Sign in to follow this  
Geordan Corvette

Ce parere aveti despre un "hotel" de bicle

26 members have voted

1. 1. Ati lasa bicla/biclele la un "hotel" de bicle?

• Da, pe timpul iernii
      1
    • Da, nu numai pe timpul iernii ci si cand nu am nevoie de ea
      3
    • Nu
      22

Recommended Posts

Salve!

Intrebare (din poll): vine sezonul rece, consoartele maraie ca nu au loc de bicla prin casa..Ce e de facut? Un "hotel" de bicle, oarecum cum sunt cele de anvelope de iarna/vara? Cum vi se pare ideea? Sa iti lasi bicla pentru un interval de timp de...x luni, sau zile. Timp in care sa poti avea acces la ea daca ai chef sa mai faci o tura iarna...nu stiu...e de gandit...

nu ar fi complicat. sunt o gramada de spatii de depozitare de inchiriat. (3-4 eur/mp pe luna).

sigur ca nu si-ar lasa nimeni acolo bicicletele foarte scumpe, dar nu toata lumea detine asa ceva.

Mie mi-ar fi mai usor s-o desfac, oricum tre' sa-i fac o revizie. Curatata, unsa si pusa bucati la pastrare.

Asta teoretic, pentru ca in viata reala tinem trei bicle in apartament si una intr-o boxa.

Mie mi-ar fi mai usor s-o desfac, oricum tre' sa-i fac o revizie. Curatata, unsa si pusa bucati la pastrare.

Si mie mi-ar fi asa mai usor..da' deh...ma mai apuca dorul de ea..

Aaaaa...tu despre ce vorbeai? Io despre consoarta...

• Upvote 4

Vezi, acu' nu-i mai poti arata rezultatul votului  :P ...

Avem trei votanti cu "NU" si totusi nici un argument impotriva.

Avem votantii cu "DA" dar care totusi nu vor face asta. (inclusiv subsemnatul).

Banuiesc ca principalul motiv este ca le folosim si in sezonul rece. Iar al doilea ca nu duci din casa bicicletele scumpe.

Mie mi-ar fi mai usor s-o desfac, oricum tre' sa-i fac o revizie. Curatata, unsa si pusa bucati la pastrare. Asta teoretic, pentru ca in viata reala tinem trei bicle in apartament si una intr-o boxa.

Pai am avut argumente "pentru" a nu o duce......E o nuanta.

LE: sau altfel spus: nu-i rau s-o duci dar mai bine e sa n-o duci :))

Unora le e mai usor s-o lase in parcarile de biciclete de la cladirile de birouri. Zac acolo si cu anii daca proprietarul e trimis sa lucrez afara. Dar sunt pazite si la cat praf se pune pe ele, devin neatractive pentru hoti. Doar navetistii autentici sunt afectati cand nu mai gasesc locuri de parcat in stand.

Acuma-s 4. ;))

Eu sunt al VI-lea.

Motive contra:

1.N-am incredere in revizii facute de altii.

2.Avem inca loc pe balcon pentru bicicleta -desi cand eram proaspat casatorit bicicleta Sputnick statea in holul apartamentului (proprietatea sotiei) spre mirarea cunoscutilor care ne treceau pragul... dar odata cu trecerea anilor s-au schimbat niste mentalitati, ea nu mai suporta sa o vada in casa, nu are loc de ea (nu s-a ingrasat vizibil/ excesiv intre timp) ...etc...dar eu nu ma las si o tin pe balcon.

3.Nu-mi place sa arunc bani.

Edited by moromete

Am votat nu. Dacă aș sta la bloc aș agăța-o de tavan, orizontal, în genul ăsta:

skpXaP7.jpg

Votul este nu.

Pentru 30 zile de carosabil acoperit cu zapada nu merita iar in restul timpului o folosesc. ( Uneori si alea 30 zile sunt discutabile )

Am votat nu pentru ca eu am spatiu de depozitare si daca are un loc in care sta vara, nu vad de ce nu ar avea loc si iarna, plus ca eu folosesc bicicletele si pe timp de iarna.

1. Am unde depozita in siguranta. 2. Iarna bag trainer, deci hotelul e o complicatie. 3. Chiar daca stau in cui, le privesc si fac planuri de imbunatatire, reparare, intretinere.

Si eu am unde sa le tin. Daca n-aveam, presupun ca-mi luam doar una buna la toate si aia era.

Dupa mine...

vine sezonul rece, consoartele maraie ca nu au loc de bicla prin casa..Ce e de facut?
... asta e caz de schimbat locuinta, iar daca nu se poate, de schimbat consoarta (sau de evitat angajarea intr-o relatie legalizata cu ea). :))

Pai daca au raspuns cei care au unde depozita bicicleta iarna sau o folosesc in continuare, atunci au deturnat sensul intrebarii din sondaj. Nu sunt argumente impotriva "hotelului" in sine, de ex. prea scump, risc de furt, risc de deterioare, etc.

Ce faceti de exemplu iarna cu cauciurile de vara de la masina in cazul in care nu aveti boxa? Le tineti pe balcon? :) Nu toata lumea are boxe, garaje, diverse debarale.

Daca nu sunteti in una din situatiile de mai sus (loc dedicat, utilizare continua) atunci consoartele domniilor voastre au dreptate, mai ales daca este in cauza apartamentul proprietate personala nu ceva inchiriat sau caminul studentesc. :) :)

Pai unii

au unde depozita bicicleta iarna sau o folosesc in continuare

pentru ca s-au straduit mai mult: au convins nevasta, au cautat metode atipice de depozitare etc.

Discutia se numeste "Ce parere aveti despre un "hotel" de bicle" iar sondajul "Ati lasa bicla/biclele la un "hotel" de bicle?" Eu nu vad sa fi fost deturnat aici sensul niciuneia dintre aceste doua intrebari.

ybPqy2ol.jpg

a aparut

Au si la Perfectbike, or mai fi si altii....

Au si la Perfectbike, or mai fi si altii....

Hmm, nu stiam. Interesant. :D