Recommended Posts

Salut , dupa cum spune si titlul am primit amenda in valoare de 315 in 48 ore sau 630 daca se depaseste aceasta limita .. deoarece am mers cu bicicleta pe partea carosabila pe contrasens si ca nu am purtat vesta reflectorizanta .

Chiar nu pot achita in 48 ore 315 ron . ce urmari pot avea ? 

Faza cu vesta e vrajeala daca te-a prins ziua.

E vrăjeală și noaptea, nu numai ziua...

Ba nu, noaptea trebuie sa ai elemente reflectorizante pe haine.

O sa figurezi in scriptele statului ca dator cu 630 de lei. La un moment dat o sa-ti trimita si somatie, daca nu achiti.

Cum e cu contrasensul? Ca aia mi se pare principala chestie. Ce cautai pe contrasens? Daca mergeai pe sensul tau si aveai lumini, nu cred ca s-ar fi luat de tine legat de vesta.

• Upvote 1

Dar nu obligatoriu vestă.

Aia cu contrasensul e de fapt treaba.

Ce scrie pe PV? Ce articol ai încălcat? 

Pe de altă parte nu mă pot abține: ce căutai pe contrasens?. Ai vaga idee cât de nasol e pt un biciclist care circulă normal pe sensul lui, să trebuiască să te ocolească?

De ce zic asta?

Am observat că toți, dar toți care merg pe contrasens, când te văd venind,  se bagă cumva pe partea stângă a lor (spre bordură). Adică în dreapta ta, cel care circulă normal.

Astfel, ăsta normalu', e nevoit să iasă cumva din bandă înspre stânga ca să ocolească "meșterul" care s-a protejat băgându-se "la bordură".  

Chestie foarte periculoasă pt. "ăl normal".

Nu și pt cel care vine invers și CARE VEDE tot ce-i vine din față și ar putea să ocolească prin stânga, a.î. biciclistul normal să-și poată urma drumul fără  manevre de evitare.

• Upvote 9

Si astfel ne-am exprimat cat de elegant puteam dezacordul si lipsa de respect fata de baietii destepti care circula cu bicla pe contrasens. Mai ales pe contrasensul confratilor biciclisti.  :|

• Upvote 1

Am dat si eu peste din astia. Pur si simplu m-am oprit fix in fata lui si l-am invitat sa ma ocoleasca prin trafic. Ca sa vada cum e ...

• Upvote 7

Daca nu achiti ramane ca datorie la finante, cand vrei sa vinzi masina sau ai nevoie de adeverinta primarie nu poti sa faci nimic, intai achiti amenda si apoi...Sau poti sa contesti in instanta amenda, sa soliciti anularea ei pe motiv ca iarna nu-i ca vara, pardon, bicicleta nu e autovehicul si de fapt tu mergeai in marsarier.

• Upvote 1

Te poti trezi si cu poprire pe salariu daca amani plata amenzii. Daca ai contract de munca legal te gaseste usor prin datele de la ITM, de asemenea daca ai conturi bancare te pot gasi.

De ce nu poti / n-ai putut plati in 48 de ore?

Daca nu poti plati fa contestatie in 48h impotriva procesului verbal de contraventie la judecatorie.

Elemente reflectorizante, da, nu scrie nicaieri ca trebuie sa porti vesta.

Hotărârea de Guvern nr. 1391/2006 prevede, la
Art. 161. – (1) Se interzice conducătorilor de biciclete sau mopede:
r) să circule fără a purta îmbrăcăminte cu elemente fluorescent – reflectorizante, de la lăsarea serii până în zorii zilei sau atunci când vizibilitatea este redusă;

Imbracaminte cu elemente fluorescent/reflectorizante are cam orice echipament dedicat pentru ciclism si chiar pentru alergare,adica dungile alea pe maneci si pe spate,de asemenea si pantalonii sau manusile au elemente reflectorizante,nu e vorba obligatoriu de o vesta,nu este nici interzisa de asemenea.

Repet inca o data,stiu ca legea reduce numarul accidentelor dar in codul rutier pentru biciclisti si mopedisti(de parca ar fi tot aia) sunt pedepse mai dure decat pentru soferi sau pietoni,mie nu mi se pare cinstit.

Ba e foarte corect. Daca un sofer intra in altul ca nu l-a vazut se lasa de obicei cu daune materiale. Daca intra intr-un biciclist ca ala e bou si merge noaptea fara lumini si vesta ... ghici ce ?

În lege scrie elemente reflectorizante. Asta nu înseamnă vestă reflectorizantă.... Restul e can can.

• Upvote 1

Vad ca vesta asta e un fel de cosmar al biciclistului roman, prin alte parti ideea in sine nu creaza atita disconfort. Sigur ca exista echipamente cu elemente reflectorizante, dar comparativ cu vesta care (ultima data cand am vazut-o in raft costa 12 - 15 lei) sunt mult mai scumpe, mai ales cele pentru vreme mai racoroasa din anotimpurile in care se intuneca mai devreme.

Iar argumentul lui meridan nu e dintre cele mai bune, daca am camion, TIR sau cine stie ce bolid atunci ar trebui sa platesc mai putin pentru ca in acest caz sunt mai protejat la accidente? Altfel spus, cu cat esti mai baskan pe sosea dpdv vehicol cu atit platesti mai putin, ca sefu' soselei. :)

Si asa o bicicleta de top poate costa suficient de mult, plus echipament, plus amenzi mari ... mai bine isi iau tinerii masina sh, nu?

• Upvote 2

În lege scrie elemente reflectorizante. Asta nu înseamnă vestă reflectorizantă.... Restul e can can.

Asa si ? Initiatorul topicului a fost amendat pe articolul de lege, nu ca nu avea vesta. Chiar nu vad legatura.

Am cumpărat o vestă de la Kaufland, cam anul trecut pe vremea asta... cu 8 lei. Nu-i o sumă mare.

Deşi am impresia că poliţaiul din ,,poveste" s-a legat de circulaţia pe contrasens, după care a verificat bicla şi a mai găsit şi alte nereguli (bine că aveai ochi de pisică şi clopoţel).

Salut , dupa cum spune si titlul am primit amenda in valoare de 315 in 48 ore sau 630 daca se depaseste aceasta limita .. deoarece am mers cu bicicleta pe partea carosabila pe contrasens si ca nu am purtat vesta reflectorizanta .

Chiar nu pot achita in 48 ore 315 ron . ce urmari pot avea ?

Ce scrie pe PV? Ce articol ai încălcat?

Asta așteptăm.

Să aflăm ce articol de lege a fost încălcat.

Aia cu vesta e -ca de obicei- lung prilej de vorbe și de ipoteze (Topârceanu cetire).

Și tot off-topic: nu, nicăieri in lume, nu bagi în aceeași oală toate contravențiile /infracțiunile,  pedepsindu-le egal.

E ca și cum (nota bene șoferi!) toate cestiile nașpa pe care le faceți ar fi penalizate cu clasa IV din V. (alea V fiind top-of-the-top, destinate "premianților" *)

Luaț' de recitiț' codu' rutier actualizat ca să mă-nțelegeț'.

*(4) Clasele de sanctiuni sunt urmatoarele:

a) clasa I - 2 sau 3 puncte-amenda;
b) clasa a II-a - 4 sau 5 puncte-amenda;
c) clasa a III-a - de la 6 la 8 puncte-amenda;
d) clasa a IV-a - de la 9 la 20 puncte-amenda;
e) clasa a V-a - de la 21 la 100 puncte-amenda.
(5) Contraventiile prevazute la clasa a V-a de sanctiuni se aplica persoanelor juridice.

• Upvote 2

Nu e vb de asta, dar daca ai o masina lux noua si iei amenda de 600 ron o achiti zambind, ti se pare mica amenda. Dar daca ai o bicicleta de 200 ron si iei pt aceeasi contraventie 300 ron incepi sa plangi, nu face bicicleta cat e amenda.

• Upvote 1

Vad ca vesta asta e un fel de cosmar al biciclistului roman, prin alte parti ideea in sine nu creaza atita disconfort.

Stiu cativa oameni care n-ar purta sub nicio forma vesta reflectorizanta, deoarece cine poarta vesta se confunda cu cei care matura strada, strang gunoiul, muncesc la drum, etc.

De parca cei care presteaza muncile de mai sus nu ar fi oameni.

Inutil sa mai precizez utilitatea vestei, cum ar fi suprafata reflectorizanta incomparabil mai mare fata de ceea care exista standard pe genti sau haine, nu are nevoie de baterie, nu se strica, ocupa loc putin, etc.

Tin minte reactia unui prieten care a trecut pe langa mine cu masina (se intunecase deja iar eu eram pe bicicleta, cu vesta pe mine): "Ba, parca ai doua neoane pe tine".

Vesta pe care o folosesc si azi o am din anul 2000.

Aici este o alta discutie despre vesta:

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/17873-alternativa-pentru-vesta-reflectorizanta/

Off-topic:

Stiu cativa oameni care n-ar purta sub nicio forma vesta reflectorizanta, deoarece cine poarta vesta se confunda cu cei care matura strada, strang gunoiul, muncesc la drum, etc.

Cred ca de fapt le este frica sa nu fie confundati cu politistii. Doar ei au vesta, dar nu si coloana vertebrala  :>  (e o GLUMAtrateaz-o ca atare).

• Upvote 1

Pe intuneric pina si cei care au unele dintre cele mai scumpe echipamente pot fi confundati cu cei de la salubrizare (tot galbene, impermeabile si cu benzi reflectorizante groase) asa ca nici citeva sute de euro nu te scutesc de ... "gura lumii".

Exista veste portocalii daca va este rusine sa nu fiti confundati cu gunoieri ;)