Recommended Posts

Vreau sa cumpar o pereche de bar ends-uri si stau in dubiu la model si material. Nu am mai folosit si de-asta solicit niste parari. Merg numai pe sosea. Cerintele ar fi: sa fie relativ usoare, din material sa nu inghete mana iarna pe ele si sa nu transpire mult vara (vara nu port manusi). Sunt unele cu ceva cauciuc/plastic la exterior si in general mai grele, dar ar fi bune contra frigului si transpiratiei. Altele sunt metalice si imi pun intrebarea daca ar merge infasurata o bucata de ghidolina pe ele ca izolator si pt priza.  Inca o diferenta intre ele este ca cele imbracate in cauciuc sau ce-o fi el, nu au gaura de prindere strapunsa. Asta face sa nu poata fi montate decat la marginea ghidonului. Mi-ar place sa le pun mai pe mijloc, atat cat permite umflatura ghidonului din centru, cumva in genul ghidonului de contratimp. A incercat cineva chestia asta? Merge montat asa? E ok pozitia? Nu stiu la ce alte calitati sa ma uit, De ex am vazut modele de carbon scumpe si in mod curios mult mai grele decat unele facute din materiale "obisnuite" si mult mai ieftine. La ce ajuta carbonul in cazul asta? Si gama de preturi e destul de mare. N-am o limita de suma dar daca e sa iau ceva mai scump, vreau sa merite. 

Multumesc

Altele sunt metalice si imi pun intrebarea daca ar merge infasurata o bucata de ghidolina pe ele ca izolator si pt priza.

Merge fara nici o problema, eu fac asta de cativa ani pe bicicletele mele si sunt foarte multumit. In general pun doua straturi de ghidolina, dar depinde si de grosimea lor (atat a coarnelor, cat si a ghidolinei).

Iti recomand modele cat mai lungi (105-110 mm) si drepte, montate la un unghi apropiat de orizontala.

*-:)  Spirgrips si niste bar ends, si gata, confort maxim :)

Eu le vad adevarata utilitate pe urcari. Pe sosea, te ajuta la ture lungi pentru a schimba priza daca iti amortesc mainile. Dar au un mare dezavantaj: nu mai poti actiona frâna rapid.

Eu am o pereche de Topeak, au oglinzi rabatabile integrate, dar dupa ce le-am montat, nu m-am bucurat de utilitatea lor, reala dealtfel, pentru ca daca nu am eu mana pe frână, se cam chinuie piticul de pe creierul meu.

Deci, tu decizi.

Am niste Ritcheys WCS de 110 mm de ceva vreme, nici nu-mi mai pot imagina turele fara ele.

De anul asta le-am tras in ghidolina pt confort, dar mai ales pt izolare termina pe vreme rece, e o diferenta uriasa, Curand cred ca mai pun un strat. Merge de minune, si pe ghidonul drept in locul mansoanelor, si pe bar ends.

• Upvote 1

Eu am mii de km pe astea

http://www.bike24.com/p211019.htmlpoti si dormi pe ele!

Si astea

http://www.fahrrad.de/rfr-bar-ends-trekking-cmpt-363549.html

pe alta bicla

au reglaje f solide, nu se strica

daca vrei mai mici iti dau eu din depozitul personal la jum de pret

http://bbbcycling.com/bike-parts/bar-ends/BBE-08

nu transpira, sunt putin mai aspre la atins, adica fac o priza placuta, ergonomice, dat fiind f ca sunt mai groase

Ca sa nu mai deschid un topic nou o sa întreb aici. Am nevoie de o pereche de bar ends pentru mtb-ul din semnătură și nu știu ce să caut, rog ceva sfaturi/păreri de la cei care au astfel de componente. Din ce material să fie? E mai bine să fie metalice și să le îmbrac eu cu ghidolină sau manșoane, sau să fie modele din alea de cauciuc/silicon? Mai lungi sau mai scurte? Prinderea e universală la toate sau trebuie să țin cont de ceva când le cumpăr?

Par interesante și împușc doi iepuri, și manșoane și bar ends. Numa să merg să le văd pe viu că nu-mi dau seamă cât de înalte sunt bar ends-urile alea... adică mă gândesc că ar trebui să fie de minim 8-9 cm pentru o avea o priză cu palma mai bună.

Mulțam.

Le gasesc foarte utile, dar la fel ca la sa, nu e o solutie unica. Depinde de pozitia pe bicicleta (de ex daca deja stai destul de lungit, niste bar ensuri lungi nu-ti vor place pentru ca vei sta si mai lungit, sau nu vei folosi dacat capatul de la ghidon), cat de mare ai laba mainii, care va face importante atat lungimea, daca sunt prea scurte nu le poti prinde bine, cat si grosimea (pentru grosime mai poti infasura ceva ghidolina pe ele sau daca vrei sa ramana subtiri, doar bagi cate o bucata de camera de cursiera pe ele, cand e mai frig sa nu-ti inghete mana), mobilitatea nativa a mainii care va cere o anumita forma, curbate sau nu. Nu in ultimul rand, greutatea.

Perfect de acord cu ce ai spus, dar ca să poţi alege după toate aceste criterii ar trebui să testezi cât mai multe modele/tipuri, ceea ce e cam greu de realizat. Momentan mă bazez pe recomandări. Azi am fost să văd modelul menţionat de @@Traveller mai sus. Văzut, plăcut, cumpărat. Vedem cum mă simt cu ele pe biclă. Dacă-i bai, le dau mai departe şi mai încerc altele.