Poseidon

Rotite Acera RD-M360

Recommended Posts

Cele doua rotite ale schimbatorului spate Acera RD-M360 au o uzura mare si ma bate gandul sa le schimb. Problema e ca nu am gasit pe nicaieri rotite de schimb; m-am uitat pe cateva situri ale comerciantilor locali si la cei trei mari nemtzi (BD, BC si B24), fara succes insa. In cazul in care nu voi gasi, n-am alta varianta decat sa cumpar un schimbator nou.

Pt a nu ma grabi cu achizitia unui nou schimbator, am zis sa intreb pe aici, poate stie cineva: se mai gasesc rotite pt schimbatorul Acera RD-M360 8 viteze? :-??

este una mai mare si una mai mica?

aia e versiunea veche rd-m340 cu rola mare de 15 jos

30 de lei doua rotite?

Cu banii astia pot sa-mi iau un Tourney nou sau un set de rotite de aluminiu cu rulmenti.

Nu e vorba de rotiţe cu 13 dinţi? Am căutat şi eu... am găsit la cineva cu 20 lei setul. Oricum, mai jos de 20 - 25 lei nu o să le găseşti. Cele din link-ul de mai sus de 29 lei erau 25 acum vreo 3 luni. Acum cică-s la reducere... :))

Mai există soluţia unor rotiţe în stare ,,semibună", se pot găsi pe la diverşi meşteri (eu cu greu am găsit una tocmai la Bebe din Dorobanţi), rămase după diverse upgrade-uri sau reparaţii, dar trebuie mult noroc să găseşti 2 şi să mai fie şi OK.

Inutil să mai spun că după ce am schimbat rotiţele, 300km mai încolo s-a rupt lanţul cu tot cu schimbător şi ureche (bine, fără legătură cu rotiţele), aşa că oricum a trebuit un schimbător nou. Da' măcar acum am 2 rotiţe noi de rezervă pentru peste vreo 2 ani când s-or toci cele de pe noul schimbător.

Da, sunt de 13 dinti ambele. La 25 lei un set nou m-as baga, avand in vedere ca schimbatorul e cam 70-75 lei iar al meu nu da semne de oboseala - ramane reglat si schimba precis, doar ca nu e rapid. Pt cine merge de agrement, e mai mult decat acceptabil. Pt "sportisti"... :D

Mai jos o poza "calda" cu "obectul" dupa mica iesire de azi...

20150920_142127_zpsnlkm55zs.jpg

Mai bine intoarce-le si mai baga cateva mii de km. Nu sunt chiar asa de uzate...

Intre timp poate gasesti altceva.

Nu am mai auzit de treaba asta cu intorsul rotitelor... M-am uitat azi la ele iar uzura este uniforma, nefiind mai pronuntata pe vreuna dintre parti (interior/exterior). Insa, diferenta de uzura se poate constata cu ochiul liber intre cele doua rotite, cea de jos avand o uzura mai pronuntata decat cea de sus, asta acumulata in cei cam 20.700km facuti pana acum. In curand voi schimba lantul si de aceea m-am gandit sa pun si rotite noi, asta fiind singurul motiv pt care le-as schimba.

Nu, e al treilea. Am spus ca "In curand voi schimba lantul" dar nu si ca asta e primul lant. Cunosc pe cineva cu un lant xtr ce a facut muuult peste 20k cu el dar asta e de un alt topic. :)