chipuc

Decizie model cursiera

Recommended Posts

Intentionez sa cumpar unul dintre cele doua modele de cursiera de aici si m-ar ajuta sa inteleg daca, dincolo de echiparea aflata "la vedere" (105 vs. ultegra), mai sunt si alte elemente care sa justifice diferenta de bani si de care nu-mi dau eu seama.

Personal as ramane la varianta mai ieftina (din motive de buget).

• Upvote 3

300 de euroi in plus pt. 200 de grame in minus ?

Doar daca vrei sa alergi la concursuri/sa faci performanta.

• Upvote 1

(din motive de buget)

Vezi, cam despre asta-i vorba. Daca-i aveai si nu-ti trebuiau sigur luai Ultegra :D.

Altfel, cu siguranta e bun 6.0.

mai sunt si alte elemente

Da' culoarea? Culoarea......?

I-as avea dar m-ar ustura si nu stiu daca se justifica usturimea. :)

culoarea nu e asa importanta.

Pai vreo 50 grame si sa zicem 30 EUR diferenta vin de la frane.

Vreo 100 de EUR si habar n-am cite grame sunt de la groupset.

Si ultima diferenta e legata de cele doua sei diferite. 20 grame la greutate si vreo 50 EUR diferenta. Prima o fi Selle Italia, dar un model care se gaseste si la Decathlon. Cealalta e Fizik, model mai nou, cu o mai pronuntata zona decupata protectiva, dar tot o entry-level pina la urma.  Depinde cat de mult conteaza seaua pentru tine.

Tragand linia si gandind nepartinitor, mai bine pastrezi diferenta (300 eur) si iti iei o sea cu adevarat de calitate.

Dar eu am avut 6-7 ani manete Shimano 105 5600 care au mers impecabil si le-am vandut la repezeala ca sa fac update la 5700 (cablu ascuns) tot 10v. Eh, mi-au sosit cu defect si am stat cu emotii pina le-am schimbat la bike-discount.de. Acum parca m-as feri de 105. :)

Daca tot te bagi la Ultegra, mai bine ia cadrul Ultimate. Are geometrie mult mai misto decat Endurance. Si e mai usor. Merita diferenta.

Asta pot să confirm și eu, că tocmai l-am văzut pe viu duminica trecută, și-a luat @@Ireductibil. Arată bine de tot. Bani să fie...

Pot sa bag mana in foc ca nu vei simti nici o diferenta intre ele. Eu intre 105 - 5600 si Ultegra 6600 nu am simtit nici o diferenta si nici intre cele 2 modele noi nu cred ca e ceva "palpabil".

Tine cei 300E si fa ce vrei cu ei.

Cadru Ultimate difera de cel Endurance doar prin geometrie (headset mai scurt) oferind o pozitie mai orientata spre competitii decat una confortabila pentru ture recreative sau de anduranta. Sigur ca poate fi "mai misto" pentru ca are mai multe optiuni de vopsire. Tehnologic vorbind, nu are nimic special. Conteaza ce vrei sa faci cu cursiera.

Vrei sa o cumperi pe PF sau PJ? Pt PJ, cauti un amic ce are o firma inscrisa in registrul operatorilor intracomunitari

Nu-s asa de sigur ca firma in cauza, daca nu are ca obiect de activitate ciclismul, are unde sa inregistreze in contabilitate achizitia. Poate pe la protocol, ceva.....

Cadru Ultimate difera de cel Endurance doar prin geometrie (headset mai scurt) oferind o pozitie mai orientata spre competitii decat una confortabila pentru ture recreative sau de anduranta. Sigur ca poate fi "mai misto" pentru ca are mai multe optiuni de vopsire. Tehnologic vorbind, nu are nimic special. Conteaza ce vrei sa faci cu cursiera.

Ultimate e varful gamei. Putine firme au cadre din varful gamei cu varianta din aluminiu.

PS. Si e mai usor, iti ofera mai multe optiuni de facut pozitia pe el, se infige altfel, e mai rigid, etc...

La achizitia unei biciclete legal nu ai cum sa scapi de plata TVA-ului fie el german sau roman. Cel mult poti sa-l deduci ulterior daca firma are intr-adevar activitate si este inregistrata ca platitoare de TVA. Inregistrarea in contabilitate se face fara probleme privind deductibilitatea cheltuielii  pe clasa de mijloace fixe destinate transportului bicileta incarandu-se in subgrupa 2.3.2.1.4 destinata moticicletelor si bicicletelor  din cadrul grupei 2.3 Mijloace de transport conform catalogului referitor la clasificarea mijloacelor fixe (n-am gasit alt link oficial, dar asta e catalogul)

Succes cu achizitia! Tot pe la Canyon pe la poarta balesc si eu :)

• Upvote 1

Eu zic sa te orientezi spre endurace. Daca nu ma insel ziceai prin alte parti si ceva de lombosciatica..deci iti trebuie o pozitie mai "prietenoasa"

Ce inaltime ai? Poate te aranjez de o proba...

173 inaltime, le-am dat un mesaj legat de dimensiune cadru: S sau M?

Turele vor fi mai degraba recreative si este adevarat legat de lombosciatica. Cu mtbul era musai ca dupa cativa km sa ma dau jos de pe bicicleta si sa indrept spatele din motive de dureri.

Eu zic ca Ultimate iese din discutie tinand cont de ceea ce zici. Eu am cadrul de 60..deci nu te pot ajuta cu probatul.

Adica pe Ultimate nu poti monta ghidonul mai sus? Sau mai in spate? Singurul argument contra ramane pretul mai mare, parerea mea.

Eu am grup 5700 si functioneaza ireprosabil. Iar diferenta de greutate dintre 5800 si 6800 e foarte mica, nu justifica diferenta de bani. La Shimano, saltul semnificativ in ceea ce priveste greutatea redusa, e intre Ultegra s Dura Ace. Dar si pretul....

Poti monta pe toate ghidonul mai sus..numai ca susul Endurace-ul e mai sus decat la Ultimate. Mai in spate - shimbi pipa..alti bani, alta distractie. Acu' @@chipuc stie cat de flexibil e si pe ce a mai mers ca si geometrie.

Am mai pus linkul asta pe undeva dar il pun si aici ca e bun. Daca stii o bicicleta pe care te simti bine o poti compara cu alta prin asta...

http://gearinches.com/blog/misc/bike-geometry-comparator

Citind niste review-uri Endurance vs Ultimate, ambele categorii de proprietari sunt multumite, si Endurance e suficient de rigid, si Ultimate e confortabil la ture mai lungi. Daca furca iti permite, mai poti pune niste distantiere si sa ridici ghidonul si pe Ultimate. Dar nu e vorba de headset, mai sunt si unghiurile. Am mai discutat eu astea pe undeva, ce inseamna confortul, stabilitatea si manevrabilitatea si cum se impaca aceste "atribute" cu ideea de concurs, confort, anduranta sau catarare.

categoria cu cadru Ultimate are marketing de "racey" si pentru ca are niste roti mai scumpe dar si alt angrenaj (52/36 vs 50/34), deci din nou are prioritatea felul in care clientul doreste sa o foloseasca.

Ture recreative.

Ar fi fost o treaba cu versiunea carbon pe 105 de la Endurance dar din nou e o chestie de buget.

In orice caz, mai bine dai 400 eur pentru un cadru de carbon si aceeasi echipare decat 300 eur pe acelasi cadru de aluminiu doar cu salt la grupul urmator.

Eu vad aluminiu mai mult pentru tranteala, concursuri, naveta zilnica, cicloturism, "raspunzand" mai bine la riscuri din genul de activitati enumerate.

Eu as prefera un "groupset" de nivel mai bun, in detrimentul cadrului. Ca sa nu spun ca nu ma incred prea mult in cadrele de carbon (prietenii stiu de ce). Apoi, cadrul il schimbi usor, echiparea mai greu. Hai ca te-am bagat in ceata ... :))

Deloc, cel mai propbabil voi cumpara Endurance AL 6.

Vreo sugestie de pedale?

In general imi place Ritchey (personal taste) si am vazut modelul de aici care este destul de usor (200 gr).

Ritchey Pedals Pro Road V4 micro - scuze, nu pot sa includ linkul, crapa browserul...

Am inteles totusi ca au niste placute ceva mai subtiri in comparatie cu placutele pt pantofii Shimano.