Sign in to follow this  
meridan

Craimont.ro

Recommended Posts

Cred ca toata lumea stie magazinul, nu e nevoie sa vi-l descriu. Are mai mult articole de alpinism si echipament montan dar cateodata gasesti si lucruri dragute pretabile la bicicleala. Vara trecuta mi-am luat de la ei un rucsac de spate pentru ture cu bicla, un Husky Stingy 28: http://www.craimont.ro/rucsac-husky-stingy-28dar varianta pe verde.

Ce vreau sa va povestesc: m-am dus sa iau rucsacul de la magazinul din Bucuresti pe Calea Mosilor (putin mai departe de Himalaya). Eram cu bicicleta, oprisem in fata magazinului si cautam un loc s-o leg. Nu era nimic, nici gard sau pomi, doar un stalp ceva mai departe pe partea cealalta a drumului. In timp ce ma uitam eu nehotarat dupa posibile locuri de pus antifurtul, ce credeti ca face vanzatorul ? Ma invita sa bag bicicleta in magazin !!! Bravo nene, un gest marunt de bun simt cu care a castigat un client. Pentru cine a fost acolo, poate ati vazut ca nu e asa spatios, am ocupat tot holul de la intrare cu bicicleta. M-a impresionat gestul, mai ales ca nu stia daca voi cumpara ceva sau nu.

Un mare LIKE de la mine (ca tot e la moda facebook) !

• Upvote 5

Baietii sunt foarte seriosi si au produse de calitate si la preturi decente :) Si de obicei in Oct-NOiembrie au super reduceri. Nici eu nu fac reclama, dar chiar e ok locul;)

Hai să le fac și eu reclamă (deși cred c-am mai spus-o acum multă vreme... nu stau să sap prin măruntaiele forumului pt că search-ul pe IPB sucks... @@puterfixer ne tot promite versiunea nouă ;) )

Deci primii mei ochelari de ciclism au fost niște SH+ luați de la kerobike. Cu 3 seturi de lentile, super încântat...

Asta era prin 2008.

Prin 2012 s-a nimerit să primesc un newsletter cum că au la reduceri un model identic cu al meu (cu doar un set de lentile).

Întrucât primii cam cedaseră ("burețeii" de silicon, adică sprijinul de pe nas și de cel de la urechi deveniseră o masă amorfă cleioasă din cauza căldurii și a transpirației acide pe care o posed) zic, ok, la 90 de lei merită să-i iau (cei cu 3 lentile fuseseră pe la vreo 180) și am rame noi și încă o pereche de lentile. (ăștia au fost -și sunt- printre foarte puținii ochelari de ciclism care nu deformează. Am mai încercat diverse modele dar după 30-45 de minute începeau durerile de cap. Sunt ochelarist în viața de zi cu zi dar pot pedala făra ochelarii de vedere, însă cu această singură condiție: dacă deformează sau alterează cumva câmpul vizual e nasol rău. Că-mi vine să vomit)

Bun.

Ajung la Craimont și cu ăia vechi după mine.

Și surpriză.

Omul îmi spune: dar de ce nu-i luați pe ăștia cehești R2 care sunt sub licență SH+? Tot la reducere. 40 de lei. Absolut identici cu SH+.

Pe care îi am și acum. :)

Deci despre asta este vorba.

Acum niște ani (mulți) am făcut niște cursuri de vânzări/customer satisfaction. Ăsta a fost unul din foarte puținele cazuri în care cel ce vinde nu încearcă să-ți bage pe gât marfa. Cea mai scumpă. Că te vede că ești îmbrăcat bine și ai smarfon dăștept. Ci este atent la nevoia ta. Chiar dacă vânzarea este în cifră absolută mai mică.

Pentru că așa te câștigă.

Așa sau cu gesturi normale și naturale de care zice @@meridan.

Deci un mare + și de la mine.

• Upvote 4

Mai baieti LE: (domnilor), o fi fost acelasi baiat... :P

Oricum, frumoasa atitudine.

• Upvote 1

Daca tot il laudati, scrieti mail de muktumiri catre seful lui.

Buna idee, am dat. Macar atat ...

Meridan poa' să scrie... că omu a fost di triabă și l-a lăsat cu bicla înăuntru.

Io dacă scriu însă... poate dau peste un patron chitros și obtuz.
Dacă îl ia la...? Hă? Facerea de bineee...

Au, pardon mumus. Am scris în stilu' meu' Da' las că faci un pic de efort :P

Daca tu sustii ca SH+ si R2 sunt identici, atunci te cred. Si eu caut acum niste ochelari de "categorie 1" cu un raport bun pret/calitate.

Dar facuti "sub licenta" nu inseamna aceeasi calitate, aceleasi materiale, acelasi produs. E ca si cum ai spune ca Stella Artois = Noroc sau Heineken = Neumarkt cu gust puternic si amarui.

• Upvote 1

Ba pardon. 
Ți-i arăt și pe unii și pe alții. Au fiecare aproximativ aceeași vârstă și același tip de folosire. Te las apoi pe tine să editezi postarea de mai sus ;)

Stella Artois facuta in Romania = Noroc :P

/end off-topic

Pai de abia astept sa-i vad, iar de modificat postarea de mai devreme nu am de ce pentru ca am zis ca te cred.

Correctomundo. În prima propoziție. 

Da' ai mai avut o a 2-a propozițe. Și aia trebuie "demontată" ;)
Cel puțin în acest caz, cehii sunt MULT peste.
Așa, "licențiați" :P

• Upvote 1