octav

Giro 2009

Recommended Posts

Team Garmin-Slipstream announces Giro d’Italia start list

1. Christian Vande Velde

2. Bradley Wiggins

3. Cameron Meyer

4. Danny Pate

5. David Millar

6. David Zabriskie

7. Julian Dean

8. Tom Danielson

9. Tyler Farrar

LPR Team:

1. Danilo Di Luca (ITA)

2. Alessandro Petacchi (ITA)

3. Gabriele Bosisio (ITA)

4. Riccardo Chiarini (ITA)

5. Giairo Ermeti (ITA)

6. Jure Golcer (SLO)

7. Matteo Montaguti (ITA)

8. Daniele Pietropolli (ITA)

9. Alessandro Spezialetti (ITA)

Lampre Team:

1. Damiano Cunego (ITA)

2. Matteo Bono (ITA)

3. Marzio Bruseghin (ITA)

4. Pietro Caucchioli (ITA)

5. Mauro Da Dalto (ITA)

6. Enrico Gasparotto (ITA)

7. Marco Marzano (ITA)

8. Manuele Mori (ITA)

9. Paolo Tiralongo (ITA)

Lipseste campionul mondial Alessandro Ballan, afectat de un virus !!!!!!!!!!

Echipa Silence-Lotto propune pentru Giro urmatoarea garnitura de start:

1. Philippe Gilbert (BEL)

2. Christophe Brandt (BEL)

3. Francis De Greef (BEL)

4. Bart Dockx (BEL)

5. Pieter Jacobs (BEL)

6. Olivier Kaisen (BEL)

7. Jonas Ljungblad (SUE)

8. Jelle Vanendert (BEL)

9. Charles Wegelius (GBR).

Zilele acestea, Yohan Bruynell a anuntat echipa Astanei pentru Giro 2009 ...

1. Lance Armstrong (USA):-bd

2. Jani Brajkovic (SLO)

3. Chris Horner (USA)

4. Levi Leipheimer (USA)

5. Steve Morabito (SUI)

6. Daniel Navarro (ESP)

7. Yaroslav Popovych (UKR)

8. Jose Luis Rubiera (ESP)

9. Andrey Zeits (KAZ)

spre surprinderea mea si cred a tuturor, Astana vine cu o echipa de mana a2a in Giro ... Contador, Kloden si Zubeldia sunt lasati acasa !!!!!!!!!!!! :-q:-q:-q ... in schimb este adus "accidentatul" Lance Armstrong ... deci nu mai am cuvinte ...

anyway in Le Tour de France 2009 pun toti banii pe Astana unde vor fi cei 3 lasati acasa in GIRO :-bd

probabil ii odihnesc/pregatesc pentru a-l servi pe sef in le tour.

Si sincer ti se pare slaba echipa Astana si in aceasta formula ? Sunt 4 oameni acolo foarte tari pe munti si 2 foarte tari la contratimp :-bd

1. Lance Armstrong (USA)

4. Levi Leipheimer (USA)

7. Yaroslav Popovych (UKR)

8. Jose Luis Rubiera (ESP)

- cred ca sunt suficienti, restul sunt gregario sau daca ramane vreunul din cei 4 pe coada

oricum nu sunt fan Lance, sper sa nu supar pe nimeni cu asta.

Idolul meu ramane Marco Pantani :D nu am mai vazut pe nimeni sa faca ce a facut el in 98 si atata spectacol pentru telespectatori, fantastic.

*poate cautati pe youtube cuvintele lui Armstrong despre Pantani, veti vedea cat respect are. -> P.S.

Edited by marianvi

Salut! Stiti cumva, revin cei doi Radu pentru editia centenara a Giro? Sau macar Manolo cu Banciu, ar fi frumos. Ma plictisesc si ma enerveaza cand comenteaza ceilalti, in frunte cu omul de la federatie, care este total pe langa subiect si este de-a dreptul enervant. Sper ca nu vine el la Turul Italiei. Mi-e dor de poantele lui Banciu si de comentariile pe care le facea cu Naum...

Salut! Stiti cumva, revin cei doi Radu pentru editia centenara a Giro? Sau macar Manolo cu Banciu, ar fi frumos. Ma plictisesc si ma enerveaza cand comenteaza ceilalti, in frunte cu omul de la federatie, care este total pe langa subiect si este de-a dreptul enervant. Sper ca nu vine el la Turul Italiei. Mi-e dor de poantele lui Banciu si de comentariile pe care le facea cu Naum...

si pe unele etape de plat, de somnul pe care il prindeam cu cei doi povestind frumos una alta... X_X

Dupa victoria de anul trecut a lui Contador, Astana ar fi trebuit sa primeasca numerele de la 1 la 9, iar liderul echipei Astana anu asta este Armstrong si deci el ar fi trebuit sa fie nr 1 in acest Giro ...

Insa oficialii Giro au atribuit numelere de la 1 la 9 echipei ACQUA & SAPONE (ciudata decizie) ... deci nr 1 in Giro 2009 nu va fi Lance Armstrong ci Stefano Garzeli X_X care anul trecut nu sa clasat in primii 10 in Giro ...

Top 10 in Giro 2009 dupa parerea mea:

1. Levi Leipheimer ... sunt 2 etape de contratimp (una de 60 km) ceea ce va conta mult

2. Ivan Basso

3. Damiano Cunego

4. Denis Menchov

5. Lance Armostrong

6. Marzio Bruseghin (locul 3 in Giro 2008)

7. Michael Rogers .... sunt 2 etape de contratimp (una de 60 km) ceea ce va conta mult

8. Carlos Sastre

9. Gilberto Simoni

10. Danilo Di Luca

Totusi sa nu uitam de Nibali, VandeVelde si Garzeli care pot intra si ei la randul lor in Top 10 X_X

Lance Armstrong, desi a aratat bine in Prolog, nu e suficient de in forma pentru a prinde un top5.

Marzio Bruseghin, dupa ce-a aratat in Giro del Trentino si-n prolog, e departe de varful de forma de anul trecut.

Michael Rogers nu are varful de forma in Il Giro, e aici "sa vada" ce poate obtine cu forma de moment.

Nibali nu e in cursa.

Vandevelde se antreneaza pentru Turul Frantei

Garzelli poate intra in top 10 doar daca intra intr-o evadare in a doua jumatate a turului.

PS: Contratimpul ala de 60 km nu e un contratimp obisnuit, pentru rouleuri.

De altfel, ciclistii nici nu vor folosi biciclete de contratimp. Se urca si se coboara tot traseul, curbele fiind foarte stranse. Un catarator agil, bun pe coborari poate scoate un rezultat bun. Leipheimer, fiind un foarte bun coborator, e principalul favorit. Ciclisti ca Damiano Cunego nu vor pierde mult.

Da,Lance nu prea cred ca intra in primii 5. O sa vina etapele din Dolomiti,mai ales a 5-a cu catararea aia de la Alpe di Siusi,nenorocita rau,cred ca are peste 20km,cu o panta destul de buna,peste 6.

Asa ca cei care nu sunt in forma inca de acum,vor avea probleme. Inclusiv Lance.

Faimosul TT de la Cinque Terre e perfect pentru Leipheimer,insa cele doua catarari de pe parcurs sunt salvarea celorlalti. (:|

Ma astept ca si Basso,Scarponi sau Menchov sa scoata un rezultat bun,de top 10 in etapa. Si de ce nu,Gibo Simoni,care anul trecut chiar a venit in primii 10 in contratimpul de la Urbino,care avea un profil asemanator,dar era cu vreo 20 km mai scurt.

PS: Ce rau imi pare ca s-a retras Savoldelli. Sunt anul asta cateva etape care se termina in coborare,perfecte pentru el. Cel putin aia care se va termina la Chiavenna e mama lor. :P 30 km downhill cu multe serpentine. :>

Da' lasa ca si Popovych coboara bine. >:)

Edited by laurentiu46

Top Ten Results on Stage 2

1 Alessandro Petacchi (Ita) LPR Brakes - Farnese Vini 3.43.07 (41.951 km/h)

2 Mark Cavendish (GBr) Team Columbia - Highroad

3 Ben Swift (GBr) Team Katusha

4 Allan Davis (Aus) Quick Step

5 Tyler Farrar (USA) Garmin - Slipstream

6 Oscar Gatto (Ita) ISD

7 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre - N.G.C.

8 Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto

9 Manuele Mori (Ita) Lampre - N.G.C.

10 Dries Devenyns (Bel) Quick Step

42 Lance Armstrong (USA) Astana

97 Levi Leipheimer (USA) Astana 0.13

General Classification after Stage 2

1 Mark Cavendish (GBr) Team Columbia - Highroad 4.04.43

2 Mark Renshaw (Aus) Team Columbia - Highroad 0.14

3 Michael Rogers (Aus) Team Columbia - Highroad

4 Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia - Highroad

5 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Columbia - Highroad

6 Tyler Farrar (USA) Garmin – Slipstream 0.16

7 Alessandro Petacchi (Ita) LPR Brakes - Farnese Vini

8 Christian Vande Velde (USA) Garmin - Slipstream 0.20

9 Bradley Wiggins (GBr) Garmin - Slipstream

10 Lance Armstrong (USA) Astana 0.27

18 Levi Leipheimer (USA) Astana 0.40

Surprinzator sau nu, Lance a reusit sa vina azi cu primul pluton, cel al sprinterilor. :)) Omul desi a fost accidentat pare foarte pregatit pentru GIRO :) ... Sper sa se tina bine si in continuare si sa castige acest GIRO 2009 [-O

binecuvantat sa-ti fie graiul :)

cand l-am vazut azi pe lance in coada unui coleg de la Astana la trena la un mom dat in ultimii 5-6 km, am zis ca e prea de tot... oricum, Lance e idolul meu :D go lance go :))

Surprinzator sau nu, Lance a reusit sa vina azi cu primul pluton, cel al sprinterilor. :) Omul desi a fost accidentat pare foarte pregatit pentru GIRO :) ... Sper sa se tina bine si in continuare si sa castige acest GIRO 2009 [-O<

Wow, entuziasmul vostru il depaseste cu mult pe-al meu. Si mie imi place Armstrong, dar n-as merge intr-atat incat sa spun ca-i in forma mare fiindca a reusit sa termine in pluton o etapa de plat. Si Joseba Zubeldia ar fi reusit asta. Basso si Leipheimer au terminat la 13 secunde din motive tactice, nu fiindca n-au reusit sa tina ritmul.

bine, eu SPER sa rupa tot lance anul asta... dar nu sunt si convins ca o sa o faca :)) totusi, de ce nu?

@ majikstone: colegul acela ce il ducea in trena pe Lance era eternul si fascinantul deja coechipier Chechu Rubiera :))

totusi vom vedea marti si miercuri cine va tine pasul si cine nu <):)

Wow, entuziasmul vostru il depaseste cu mult pe-al meu. Si mie imi place Armstrong, dar n-as merge intr-atat incat sa spun ca-i in forma mare fiindca a reusit sa termine in pluton o etapa de plat. Si Joseba Zubeldia ar fi reusit asta. Basso si Leipheimer au terminat la 13 secunde din motive tactice, nu fiindca n-au reusit sa tina ritmul.

Adevarat. :-

Fratilor,va extaziati prea repede doar pentru ca Lance a terminat cu primul grup,cum a spus si Rowen din motive de cursa,si doar ati vazut ca in acele viraje din ultimii km,unii ciclisti stateau pur si simplu pentru ca n-aveau loc sa treaca. Intr-adevar omul arata binisor dupa accidentare,dar de aici pana la a spune ca va castiga e drum lung.

Daca scapa cu bine marti si miercuri,atunci da,ne vom da seama de conditia sa. Dar nu acum.

Sau luati-o altfel. Dau asa un exemplu:rusul Eduard Vorganov de la Xacobeo a terminat pe locul 21,tot in primul pluton,inclusiv inaintea lui Lance. Asta inseamna ca si asta e in forma mare? Si ca are vreo sansa la ceva? Ziceti voi. :-T

colegul acela ce il ducea in trena pe Lance era eternul si fascinantul deja coechipier Chechu Rubiera =:)

Unii ar spune ca era Popovych! a dat si un mic interviu la finalul etapei...

Mi-a placut mult de Columbia in prima etapa de sambata cand au sosit toti 9 rutieri in acelasi timp la finish si au avut cel mai bun timp!

Astazi a fost prima oara dupa ceva timp cand am urmarit cu placere etapa. Comentariul a fost chiar ok, au fost ceva evenimente pe traseu, AM vazut un Lance si un Basso care se tatoneaza.

Sper ca si maine sa avem parte de aceeasi doi comentatori#http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/17.gif