Sign in to follow this  
bonny

Reconditionare sa Sputnik

Recommended Posts

Salutare.

Vara asta am scos la lumina o bicicleta care nu a mai mers pe sosea de mai bine de 20 de ani. Un Sputnik, made in USSR, din 1979 sau 1980.

L-am demontat pana la ultima piulita si biluta, spalat, gresat, montat, reglat. Nu a fost nevoie sa inlocuiesc decat axul fata si cauciucurile. Ar mai fi unele piese cam uzate dar nu le inlocuiesc decat daca gasesc piesele originale.

Singurul element distrus iremediabil era saua. Vinilinul era plesnit iar materialul de umplutura-amortizare de dedesubt era putred.

Citind pe forumuri si cautand pe net mi-a venit ideea sa incerc sa o refac.

Am demontat-o fara sa rup mai mult vinilinul, sectiunile sale folosindu-le ulterior pentru a-mi confectiona sabloane ( de la care pana la urma m-am abatut, forma finala fiind diferita fata de cea originala.

Materialele folosite au fost: o geanta veche de dama care era facuta din bucati intregi de piele ( groasa cam de 2 mm ), pasla de 5 mm, ata sintetica.

Din pacate nu m-am gandit sa fac poze cum arata inainte si pe parcursul executiei, asa ca nu va pot arata decat rezultatul final ( pentru care deja am cateva idei de imbunatatire ).

post-18680-0-03937400-1444232024_thumb.jpgpost-18680-0-93994300-1444232118_thumb.jpgpost-18680-0-39033900-1444232194_thumb.jpg

• Upvote 1

Bine ai venit pe forum!

E superba saua!

Ar fi de vazut totusi daca nu cumva cusaturile laterale jeneaza interiorul coapsei (era un banc in care-i zicea "subrațu' piciorului" :D)

Multumesc pentru aprecieri !

La primele teste, ( nu are decat 200 km pana acum ! ) nu par sa jeneze acele cusaturi, dar intr-adevar, este un detaliu ce merita imbunatatit.

Suplimentar, pentru ca nu cred ca e cazul sa deschid alt topic, pun si pozele de ansamblu.

Gentuta de pe cadru, imbracamintea ghidonului si mansoanele fac parte din acelasi "set". Norocul meu a fost ca geanta care a "donat" materialul a fost mare, dar nu suficient de mare incat sa imbrac tot ghidonul si sa mai fac si mansoane pentru manetele de frana.

Sursa de inspiratie: http://walnutstudiolo.com/collections/bicycle-accessories

iar de aici am invatat cum sa imbrac ghidonul: https://www.youtube.com/watch?v=EGsZ62P8xrY

post-18680-0-02864200-1444323266_thumb.jpg

post-18680-0-62785400-1444323278_thumb.jpg