Sign in to follow this  
bogdanch

Vrem un oraș pentru oameni - 19 septembrie 2015

Recommended Posts

Pentru cei interesați, sâmbătă, 19 septembrie 2015 se organizează un marș:

Event Facebook: https://www.facebook.com/events/505163342993162/

Traseu: https://www.google.com/maps/d/u/1/viewer?authuser=1&mid=zHN2bZ-dSBz4.kCZmSBVyGYSA

GPX: https://drive.google.com/file/d/0B2gH-axZjksRVGRYNGFva3cyY3M/view?usp=sharing

Pe 19 septembrie 2015 are loc cel de-al șaptelea marș al bicicliștilor din București.
Ne întâlnim la ora 14.30, la intrarea Charles de Gaulle a Parcului Herăstrău, toți aceia care ne simțim stingheri într-un oraș al mașinilor. Vă așteptăm să cerem împreună un #oraspentruoameni.
Traseul poate fi parcurs de orice biciclist:

https://www.google.com/maps/d/u/1/viewer?authuser=1&mid=zHN2bZ-dSBz4.kCZmSBVyGYSA

Organizatori: OPTAR și Comunitatea Bicicliștilor din București.
Partener: Ordinul Arhitecților, filiala București.

Motivele organizării adunării publice:

- neaplicarea măsurilor de siguranţă rutieră
- încurajarea transportului motorizat în timp ce oraşul este cea mai poluată capitala europeană
- lipsa unei viziuni a administraţiei oraşului pentru creşterea calităţii vieţii
- menţinerea în funcţii a persoanelor vinovate de pagubele de milioane de euro provocate de recepţia ilegală a pistelor pentru biciclete
- neaplicarea măsurilor de eficientizare a transportului public prin asigurarea de benzi dedicate.

fisierul afisului - https://drive.google.com/file/d/0B5NZkgMYH2ClU2VXWDBrWmlnOFU/view

L.E. adăugare afiș:

Mars%252520de%252520protest%25252019%252

Parerea unui biciclist incepator (si totodată navetist prin București) despre "Marsul biciclistilor" :

Sâmbătă, 19 septembrie 2015, ziua în care bicicleta a poluat fonic mai mult decât mașina! Desi asteptam cu nerabdare ziua asta, am fost destul de dezamagit de acest marș pentru faptul că a semănat mai mult ca o atmosferă de pe stadion.

În primul rând venisem ca să susțin avantajele utilizării bicicletei în oraș: 

- reducerea poluării aerului;

- reducerea poluării fonice;

- mișcare = sănătate;

- volum redus în trafic, deci mai multă fluiditate;

Ce nu mi-a plăcut:

1. Utilizarea fluierelor și a vuvuzelelor, acest aspect a făcut ca cei din exterior să nu observe că bicicleta are o poluare fonică redusă și că un oraș plin de biciclete = un oraș mai puțin gălăgios. Bicicliștii în această zi au făcut gălăgie mai mare decât mașinile. Am văzut persoane care stăteau blocate pe trotuar și se uitau cu dispreț, am văzut și persoane care se bucurau de atmosfera de stadion, dar nu gălăgia reprezintă mersul pe bicicletă!

2. Încă de la început organizatorii au zis că această acțiune nu este una politică:

optar-non-politic.JPG

Totuși, în ciuda acestui aspect am auzit persoane ce dețineau megafon strigând mesaje anti Oprescu și cântându-i acestuia "mulți ani primeacă". Păi dragi organizatori parcă era un eveniment NON POLITIC? Mai mult ca sigur printre bicicliști de la protest sunt și persoane care au votat cu el, ce faci cu aceștia? Poate că data viitoare nu vor mai participa? - Nu nu țin parte politicianului, dar mi-ar fi plăcut ca acest eveniment să nu fie unul politic! Sau vreți ca la mass-media să scrie știri de genul "Bicicliștii au ieșit în stradă - cer mulți ani de pușcărie pentru Oprescu"? Acest aspect ar devia total de la mesajul ce se dorea transmis cu acest marș:

- încurajarea transportului motorizat în timp ce oraşul este cea mai poluată capitala europeană
- lipsa unei viziuni a administraţiei oraşului pentru creşterea calităţii vieţii
- menţinerea în funcţii a persoanelor vinovate de pagubele de milioane de euro provocate de recepţia ilegală a pistelor pentru biciclete
- neaplicarea măsurilor de eficientizare a transportului public prin asigurarea de benzi dedicate.

Da, aveți dreptate cu siguranță aveam eu așteptări prea mari de la frații români, îmi imaginam un astfel de protest:

Mai scria cineva că "la 120000 de participanti nu mai trebuie sa fii galagios ca sa fii remarcat...la noi din pacate nu ies mai mult de 8000 de "copii teribilisti" cum spunea Oprescu....asa ca putina zarva nu strica". Eu văd situația altfel, ei sunt 120000 de participanți care reușesc să nu facă gălăgie, noi am fost aproximativ 2500 de oameni ce n-au fost în stare să nu facem gălăgie!

*Informații demografice: București - 1,913 milioane locuitori (2012), iar Berlin - 3,375 milioane locuitori (2013).

Și așa ne-am comportat noi, ca la stadion:

https://www.facebook.com/marcel.m.popa/videos/10206674802220089/

În final, o să mai dau o șansă marșului de anul viitor. Iar dacă și atunci se vor folosi fluiere, vuvuzele, mesaje politice, voi renunța la a mai participa la astfel de marșuri ce nu reprezintă imaginea corectă a mersului pe bicicletă.

• Upvote 8

Ai punctat perfect Bogdan,chiar si ziua,data marsului(primarul arestat)mi pare cu tenta politica,cum sa mai rezolve un primar arestat ceva ce nu l-a interesat cand era liber?!in sfarsit vorba ta,poate la anul o sa fie mai bine.Oricum intentia si actiunea cat a fost nepolitizata e laudabila.

Totusi mie mi se par generaliste si cam utopice dorintele si nu toti vor aceleasi lucruri :ex.unii biciclisti vor sa se circule pe strada,altii pe piste de biciclete....si ma rog,altii sa cada Oprescu:)Stai sa vina Octombrie sa vezi ce iures de masini o sa fie in Bucuresti,chiar crede cineva ca o sa le interzica primaria accesul prin centru,imi amintesc ca intr-o iarna Videanu a spus ca pe zapada sa circule prin Bucuresti doar masinile 4x4(SUV-urile lor adica)?Dealerii de masini fac politica si o finanteaza in Romania,si numai ca ei se face de aia umbla toti romanii cu numere de bulgaria.

Eu as vrea ca la urmatoarele alegeri locale sa vina un candidat care sa propuna el imbunatatirea conditiilor de circulatie sa avem si noi biciclistii ce vota..

Prea mult balamuc, am preferat sa nu ma duc. Totusi, chestia cu politicul e trasa de par, ce vroiai sa strige, "jos primaria" ? Hotul ala de oprescu a furat masiv, s-a strigat impotriva hotului, nu a partidului din care face parte ...

• Upvote 1

Greu sa te astepti sa te ia cineva in seama la modul serios comportandu-te in acest fel.

Trist si cum la final, destui din participanti au mers prin zona Tineretului ca niste gaini fara cap: intors in debandada spre Budapesta pe contrasens (deci printre masinile acre veneau din sens invers spre Tineretului), traversat intersectia de la Tineretului in diagonala, circulat pe bicicleta si in grupuri pe trotuare...

Greu cu respectul!

PS: Mesajele antioprescu nu erau adresate cu accent pe latura politica: se critica administratorul care ar fi trebuit sa se ocupe de problematica biciclitului in oras.

@@bogdanch

Parerea unui biciclist incepator (si totodată navetist prin București) despre "Marsul biciclistilor" :

........1) 

În final, o să mai dau o șansă marșului de anul viitor. Iar dacă și atunci se vor folosi fluiere, vuvuzele, mesaje politice, voi renunța la a mai participa la astfel de marșuri ce nu reprezintă imaginea corectă a mersului pe bicicletă....2)

1) Ma bucur ca folositi bicicleta in Bucuresti ! gradul de civilizatie al unei capitale europene este direct proportional cu numarul de biciclete utilizate la mia de locuitori... nu cu numarul de spagi la 100m de piste de biciclete.

2) Sunteti extrem de optimist... Eu doar ma bucur ca foarte multa lume foloseste bicicleta in prezent comparativ cu anii trecuti.

Oprescu a fost o calamitate pentru oraș, iar unii care se bucură pe față că au scăpat de el nu pot fi blamați pentru asta.

Politică ? De unde pînă unde ? Oprescu și-a bătut joc de orașul ăsta mai ceva ca ăia dinaintea lui. Se zice că "a făcut politică" ?

Se observă o denaturare generală a noțiunilor pe la noi, unde orice consilier sătesc este considerat "politician". Cu atît mai mult orice vulpoi pus pe chiverniseală într-o funcție publică e "politician". "Șmecher", "învîrtit", și altele asemenea au ieșit cumva din vocabular ? Și "tov. prim vice preș." de la asociația de locatari ai blocului e cumva tot "politician" ?

Iar treaba cu gălăgia mi se pare exagerată. Probabil că dumnealor la primărie și-ar dori un marș funebru al bicicliștilor, dar fără fanfară. După care doar liniște, să se audă musca, dar bicicliștii nu.

Ceea ce mi se pare mie trist este reprezentarea infimă a categoriei de vîrstă >30 ani. Ăsta și cred că este motivul eșuării evidente și lamentabile a acțiunii care se visa, cîndva, pe urmele mișcării bicicliștilor din Budapesta. Tocmai din acest motiv am renunțat să mai particip, pentru că nu mai am vîrsta la care să mă lupt cu morile de vînt. Dar cîrcoteala pe mărunțișuri nerelevante văd că grăbește și mai mult implozia oricărei încercări de a urni ceva.

Sâmbătă, 19 septembrie 2015, ziua în care bicicleta a poluat fonic mai mult decât mașina! Desi asteptam cu nerabdare ziua asta, am fost destul de dezamagit de acest marș pentru faptul că a semănat mai mult ca o atmosferă de pe stadion.

În primul rând venisem ca să susțin avantajele utilizării bicicletei în oraș: 

- reducerea poluării aerului;

- reducerea poluării fonice;

- mișcare = sănătate;

- volum redus în trafic, deci mai multă fluiditate;

Ce nu mi-a plăcut:

1. Utilizarea fluierelor și a vuvuzelelor, acest aspect a făcut ca cei din exterior să nu observe că bicicleta are o poluare fonică redusă și că un oraș plin de biciclete = un oraș mai puțin gălăgios. Bicicliștii în această zi au făcut gălăgie mai mare decât mașinile. Am văzut persoane care stăteau blocate pe trotuar și se uitau cu dispreț, am văzut și persoane care se bucurau de atmosfera de stadion, dar nu gălăgia reprezintă mersul pe bicicletă!

2. Încă de la început organizatorii au zis că această acțiune nu este una politică:

optar-non-politic.JPG

Totuși, în ciuda acestui aspect am auzit persoane ce dețineau megafon strigând mesaje anti Oprescu și cântându-i acestuia "mulți ani primeacă". Păi dragi organizatori parcă era un eveniment NON POLITIC? Mai mult ca sigur printre bicicliști de la protest sunt și persoane care au votat cu el, ce faci cu aceștia? Poate că data viitoare nu vor mai participa? - Nu nu țin parte politicianului, dar mi-ar fi plăcut ca acest eveniment să nu fie unul politic! Sau vreți ca la mass-media să scrie știri de genul "Bicicliștii au ieșit în stradă - cer mulți ani de pușcărie pentru Oprescu"? Acest aspect ar devia total de la mesajul ce se dorea transmis cu acest marș:

Da, aveți dreptate cu siguranță aveam eu așteptări prea mari de la frații români, îmi imaginam un astfel de protest:

Mai scria cineva că "la 120000 de participanti nu mai trebuie sa fii galagios ca sa fii remarcat...la noi din pacate nu ies mai mult de 8000 de "copii teribilisti" cum spunea Oprescu....asa ca putina zarva nu strica". Eu văd situația altfel, ei sunt 120000 de participanți care reușesc să nu facă gălăgie, noi am fost aproximativ 2500 de oameni ce n-au fost în stare să nu facem gălăgie!

*Informații demografice: București - 1,913 milioane locuitori (2012), iar Berlin - 3,375 milioane locuitori (2013).

Și așa ne-am comportat noi, ca la stadion:

https://www.facebook.com/marcel.m.popa/videos/10206674802220089/

În final, o să mai dau o șansă marșului de anul viitor. Iar dacă și atunci se vor folosi fluiere, vuvuzele, mesaje politice, voi renunța la a mai participa la astfel de marșuri ce nu reprezintă imaginea corectă a mersului pe bicicletă.

Nu va fie cu suparare da` derbedei votati, derbedei aveti.

Cat priveste politizarea, domn` doctor n-a candidat... independent ? ;))

Egzagt! Don Dottore arestatu a catindat si castigat ca "endependent" "da" partide! Aceeasi problema cu galagia (ca in fiecare an) o am si eu, de aceea nu mai vin cu fie-mea (7 ani juma) ca imi bat joc de urechile ei. Poate era mai bine de fluierat si "vuvuzelit" in punctele cheie: Primarie, Guvern, Casa Poporului (unde poate trebuia sa ne oprim). Asa...a fost o marsaluiala cu 8 la ora in care juma se stresau sa nu dea unii peste altii iar pe ailalta jumatate o durea in cur daca darama pe cineva.

Atatia "hipsteri" cu casti pe urechi care erau in lumea lor, atatia imbecili care se grabeau sa ajunga in fata (nu inteleg de ce si pace..poate ca sa fie siguri ca ies in poze?).

Au lipsit "petele de culoare", au fost cativa epici ("moartea" pe skateboard, mamica cu role in picioare care impingea la carucior, o blonda cu o bicla galbena inchiriata pe a carei cos trona un balon cu Minnie, o alta tipa care pedala cu pantofi cu toc de 10) au fost cateva "tandareli"...in concluzie..ca de obicei.

• Upvote 1

Prea mult balamuc, am preferat sa nu ma duc. Totusi, chestia cu politicul e trasa de par, ce vroiai sa strige, "jos primaria" ? Hotul ala de oprescu a furat masiv, s-a strigat impotriva hotului, nu a partidului din care face parte ...

Voiam să se strige că vrem infrastructură (da s-a strigat că vrem piste);

Conform Optar.RO, ei s-au delimitat de orice mesaj sau acțiune politică. Ori facem marș pentru cele scrise de organizatori:

Ori facem un protest anti-administrație, anti foști primari, actual președinți, etc!

Cat priveste politizarea, domn` doctor n-a candidat... independent ? ;))

Dacă un candidat independent lucrează în politică asta nu înseamnă că el în sine nu este un politician prin simplu fapt că este independent :))

Pentru cei intersați există un formular de feedback în care poți completa și dacă ai participat la protest, și dacă nu ai participat, mai exact poți spune de ce nu ai participat:

https://docs.google.com/forms/d/1iOT0AHCSPZnZDcI5RV2jY2UDu6VvmavD2Qqg-vdvegQ/viewform?c=0&w=1

Totusi mie mi se par generaliste si cam utopice dorintele si nu toti vor aceleasi lucruri

Realitatea este că noi înșine ne împiedicăm în a face din utopie realitate prin simplul fapt că nu admitem că schimbarea începe cu noi și nu cu alții și suntem setați că așa cum facem noi lucrurile este bine! Nu vrem să învățăm de la cei care deja au reușit să facă aceleași lucruri ce îl dorim și noi. Nu, nu, noi vrem pur și simplu s-o facem în felul nostru, iar fiecare cu felul lui diferit și doar ca noi e bine, paradoxul este că toți avem același scop final, utilizarea bicicletei. E ca și în acest filmuleț, până nu învățăm să fim înțelegători și să ne ajutăm (utooopppiiicccc...), nu vom atinge acel scop:

Voiam să se strige că vrem infrastructură (da s-a strigat că vrem piste);

Pai nu e acelasi lucru ? Pista are in dotare si semafoare, stalpisori, indicatoare, marcaje. Asta e infrastructura. Ca au simplificat ei ca sa dea bine la scandari nu cred ca e un lucru de care sa te legi. Au mai strigat "multi ani primeasca" lui Oprescu ? =))  Rai biciclistii astia dom'le  :))

Nu m-am legat de asta. Ma refeream ca era mai bine sa strige in continuare ca vrem piste/infrastructura si nu chestii politice sau despre x si y.

@@bogdanch

"Dacă un candidat independent lucrează în politică asta nu înseamnă că el în sine nu este un politician prin simplu fapt că este independent :))"

Oprescu, candidatul independent, lucreaza (a lucrat, mai precis) - ca primar al capitalei - in ADMINISTRATIE.

A castigat alegerile pe baza programului/gogosilor personale.

Pe care gugustiucii s-au repezit sa le inghita.

Cu pofta, chiar.

• Upvote 1

Hai mai Bogdane(ch), chiar asa? De unde s-a strecurat ideea asta absurda ca interesele cetatenilor sunt altceva decat politica?

Politica nu inseamna numai, "sus partidul/politicianul X, jos partidul/politicianul Y, ala e mai frumos, celalalt e mai prost". Asta e normalul: cei care s-au suit in functii administrative prin competitie politica, trebuie sa raspunda daca nu livreaza fie ce au promis, fie au livrat un alt dezastru.

Unii biciclisti poate l-au votat, nu e nimic in contradictie, fiecare in alegerile lui are o anumita lista de prioritati.

Dar sa vrei schimbare de viziune si sa incerci sa te lupti cu mentalitate a unei majoritati ostile biciclistilor prin cintecele si poezii de cenaclu, hm ... nu merge.

Am inteles ca dupa miting si la Bucuresti in zona Tineretului unul cu masina a intrat in vreo 5 biciclisti de asemenea vazut ca si prin tara au fost agresiuni din partea unui automobilist retardat care a fortat trecerea prim mijlocul grupului si a lovit cativa.Adevarat ca erau sa fie linsati,dar asta spune multe despre mentalitatea de parveniti al unor automobilisti,si desi au toate avantajele de partea lor,tot nu vor sa lase si pe altii cu alte mijloace de transport sa mearga pe strazi.Pe la articole erau comentarii ale unora,ca ei platesc si asigurari si taxa la benzina si de drum,si sa se dea toti din calea lorfara sa gandeasca,si ca biciclistii platesc impozite.Despre mediu cred ca nici nu au auzit astia cu masinile,toti tzaranii (cu comportament de la tzara-ca violatorii aia) :)cauta acum hibride pt ca e la moda si au scutiri de tot felul :)

Parerea mea e ca nu cu violenta unii contra altora se va face ceva,asta chiar ii ajuta sa scape pe astia de la municipalitate.Mai bine unii contra primariei si a politicienilor in general.

P>S>Hurezeanu care e ambasador in germania si prieten cu toate guvernele si directiile(stanga-dreapta-centru)acum,spunea ca minciuna face parte din fisa postului a politicienilor.Fara comentarii....sperante poate....dar mai greu

• Upvote 1

am fost destul de dezamagit de acest marș pentru faptul că a semănat mai mult ca o atmosferă de pe stadion

Asta pentru ca foarte multi nu stiu sa se comporte altfel decat ca pe stadion. E mai usor asa decat sa articulezi sau sa fii discret,dar eficient. Ca natie, suferim de sindromul "baaaaa, toti sa ma asculte pe mine acu', da?!".

Cat despre politic, insasi organizatorul are doar interese politice (lucru care a devenit din ce in ce mai evident in ultimul an :) ), in ciuda faptului ca se declara non-politic. Astfel, era inevitabil.

In 2014 am avut norocul sa prind (eram cu bicicleta) un eveniment de genul acesta in Berlin. O sa atasez o filmare zilele astea.

Pe langa numarul covarsitor de oameni (pe care-l vedeai oricum pe strazi si fara sa se fi organizat vreun eveniment), comportamentul lor mi-a mers la suflet ;).

Concluzia? Suntem departe. Cu multe. Si revin la problema comuna tuturor problemelor sociale: lipsa educatiei. Si asta se va amplifica din ce in ce mai mult in anii ce urmeaza. Era o vorba, "cineva ne vrea inculti, grasi, ascultatori si cuminti".

• Upvote 3

Am inteles ca dupa miting si la Bucuresti in zona Tineretului unul cu masina a intrat in vreo 5 biciclisti de asemenea vazut ca si prin tara au fost agresiuni din partea unui automobilist retardat care a fortat trecerea prim mijlocul grupului si a lovit cativa.

Cine știe cum s-a întâmplat asta, mulți bicicliști de acolo nu prea au respectat regulile de circulație, vreo 7 au trecut pe lângă mine în timp ce eu și încă un biciclist așteptam la roșu... Nu cred că un șofer român ar fi intrat intenționat în bicicliști...

Tot nu pricep de ce unii din colegii noștrii nu stau la roșu, iar aici nu mă refer la situația în care au trecut pe roșu ca să facă dreapta, nu, au trecut pe roșu ca să se strecoare printre mașinile din intersecție și să meargă înainte...

Ca să nu mai zic de cei care treceau călare pe bicicletă pe trecerea de pietoni... hai poate reprezintă o scuză faptul că încă mai sunt urme de marcaj de la fosta pistă pe asfalt și acolo nu a fost plasat indicatorul de interzis biciclete la intrarea pe așa zisa pistă...

• Upvote 1

(...) Cat despre politic, insasi organizatorul are doar interese politice (lucru care a devenit din ce in ce mai evident in ultimul an :) ), in ciuda faptului ca se declara non-politic. Astfel, era inevitabil.

In 2014 am avut norocul sa prind (eram cu bicicleta) un eveniment de genul acesta in Berlin. O sa atasez o filmare zilele astea. (...)

Ai gasit filmarea? Ar fi interesant de vazut cum promoveaza nemtzalaii astfel de manifestari sociale si ce sloganuri folosesc! :) Oare organizatorii lor sunt tot asa de secretosi ca ai nostri?  ;))  M-am uitat acum pe situl "organizatorului" nostru si nici pana in ziua de azi nu sunt informatii despre baietii astia: cati sunt, cine sunt, ce pregatire si experienta profesionala au, ce calitati ii recomanda pt activitatea la care s-au inhamat (au doua clase, patru mastere, eMBA, sunt culegatori experimentati de prune etc), ce realizari au pana acum raportat la ce si-au propus si alte informatii despre ei. Doar bla-bla-uri de marketing, numai bune de aburit naivii... :-@ In schimb, anul trecut, a intrat discret pe piata serviciilor de consultanta infrastructura! Dar probabil ca asa se-ntampla si-n Jermania: cu gura ceri infrastructura iar cu mana iei bani din ce ai cerut cu gura. Insa, poate ma-nsel si doar nemtii sunt hoti, doar am vazut ce-a facut VW! ;))

Desktop-ul meu e inca pe butuci de cateva zile. Astazi vin piesele si sper ca diseara sa pot lipi clipurile si sa le urc pe iutub ;) 

Scuze de intarziere, da' mai cedeaza si tehnica uneori.

nici pana in ziua de azi nu sunt informatii despre baietii astia

Nici n-or sa apara prea curand. "Las-o ba, ca merge-asa! Ne scoatem!"

(...) Nici n-or sa apara prea curand. "Las-o ba, ca merge-asa! Ne scoatem!"

Citind postul colegului nostru @@Perfidus despre PMUD, mi-am adus aminte ca am vazut-o pe doamna Aura Raducu in luna iunie a acestui an, la o dezbatere pe tema PMUD organizata de OPTAR. Nestiind cum a ramas cu PMUD-ul, am cautat in dimineata asta informatii pe net (site OPTAR si Adevarul, ziarul in care cei de la OPTAR isi lanseaza comunicatele de marketing). Asa am gasit o afirmatie a domnului "ombun" ce m-a facut sa rad cu hohote!!! :))

Mai inainte, o mica incursiune in timp... :) Pe parcursul dezbaterii mai sus mentionata (iunie 2015), dna Raducu si restul invitatilor au tinut scurte prezentari si au raspuns (sau au incercat sa raspunda!) mai multor intrebari ridicate de cei din sala, din care unele au fost extrem de interesante (vizau criteriul de selectie a consultantilor desemnati, finantarea PMUD, lipsa site-ului informativ promis in ianuarie etc). Considerand cele discutate ca fiind extrem de interesante pt publicul larg, la cateva zile dupa dezbaterea respectiva, am solicitat public organizatorului (OPTAR, user @@ombun) pe forumul ciclism.ro sa faca publica inregistrarea dezbaterii, asa cum a procedat si la prima intalnire, pentru o corecta si completa informare a celor interesati de subiectul in cauza. Raspunsul primit din partea OPTAR a fost sec: "nu reprezinta o prioritate". :))

Desi in invitatia facuta pt dezbatere (de joi pe duminica!) organizatorul spunea ca PMUD-ul "reprezintă un moment important pentru integrarea principiilor europene de mobilitate în agendele locale ale autorităţilor publice, dar şi pentru schimbări în referinţele pe care le au locuitorii în ceea ce priveşte deplasarea prin oraş, în relaţie cu stilurile de viaţă, preferinţele personale etc.", iata ca pt organizator NU a reprezentat o prioritate informarea publicului larg in legatura cu ce s-a discutat la dezbatere! :)

Revenind la prezent, intr-un articol recent semnat de reprezentantul OPTAR in Adevarul, dumnealui face apel la transparenta totala si ii solicita presedintelui Iohannis urmatoarele: "Solicit Preşedintelui să ofere Străzii înregistrarea integrală a întâlnirii cu cei 18 – 20 de cetăţeni. Consider că fiecare cetăţean are dreptul să analizeze modul în care cei prezenţi au reprezentat interesele Străzii la acea întâlnire şi să fie evitate diversele teorii alimentate de diversionişti." =)) In plus, articolul respectiv se numeste sugestiv: "Domnule Iohannis, nu ne dezbinaţi! Vrem să vedem înregistrările de la Cotroceni!" :)) Iata ca, in viziunea celui ce a scris articolul, lipsa inregistrarii respective duce la dezbinare, acelasi "ombun" ce acum cateva luni de zile a considerat ca inregistrarea dezbaterii PMUD "nu reprezinta o prioritate". :) Tot intr-o solicitare adresata presedintelui, mai mentioneaza ca "pentru a da un exemplu de transparenţă celorlalţi funcţionari publici, înregistrarea şi difuzarea consultărilor ar putea să transmită cetăţenilor mesajul că doriţi să-i implicaţi în procesul de luare a deciziilor." =)) Ce-mi plac discursurile astea sincere, cu "implicare", "lipsite" de demagogie!!! :))

• Upvote 2