Sign in to follow this  
inspiron

single speed home made

Recommended Posts

salutare, 

Ma numesc Florin, bine v-am gasit si o sa va stresez cu cateva intrebari.

am auzit discutandu-se in stanga/dreapta despre acest fenomen. Am vazut vreo 2 ssp, fixed....si mi-au placut la nebunie. Culmea, ambele fusese facute din bucati. Acum....ma tenteaza sa fac acelasi lucru. 

Praf cu cunostintele astea de bicilete. Azi am aflat ce e aia pipa. :P inafara de aia care se fumeaza. 

deci am gasit un cadru: punem poza cu el. Intrebarea este: nu are filet pentru axul pedalier. Am vazut cateva pe olx, dar  piesele astea sunt universale? sau ce trebuie de fapt sa verific ca sa fiu sigur ca acel ax pedalier fara filet, se potriveste la acest cadru care nu are filet in bucsa pentru ax?

Multumesc ca ma suportati :D

post-18715-0-16037100-1445952929_thumb.jpg

post-18715-0-01131300-1445952930_thumb.jpg

Salut! Daca nu stii mai nimc despre biciclete trebuie sa inveti, e contraproductiv sa te apuci sa iti faci un SSP pe piese!

Intr-adevar, rotile... sunt pe dimensiuni :D. In cazul astuia, 622 mm diametru, roti de cursiera. Dar repet, tinand cont de nivelul tau de cunostinte mai bine iti iei una de-a gata (noua sau second).

• Upvote 2

ma incapatanez sa  nu-ti urmez sfatul =))   nu ma pricep la biciclete, nu inseamna ca nu sunt in stare sa o montez/dezmembrez. Chestia e ca nu stiu  "cine" cu "cine" se pupa. atat. =))

deci cadrul este =)) cautam roti semicursiera pe olx =))

Ma bazez pe ajutorul forumului mai departe. 

Rotile astea de 622 ar corespunde la 25 inch? nu? ca vad ca asa se dau, in inch. 

ms de sfat si raspuns. 

seara buna

D-asta e forum, sa ne ajutam. Cand mi-am facut prima, m-am lovit de tot felul de probleme. Pana sa te gandesti la roti iti trebuie partea de angrenaj - daca nu ai cumparat cadrul, cere poze cu prinderea sa ne facem o impresie.

622 mm înseamnă 28 inch. O sa le mai vezi notate si "700".

25 inch nu exista. 24 sunt de copii mari, 26 de mtb clasic.

Filetul butucului pedalier poate fi englezesc (bsa clasic) sau, daca e cadru italian, specific italienesc.

pun acuma toate pozele cu cadrul pe care vreau sa-l iau maine.  Tipul spune ca locul axului pedalier nu este cu filet. Am vazut ca exista ceva axe pedaliere, fara filet. 

tipul spune ca s-ar potrivi acest model de ax pedalier: - http://www.dirtbike.ro/forum-biciclete/discutii-tehnice/31-biciclete/24973-butuc-pedalier-fara-filet/

622 mm înseamnă 28 inch. O sa le mai vezi notate si "700".

25 inch nu exista. 24 sunt de copii mari, 26 de mtb clasic.

Filetul butucului pedalier poate fi englezesc (bsa clasic) sau, daca e cadru italian, specific italienesc.

Mersi de lamurire. Chiar gaseam acel 700 si nu stiam ce e.  El spune ca nu are deloc filet. 

post-18715-0-14589200-1445965921_thumb.jpg

post-18715-0-87630200-1445965923_thumb.jpg

post-18715-0-89717800-1445965925_thumb.jpg

post-18715-0-45359100-1445965928_thumb.jpg

Te plătește să-l iei, sau de ce te-ai oprit asupra lui?

deloc. e singurul cadru care l-am gasit de vanzare in localitate. si sincer, daca nu-mi ce trebuie, sa nu-mi para rau =))

am gasit si pedalier ptr el.  

post-18715-0-11254700-1446013510_thumb.jpg

Esti in aceeasi etapa in care am fost cu prima bicicleta. Sfatul meu este sa cauti alt cadru care are un butuc de angrenaj ceva mai recent. Daca te incapatanezi si-l pastrezi pe asta, dupa fiecare tura va trebui sa strangi penele de la pedale. O sa ai joc continuu butuc/pedale.

Am vazut 2 cursiere pe olx in Buzau,  pana in 250 lei. Una din ele te poate duce la ce vrei tu, le poti modifica usor.