noua.

SQLab au o serie City, dar par cam masive.

Acum pe bicicletă e o șa similară cu SQLab 621 soft, dar nu prea ajută, bine nu cred că pernuțele acelea sunt la fel de înalte ca la la 621, dar stilul este similar.

@bogdanch

Sa inteleg ca pana acum ai incercat toate combinatiile de pozitionare a seii (fata-spate combinat cu cioc mai sus sau mai jos)?

Sa inteleg ca pana acum ai incercat toate combinatiile de pozitionare a seii (fata-spate combinat cu cioc mai sus sau mai jos)?

Da, am epuizat următoarele metode:

- șa cu ciocul în jos spatele ridicat, pune presiune mare pe coccis, durerea apare cam la 2 minute de stat în șa.

- șa cu ciocul în sus spatele lăsat, durerea apare mai târziu cam la 30 minute, dar crește semnificativ disconfortul în zona inghinală.

Momentan am ajuns la următorul compromis, șaua are ciocul foarte puțin ridicat, asta oferă cam 15 minute de stat în șa fără dureri de la coccis.

@bogdanch

Da, cam nasoala situatia.

Cred, fara prentia ca am dreptate, ca ar trebui sa incerci una dintre seile indicate in link-urile de mai sus, adica o sa cu "completely free central channel".

Nu imi dau seama daca te-ar ajuta un Brooks B-190. Poate latimea mare a seii + arcurile spate duc la reducerea presiunii exercitate pe coccis.

Teoretic as zice ca o sa cu decupaj generos pe centru (si prelungindu-se posterior) ar fi ce-ti trebuie:

http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=70758;page=6;menu=1000,2,109;mid=0;pgc=0

Dar nu prea se pupa cu pozitia verticala pe care o precizezi, de nici o culoare. Poate renunti la bicla de oras in favoarea trekkingului, ceea ce modifica pozitia de mers spre anterior, in mod avantajos.

Si varful coccisului in mod popular nu se cheama coada, ci noada :P

• Upvote 3

S-a mai recomandat mai sus. De 2 ori :P

Atunci e "adjudecat" !

In plus, i-am adus la cunostinta pretul in lei si un comerciant din Ro. :-

Vă mulțumesc pentru ajutor, am selectat următoarele versiuni din ce ați recomandat și ce am mai găsit pe net, ce recomandați din cele de mai jos?

1. http://hobsonseats.stores.yahoo.net/easyseat.html

2. http://www.rido-cyclesaddles.com/sensational-new-r2-c100064.html

3. http://www.specialized.com/us/en/ftb/saddles/womens-recreational-saddles/womens-dolce-gel

4. http://www.chainreactioncycles.com/us/en/selle-smp-trk-saddle/rp-prod23428

Dintre toate și urmând sfatul lui gibonu, aș merge pe asta: http://www.chainreactioncycles.com/us/en/selle-smp-trk-ladies-saddle/rp-prod23429

Dar nu prea se pupa cu pozitia verticala pe care o precizezi, de nici o culoare. Poate renunti la bicla de oras in favoarea trekkingului, ceea ce modifica pozitia de mers spre anterior, in mod avantajos.

Nu prea e o opțiune din pricina spațiului limitat pentru depozitare, bicicleta de oraș este una pliabilă. :(

Ar mai fi o varianta să cumpăr husă de șa din dechatlon. Apoi să decupez materialul/gelul din zona coccisului, oare ar funcționa varianta asta?

Ar mai fi o varianta să cumpăr husă de șa din dechatlon. Apoi să decupez materialul/gelul din zona coccisului, oare ar funcționa varianta asta?

Nici eu nu cred ca va functiona.

Parca gelul ala este intr-un fel de punga, asadar nu vad cum ai putea taia doar o bucata din punga.

In plus, din cate stiu (n-am folosit niciodata), mai devreme sau mai tarziu husa respectiva incepe sa se miste si sa nu mai stea fixa.

Daca mai si tai din ea (pe langa faptul ca nu cred ca e posibil) adio husa fixa. 

Plus ca husa aia e grea ca naiba. Cred ca are 1 kil ...

Cred ca e o idee foarte proasta.

Eu am dus seaua mea de 25 ron la un meserias care mi-a gaurit-o si a decupat-o dupa funduletul meu. pe comanda. I-am dat 15 ron si am seaua pe comanda, nu simt nici un disconfort.

Eu am dus seaua mea de 25 ron la un meserias care mi-a gaurit-o si a decupat-o dupa funduletul meu. pe comanda. I-am dat 15 ron si am seaua pe comanda, nu simt nici un disconfort.

Poți pune te rog o poză cu șaua modificată? Cum pot lua legătura cu acest meseriaș?

Mulțumesc!

Vai ce te carpesti cu modificatul unei sei. Singura sa care te ajuta este Selle SMP TRK sau surorile ei mai slim. Sunt singurii producatori care fac sei anatomice, restul sunt niste glume: Selle italia SLR Super FLow e proiectata prost, am facut masuratori pe ea si dimensiumea cea mai larga a canalului central nu ajunge in centrul perineului, si in zona anala, ca sa nu zic altceva.

E 210RON TRK-ul cred.

Poți pune te rog o poză cu șaua modificată? Cum pot lua legătura cu acest meseriaș?

Mulțumesc!

Este de la mine din zona, am fost cu saua la el, i-am aratat ce vreau sa decupeze, a facut un canal de ventilatie pe toata lungimea ei si o gaura centrala, apoi i-a innadit husa si a lipit-o corespunzator. Am constatat ca nu mai simt nici o jena sau presiune intre picioare la drum lung, nu mai transpir la fund, iar acuma i-am adus alta sa, sa vedem ce iese. Tinand cont de pret, 25 -30 ron saua plus 15 ron munca lui, imi permit sa experimentez. Poze mai tarziu...

Aceasta nu este o reclama mascata, pur si simplu m-am adaptat la economia de piata. Daca dau 200 ron pe sea originala si tot nu ma simt ok pe ea?